i5 4590 Sistemde işlemci fanı sürekli açılıp kapanıyor

Shacola

Hectopat
RAM
Kingston ddr3 1600mhz 8x2
Ekran kartı
Gigabyte RX560 4GB
Anakart
Asus H81M-K
İşlemci
i5 4590
GTA 5, CS:GO, division 2 gibi oynadığım tüm oyunlarda hatta video izlerken bile işlemci sürekli fanı açıp kapatıyor. Bazı oyunlarda direkt drop yiyorum bazı oyunlarda ise texture yüklenmiyor ya da ses kaymaları oluyor. MSI Afterburner indirip gözlemledim fakat 50W'dan 38 watt civarlarına düşüyor bazen, bazen düşmediği halde bile işlemci fanı kapatıyor. Fanı kapattığı anda oynadığım oyun ya da izlediğim şey donuyor kısacası. Bunu nasıl çözebilirim? Fanı sürekli açık tutma tarzında bir ayar var mı?

Fanı sürekli açık tutma tarzında bir ayar var mı?
Evet var. Speed Fan uygulamasını kur. Uygulamadan auto yu kapat ve en fazla değere ayarla.
MSI Afterburner indirip gözlemledim fakat 50W'dan 38 watt civarlarına düşüyor bazen.
Fazla ısınmadan throttle oluyordur. 38W ile de işini halledebilecek durumda da olabilir.
...Bazen düşmediği halde bile işlemci fanı kapatıyor...
Düşmesi için fanlar çalışıyorken bile soğumaması lazım zaten.

Fanı kapattığı anda oynadığım oyun ya da izlediğim şey donuyor kısacası.
Isıyı gözlemleyin. Overclock var mı?

Evet var. Speed Fan uygulamasını kur. Uygulamadan auto yu kapat ve en fazla değere ayarla.

Fazla ısınmadan throttle oluyordur. 38W ile de işini halledebilecek durumda da olabilir.

Düşmesi için fanlar çalışıyorken bile soğumaması lazım zaten.

Isıyı gözlemleyin. Overclock var mı?
Overclock değil fakat şu Nihai Performans olayını açmıştım, o var sadece. Ama benim dediğim olay sürekli oluyor, iki saniyede bir açıp kapatıyor fanı ondan sonra oyuna drop giriyor uzun süre. Sizin dediğiniz programı deneyeceğim hemen. PSU'da sıkıntı olma ihtimali var mı? 400W dandik marka.

1684442745818.png

Fan hızını nasıl ayarlayacağım?

Overclock değil fakat şu Nihai Performans olayını açmıştım, o var sadece. Ama benim dediğim olay sürekli oluyor, iki saniyede bir açıp kapatıyor fanı ondan sonra oyuna drop giriyor uzun süre. Sizin dediğiniz programı deneyeceğim hemen. PSU'da sıkıntı olma ihtimali var mı? 400W dandik marka.
Şöyle söyleyeyim, ön usb paneldeki arıza bile sistemin alakasız bir yerine yansıyabilir. Muhtemeldir.

Eki Görüntüle 1784059
Fan hızını nasıl ayarlayacağım?
Ya PSU sensörlerinde ya da PSU nun kendisinde arıza var. Değiştirmeniz gerekir.

Auto'yu kapatıp o değeri 100 yaptım fakat hala kapatıyor. Acaba bu GPU'nun iki fanından birini mi kapatıyor? Kasanın içini açıp bakayım mı?

Hocam bir ses geliyor fakat hiçbir şeyin fanı kapanmıyor. Kasayı açıp baktım fanlar aynı duruyor. HDD ile alakalı bir şey olabilir mi bu? oyunu SSD'ye kurup denesem olur mu? Bir de bu görüntüyü nasıl size ulaştırabilirim? @Nizel G

Son düzenleme:
Auto'yu kapatıp o değeri 100 yaptım fakat hala kapatıyor. Acaba bu GPU'nun iki fanından birini mi kapatıyor? Kasanın içini açıp bakayım mı?

Hocam bir ses geliyor fakat hiçbir şeyin fanı kapanmıyor. Kasayı açıp baktım fanlar aynı duruyor. HDD ile alakalı bir şey olabilir mi bu? oyunu SSD'ye kurup denesem olur mu? Bir de bu görüntüyü nasıl size ulaştırabilirim? @Nizel G

Mesajımı kaçırdınız sanırsam.

Ya PSU sensörlerinde ya da PSU nun kendisinde arıza var. Değiştirmeniz gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı