i5 4690 anakart önerisi

Kaan_klft

Hectopat
Herkese merhaba ben işlemci baktım i5 4690 bunu almayı planlıyorum. Fakat hangi anakartı seçeceğim bilmiyorum anakartkartın sonunda harfler var bilgili biri yardım edebilir mi?

Sistem:
NVIDIA GeForce GTX 750 Ti/ bu anakarta uygun olacak.
2x4 8 GB RAM 1666MHz /buna da uyumlu olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci soket türüne göre anakart almalısınız ve elinizde bulundurduğunuz RAM'lerin DDR3 olması gerekiyor.
Onun dışında bütçenize göre bir anakart bulabiliriz.

Hocam en uygunu Z97 serisi olur. ASUS veya MSI.

LGA 1150 pin olan anakart almanız gerekiyor. Anakartlarda K ibaresi O.C yapılabiliyor anlamına geliyor. Bunun için K serisi bir işlemci gerekiyor.

İşlemciyi kaça alacaksınız?

Düz 4690 modeli için H81 soket bir anakart yeterli olur, 4690K içinse @Yener K. hocamın da dediği gibi Z97 yonga setlerine bakmanızda fayda var. Ancak; Haswell ailesi geliştirmeye çok kapalı bir nesil benden söylemesi, ilerleyen zamanlarda ekran kartı, RAM güncellemesi vs yapmak istediğinizde istediğiniz gibi limitleri zorlayamayacağınız gibi yeni nesil teknolojilerden de mahrum kalabilirsiniz. Bunun yanında yükseltme yapmak istediğinizde ise fiyatını hak etmeyen ürünlerle de karşılaşma olasılığınız da bir hayli yüksek açıkçası. Alacağınız işlemcinin fiyatı nedir? Belki daha güncel bir sistem dizilebilir 🙂.

LGA 1150 pin olan anakart almanız gerekiyor. Anakartlarda k ibaresi O.C yapılabiliyor anlamına geliyor. Bunun için k serisi bir işlemci gerekiyor.

İşlemciyi kaça alacaksınız?

İkinci el 500TL'ye.
İşlemci soket türüne göre anakart almalısınız ve elinizde bulundurduğunuz RAM'lerin DDR3 olması gerekiyor.
Onun dışında bütçenize göre bir anakart bulabiliriz.

RAM'ler DDR3 1666MHz.
Düz 4690 modeli için H81 soket bir anakart yeterli olur, 4690K içinse @Yener K. hocamın da dediği gibi Z97 yonga setlerine bakmanızda fayda var. Ancak; Haswell ailesi geliştirmeye çok kapalı bir nesil benden söylemesi, ilerleyen zamanlarda ekran kartı, RAM güncellemesi vs yapmak istediğinizde istediğiniz gibi limitleri zorlayamayacağınız gibi yeni nesil teknolojilerden de mahrum kalabilirsiniz. Bunun yanında yükseltme yapmak istediğinizde ise fiyatını hak etmeyen ürünlerle de karşılaşma olasılığınız da bir hayli yüksek açıkçası. Alacağınız işlemcinin fiyatı nedir? Belki daha güncel bir sistem dizilebilir 🙂.

Alacağım düz sonunda harf yok.
1150 pin anakart bakabilirsiniz.
Onlara bakıyorum ama çok bilgim yok

Toplam ayırdığınız bütçe nedir?

İşlemci ile beraber 750 ve altı. Zaten işlemci 500 TL'ye var. Letgo'da daha düşüğünu gördüm 460 ona bakıyorum. Bir de sonunda k olan versiyonunu mu alayım yoksa sonunda harf olmayan mı?
Eski nesil bir sisteme fazla masraf etmeyin, H81 serisi bir anakart işinizi görür.

Hangi markayı alayım peki çünkü çok fazla H81 var bazılarında harfler var pek anlamıyorum yardımcı olur musun?

Yeni konular

Geri
Yukarı