İ5 4670 sıcaklıklar normal mi ?

Berkay41

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Biosdan baktığımda 51 derece gözüken işlemci, MSİ afterburner ile baktığımda 44-50 derece arası değişiklik gösteriyor. Oyun vb. programlar da açık değil yani boşta diyebilirim.Bilgisayarı dün topladım,stok soğutucu kullanıyorum. Bu sıcaklık değerleri normal midir ?

Oyundayken 60 derece civarı sıcaklıklar gördüm.

Not : Kasayı açıp işlemci fanına baktım,düzgün oturmuş. Bios güncel. Windows8.1 Pro kullanıyorum.

Sistem bilgileri ;
Anakart = MSİ H81M-P32
Ram = Gskill ripjawsx 2x4GB CL9 1.5v
Ekran kartı = Powercolor R9 290 pcs+
Kasa = Corsair Carbide 400R
PSU = Corsair CX750M 80+ Bronze 750W(Modüler)
İşlemci = İntel i5 4670

*Düzenleme :
Aida64 sonuçlarını da ekledim.
1zbyjw8.png

Son düzenleme:
Evet bir sorun var o sıcaklık değeri normal değil.
Kasa içi hava akışın zayıf veya termal macun işlevini kaybetmiş.
Stok fan mı kullanıyorsun?

Evet,stok fan kullanıyorum:(.Kasa içi hava akışı düzgün olması lazım,kablo vs. kalabalıklar yok.

*Düzenleme : Hocam benim kasa; bilgisayar masasının kasa bölümünde,bölmenin önü ve arkası açık ama yanları ve üstü kapalı.Hava akışını engelleyecek bir durum mudur yanların ve üstün kapalı olması ?

Son düzenleme:
Arkadaşlar Dota2 oynarken mavi ekran verdi (daha doğrusu bilgisayar düzgün çalışamıyor,şimdi tekrardan başlatılacak şeklinde bir hata verdi ama arka plan maviydi) ,takılma sesine benzer sesler geldi.Sonra da resetledi kendini bilgisayar.
Sanırım ciddi bir ısınma sorunum var.Ne gibi adımlar izlemeliyim ?

Nereye koymalıyım hocam ?
Bir de mavi ekran verecek kadar ciddi bir ısınma problemi, tamamen kasanın konumuyla alakalı olabilir mi ; yoksa başka adımlar da izlemem gerekiyor mu ?

Corsair 400R'nin en saglam fan yerleri zaten yanlarda ve ustlerde. Siz de bunlari kapayinca, tabi ki de olur.
Sistemi virus taramasindan gecirdin mi? Windows Update'lari tam mi?

Peki nereye koymalıyım hocam,masanın üstüne koysam yeterli hava akışı sağlanabilir mi ?

Hocam sistemi dün topladım zaten.Windows uptadeleri de yaptım.

Yok hocam yani koyarım ama yine yanlardan kısıtlı bir alana sahip olmuş olur.
Hava akımı yine iyi derecede sağlanamaz diye düşünüyorum.Masanın üstüne koymam herhangi bir sorun yaratır mı ?

Kasayı masanın üstüne koydum sıcaklıklarda çok uç değişiklikler olmadı ama yinede bir düşüş var sanırım.
Fakat ayrıca şöyle bir sorunum var.Bios ekranında CPU sıcaklığına 54 derece derken,Aida64 programıyla baktığımda aşağıdaki sonuçları görüyorum(Değerlerin civarında düşüşler çıkışlar olabiliyor.)
sıcaklık.png

*Düzenleme : Arka planda sadece Bitdefender virüs taraması yapıyor ama işlemci sıcaklıkları aşağıdaki gibi.
Üstte gönderdiğim sıcaklıklardan bu yana 5-10 dk geçmiştir.
sıcaklık2.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı