i5 4670K 100 derece

Nvidiaa

Centipat
Merhaba arkadaşlar, 7 yıldır stok fanlı i5 4670K kullanıyorum. Sorunsuz şekilde termal macununu yeniliyordum her yıl. Bugünlerde böyle çok hızlı ısınıyor ve fan sesli çalışmaya başlıyor. Termal macun yeniledim ama değişen bir şey olmadı. Stok fan veya işlemci eskidi mi artik acaba?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    33,5 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin eskimesinden kaynaklı olacağını sanmam. Muhtemelen soğutucu kaynaklıdır. Tam randımanlı soğutmuyor olabilir. Bir de benim bilgim olmadığından bilen birine voltajla ilgili bir problem olup olmadığını sorabilirsin.

20-30TL fiyat aralığında termal macun al bezelye tanesi büyüklüğünde sür güzelce her yerine yay ayrıca o işlemci için stok fanlar pek etkili değil 105TL gibi fiyata 2 bakır borulu 92mm kule fanlar bulunuyor ufak boyutta onlar çok daha iyi soğutacaktır ya da 120TL'ye 2.el 4 bakır borulu 120mm fanlı kule fanlar alabilirsin ya da 180TL gibi fiyata 3x120mm fanlı 6 bakır soğutuculu kule fanlarda var tercih senin.

Güzel kaliteli bir macunla fazla abartmadan tekrar sür ve fanın tam oturduğundan emin ol. Fan kaç devir de çalışıyor belki de yeteri kadar soğutmuyordur. Kasa içinde sıcaklıkları etkileyen toz vs gibi faktörler de olabilir. Ayrıca egzoz fanı ve varsa diğer fanlar yeteri kadar soğumaya yardım ediyor mu kasa içinde ki hava akışı ne durumda kontrol et. Benim eski kasa da fan ara ara tamamen duruyodu öyle bir sorun olabilir ufak bir ihtimal de olsa. Ayrıca BIOS'dan voltajla ilgili değişiklikler yaptıysan onunda etkisi olabilir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı