i5 4590 mı FX 8320 mi ?

İntel denk olduğu işlemcileri her zaman geçer. Bunu birçok kez söyledim. Yine söyleyeceğim. O.c ile o farkı nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz çok merak ediyorum.

Overclock için ortamınızın elverişli olması gereklidir, fx-8320 gibi bir cpu max tdp'si yüksek olduğundan, gpuyu da yüksek tuttuğunuzdan, psunuzun watt'ı önemli değil, 12v kanalından verdiği amper devreye giriyor. Ayrıca, normal bir soğutma sistemi ile 5 ghz yapamazsınız. Ayrıca oyunlar hala 6 çekirdek kullanmıyorken, 8 çekirdekli bir işlemci seçmişsiniz. Şahsen AMD cpu'yu kötülemiyorum, aynı işlemciden bende var. Hatta şimdi 4.8 ghz yaptım. Ama sistemde, anlık takılmalar vs vs oluyor. Buyrun soğutma sistemim:

Cooler Master Hyper 412S İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar

Bildiğim en iyi hava soğutma sistemi bu ve anlık takılmalar yaşıyorum. Kullandığım PSU da imzamda yazıyor. İyi forumlar.

6300 alacağım herhalde. İntel bütçeyi aştı 6300 darboğaz yapmaz diye düşünüyorum. Sistem tavsiyeleri kısmında da önerildiği için.

Bana kalırsa i3 4150 al. Yanına da z97 çipsetli bir anakart al. (250-300 TL arası vatanda mevcut). İ3 4150 ve fx 6300 denk işlemciler. Z97 çipsetli anakart aldığın için ilerde çıkacak olan İntel'in yeni nesil Broadwell işlemcilerini de kullanabilmiş olacaksın. Bunu da bir düşün...

Aslında benimde tereddütlerim var. Dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorum ve yeni oyunları oynamak istiyorum. En düşük bütçeye göre önerebileceğiniz bir laptop var mı?

Cpu boost gibi sitelerden bakıp da burada ukalalık yapıyorsun. Asıl sen milletin kafasını bulandırma. Testler apaçık ortada. Max tdp olsun, çıktığı yıl olsun, mimarisi olsun. Ayrıntılı bir şekilde verilmiş. İyi forumlar.

Edit: Buyrun 8320-4690 kıyaslaması:

Intel Core i5-4690 3.5GHz compare AMD FX-8320 CPU

Ayrıntılı olarak bakabilirsiniz.

Bu arada, AMD'yi savunduğum filan yok. Bana kalırsa, fx 6300 den fazlasını alacak bütçeli birinin haxwell refresh teknolojili bir intel cpu tercih etmesini canı gönülden isterim. 22nm teknolojisi max tdp'sinin düşük olması, soğutucu olmadan da çalışabilen bir işlemci, üstelik yeni teknoloji.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı