i5 4590 İşlemciyi Yükseltmeli Miyim?

Afrojack

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar mevcut sistemimde işlemci olarak Intel 4590, ekran kartı olarak GTX 1070 kullanıyorum.
Bazı oyunlarda 1080P'de %10 - %15 arası bir darboğaz yaşıyorum, özellikle işlemciye yüklenen oyunlarda.
Çoğunlukla rekabetçi oyunlar oynarım, grafikleri ona göre ayarlarım.
Normal oyunlarda da sistemim o oyunu çok rahat kaldırsa bile, ben kartı çok zorlamak istemem. Orta - yüksek arası bir ayar yaparım. Oyunu illa ki ultra ayarda oynayayım diye bir huyum yoktur yani.

Özellikle rekabetçi oyunlarda orta - düşük ayarlarda oynadığımda GPU kullanımı düşüyor, işlemci kullanımı artıyor. Buna bağlı olarak kalabalık ortamlarda FPS' de droplar yaşıyorum. GPU kullanımı arttırsam da yine benzer droplar oluşabiliyor. Düşüncem şu, eğer Intel 4790'a geçiş yaparsam hem darboğazlar ortadan kalkacak hem de nadir drop yaşayacağım.

Asıl soru da şu, sizce kendi işlemcimi satıp üzerine 300 - 350 TL arası bir bütçe ekleyip 2.el olarak Intel 4790 alınması mantıklı bir hareket olur mu ?
Sistemi DDR4' e göre güncellemek epey bir masrafa sebep olur, o yüzden elimde seçenek olarak bu var. Sizce bu yükseltme gerçekten fark yaratabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
4790K'ya geçmeniz daha iyi olacaktır. Öbür türlü Anakart+Ram+İşlemci 2000-3000 TL arası rakam eder. 2. El'den temiz 4790k'yı 600-900 bulabilirsin. Birkaç yıl daha idare eder
Hocam inanır mısınız 4790K piyasası epey bir hareketli. En ucuzu yaklaşık 1000 TL civarlarında satılıyor ki satılan işlemci sayısı da az. Benim anakartım H97, işlemci soğutucum da Hyper 212 EVO.
Oldu ki 4790K aldım, anakartımı Z97 olarak overclock kapasitesi yüksek bir anakartla güncellememin masrafı ne kadar olur ? Ayrıca soğutucum overclock için yeterli midir ?

Fark ortada. 300TL ye, bulunduğunuz durum neticesinde makul bir yükseltme olur.
Adsız.png

4790K'ya geçmeniz daha iyi olacaktır. Öbür türlü Anakart+Ram+İşlemci 2000-3000 TL arası rakam eder. 2. El'den temiz 4790k'yı 600-900 bulabilirsin. Birkaç yıl daha idare eder
bir kaç yıl derken i7 4790k gtx 1080 ti ekran kartını besleyebilecek konuyu açan arkadaşımızda 1070 var bu onu 1,2 yılmı götütür ? en az 5 yılı var

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı