İ5 4670K ve Z97 Gamibg 5 O.C.

Prof Striker

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
İklimlendirme Teknolojileri
Elimde i5 4670k ve Msı z97 gaming 5 var. Şu an isşlemci frekansı 3.4 GHZ. Ben bunu 4.5 GHz Gibi rakamlara zorlamak istiyorum. Soğutucu olarak Cooler Master Hyper 103 bulunmakta. Kasa hava akımı iyi durumda.

Daha önce bu bileşenler le O.C. yapanlar var ise stabiliteyi hangi CPU voltajı ve kaç GHz ile yakaldıklarını bana söyleyebilirler mi?

Cevaplarınız değerledir. Teşekkür ederim.

Öncelikle anakart, işlemci ve işlemci soğutucunuz bu iş için gayet uygun donanımlar.
Değinmek istediğim 2. nokta her işlemcinin bir stabilite sınırı olduğudur.
4,5GHZ çok çok büyük bir hedef olmasa bile stabil kalamama ihtimali hiç de düşük değil.
Siz hedefinizi 4,2 yapın, stabil kalmayı başarırsak 4,4'ü hedefleriz.

Amacın 4,5GHZ'de stabiliteyi sağlamak ise CPU Core voltajını 1,2 ve üzeri voltaj vermen gerekir, duruma göre 1,23 - 1,24 - 1,25 de verilebilir ancak stabil kalamıyor ise daha öteye gitme boş yere. Bana sorarsan hedefini küçük tut, başarılı olursan ileriyi hedeflersin, hem küçük adımlar deneyim kazandırır sana.

Birde kullandığın soğutucu çok ahım şahım bir soğutucu değil. O voltaj ve frekans değerlerinde %100 yük altında 60 dereceyi çok rahat geçer diye tahmin ediyorum. Tabi bu yük altındaki sıcaklığı olacak.

O anakartı kullanıyorsanız az çok stabilite testlerini nasıl yapacağınızı biliyorsunuzdur, yinede yazalım, fazla bilgi can çıkartmaz.
Prime95 X64 indirin ve 1 saat boyunca yük altında sokun işlemciyi, bu esnada voltaj - frekans değerlerinin doğruluğunu ve sıcaklık değerlerini kontrol edin.
1 saat boyunca Prime95'de bir hat almamışsanız ve sıcaklık 70-75 dereceyi geçmemişse başarılı bir OC işlemi yapmışsınız demektir.

Teşekkür ederim. Bi hastalık nedeni ile kullanamamaktayım. İyileşince ufak ufak adımlar ile deneyeceğim. Birden büyük işlere kalkışmayarak işlemciyi yormak istemem. Aslında daha önce hiç O.C. yapmadım. Ve bu bilgisayarı toplama olarak aldığım için ileride O.C. yaparım hayaliyle aldım. Daha taksidi bitmediği için yapyada korkuyorum. :D Ama ufak ufak O.C. ler deneyeceğim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı