i5 4670k Gigabyte Z97x Gaming 5 Overclock Sorunu

uğur güleç

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, sistemi 10 gün önce topladım 3-4 gündür bütün overclock denemelerini yaptım.
Aklınıza gelebilecek bütün voltaj ayarları frekans ayarlarını yaptım.

4ghz de 1.2 v'de stabil çalışıyor ama 4.2 yaptığımda açılmıyor. 1.2 ghz de fazla voltaj verincede ısıdan kaynaklanmıyor ama yinede reset atıyor pc 1.4 v de.

Mavi ekran 124 kodu veriyor veya dıııııt diye ses geliyor tamamen donuyor reset atmak zorunda kalıyorum. Bu sorun herhangi bir donanımdan olabilir diye okudum her yerde ama benim kesin sorunum voltaj sistemim şöyle:
  • i5 4670k
  • gigabyte z97x gaming 5
  • gskill 2133 mhz 1,65v
  • corsair 400r 750w 80 plus psu

stock fan ama ısınma sorunum çünkü boşta bile 1.2v' de windows yükleniyorda donuyor ve reset atıyor. vrın ayarını extreme yaptığımda açılıyor bilgisayar 1.2v de ama testi başlatır başlatmaz donuyor veya mavi ekran veriyor 124 kodlu hata.4.2 ghzde auto voltajda (1.4v) ise bilgisayar açılıyor aida64 kararlılık testi yaptığımda ise çok ısınıyor ve kapatmak zorunda kalıyorum. evet aynı anakartı kullanan kullanıcıların ayarlarına baktım 1.18-1.2 v de 4.2 ghz stabil çalıştırıyorlar. ve aynı ayarları yapmama rağmen hiçbir değişiklik olmadı.

Aynı model anakart olsalar dahi her birinin 4.2 ghz voltaj değerleri farklılık gösterir. Onu ayarlamak senin tecrübe ve bilgilerine kalmış birşey.

4.0dayken bile stabil olmayabilir.OCCT ile test ediniz.Tahminen ısınmadan kaynaklı mavi ekran görüyorsunuz.Kasa içi havalandırma yetersiz olabilir.Ayrıca stok fanla yapılacak o.c.la işlemciyi yakabilirsiniz.Çok fazla voltaj vermeyin işlemci arızaya girer.Bende 4820K var sıvı soğutma kullanıyorum ve çok o.c. denemem oldu.İşlemcim bi ara arızaya vermek zorunda kaldım.üst düzey o.c. ta açılıyor yalnız orjinal frekansında mavi ekrana düşüyordu.Ayrıca ram yada chipset ısınmasından kaynaklanan mavi ekran arızası alıyor olabilirsiniz

sorunu çözdüm gibi şuan, 4.0 ghz de 1.188 v de stabil max 80 derece sıcaklıkta çalıştırıyorum. çözümü ise, onboard gpu voltajını auto dan 1.100v'a almak oldu. daha da çıkmak için stock fan kullandığım için deneme yapmadım. umarım bu çözüm bu sorunu yaşayanlara bu forum aracılığıyla yardımcı olur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı