İ5 4690K 4.5 GHz 80 derece normal mi?

alfonyonzo55

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Benim i5 4690K işlemcim var. 4.5 GHz'e 1.2 voltaj vererek yarım saat test ettim 80 dereceyi gecmedi prime 95' de. 80 derece olunca da en fazla 5 dakkada 64 dereceye iniyor. Aida 64'de ise 1 saat testte 63 dereceyi hiç geçmiyor. Sizce bir sorun olur mu? İşlemci Soğutucum lepa aquachanger 120 sıvı soğutma.

@Recep Baltaş @Adion

Son düzenleyen: Moderatör:
İntel'in sitesinde yazılanlara göre işlemcin 72 dereceden sonra stabil çalışmamaya başlıyor. Normal kullanımda 72 dereceyi geçmiyorsa senin için bir sorun yok. Oyun oynarken felan tam yük altına girmeyeceğinden muhtemelen 72 dereceye ulaşmaz. AIDA64'te 63 dereceye geliyorsa normal kullanımda 72 dereceye ulaşmadığını tahmin ediyorum.

Sahip olduğun işlemci ve var olan frekans hızı için güzel bir voltaj değeri, yüksek değil. Stabilite testlerinin zaten yapmışsındır.

Prime95 işlemcinin tüm birimlerini eş zamanlı %100 yük altına soktuğu için voltaj kullanımı da en yüksek seviyeye çıkıyor ve yeni nesil Core serisi çarpan kilidi açık işlemcilerde hatırı sayılır miktarda ısı açığa çıkarıyor :) AIDA64, işlemcilerdeki mantıksal işlem birimini yani bir nevi kodların okunduğu kısmı iliklerine kadar zorlamıyor. Gündelik kullanımda AIDA64 kadar bile zorlanmıyor elindeki işlemci, günümüz oyunları için OC'siz hali ile bile oldukça yeterli seviyede bir işlemciye sahipsin :)

Elindeki sıvı soğutma için aldığın değerlerde de bir sorun göremedim, gayet normal. Hiçbir problem yaratmaz, gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsin.

Bende sizin gibi düşünüyorum. Stabilite testi olarak yarım saat prime 95 ile test ettim, herhangi bir sorun çıkmadı. Oyunlarda o kadar sıcaklığa çıkmıyacağınıda tahmin ediyorum. Yardımcı oldugunuz için ayrıca teşekkür ederim. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı