Çözüldü i5 4690K açılışta fanlar dönmesine rağmen açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
Masaüstü PC'mi güç tuşuna basıp açtığımda fanlar dönmesine rağmen ne ekrana görüntü geliyor, ne de BIOS'a kadar ilerliyor. Diğer bir deyişle PC'm açılışta buga girmiş gibi sadece fanlar dönüyor ve olduğu yerde sayıyor. PC'yi güç tuşuna basarak kapatıp ardından tekrar açınca normal bir şekilde açılıyor. Bende bunun üzerine sorunun neden kaynaklanabileceğini düşünmeye başladım. BIOS'a girip CSM ayarını Disabled'dan Enabled'a aldım. CSM özelliğini açınca sorunun ortadan kalktığını gördüm.
Peki bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Klavyemi bir süpermarketten 100 TL'ye satın almıştım, USB çıkışı var. Acaba CSM kapalıyken anakart klavyeyi mi desteklemiyor?

PC bileşenlerim şunlar:

Anakart: ASUS Z97 Pro gamer.
İşlemci: Intel i5 4690K.
RAM: 2 adet 8 GB G.Skill (DDR3 1600 CL9)
SSD: Samsung 850 EVO (SATA SSD)
HDD: Toshiba 1 TB (SATA HDD)
DVD RW: ASUS (SATA DVD RW)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu anakart yanımda şu an testte :D bu anakart başka anakart kırmızı çizgileri vardır, bir kaç çakılmadan sonra USB'lerde bişeyler takılıysa kendini başlatmaz. Bu anakart ruh hastası anakart hahaha. Ne uğraştırdı beni iki gün önce ya her şeyi söktüm taktım, klavye faredenmiş...
i7-4930K
16GB-1333MHz
Intel 120GB x 2
Radeon Pro W7100

Bu anakart yanımda şu an testte :D bu anakart başka anakart kırmızı çizgileri vardır, bir kaç çakılmadan sonra USB'lerde bişeyler takılıysa kendini başlatmaz. Bu anakart ruh hastası anakart hahaha. Ne uğraştırdı beni iki gün önce ya her şeyi söktüm taktım, klavye faredenmiş...
i7-4930K
16GB-1333MHz
Intel 120GB x 2
Radeon Pro W7100
Tamirci misiniz?

Hayır donanımlar takılı kalsın ama bilgisayarda ekran bağlantısı hariç hiçbirşey bağlı olmasın klavye vb fare falan usb falan
Yaptım. Hatta kasayı fişten çektim. BIOS pilini söktüm ve ardından anakarttaki RTC RAM'i temizledim. (CLRTC) Yine de aynı sorun devam ediyor. Bu sorun yeni monitör satın aldıktan sonra olmaya başladı. (Önceleri sadece USB slotuna format için flash bellek takınca, PC'yi flash bellek takılı halde açınca oluyordu.)

''PC'mi güç tuşuna basıp açtığımda fanlar dönmesine rağmen ne ekrana görüntü geliyor, ne de BIOS'a kadar ilerliyor. Diğer bir deyişle PC'm açılışta buga girmiş gibi sadece fanlar dönüyor ve olduğu yerde sayıyor. PC'yi güç tuşuna basarak kapatıp ardından tekrar açınca normal bir şekilde açılıyor.''
Diye yazmıştım konunun ilk mesajında. Bu sorunu yaşarken anakarttaki VGA LED'i sabit bir şekilde yanıyor. Bu VGA LED'in nerede olduğunu aşağıdaki görüntüde işaretledim.

5.png

Normal bir açılışta tabiiki de sorun olmuyor ve VGA LED sabit bir şekilde yanmıyor. Bir problem varsa sabit bir şekilde yanıyor anlayacağınız, ve sistem açılmıyor. Sorunumu Google'a yazınca şu siteyi gördüm: Redirecting

Güncelleme: Başka monitör taktım ve aynı sorunun devam ettiğini gördüm. Ancak PC'yi açmadan önce monitörü açarsam bu sorunun olmadığını fark ettim. Monitörlerimde bir arıza olmadığını kesin olarak anladım.

Son düzenleme:
Yaptım. Hatta kasayı fişten çektim. BIOS pilini söktüm ve ardından anakarttaki RTC RAM'i temizledim. (CLRTC) Yine de aynı sorun devam ediyor. Bu sorun yeni monitör satın aldıktan sonra olmaya başladı. (Önceleri sadece USB slotuna format için flash bellek takınca, PC'yi flash bellek takılı halde açınca oluyordu.)

''PC'mi güç tuşuna basıp açtığımda fanlar dönmesine rağmen ne ekrana görüntü geliyor, ne de BIOS'a kadar ilerliyor. Diğer bir deyişle PC'm açılışta buga girmiş gibi sadece fanlar dönüyor ve olduğu yerde sayıyor. PC'yi güç tuşuna basarak kapatıp ardından tekrar açınca normal bir şekilde açılıyor.''
Diye yazmıştım konunun ilk mesajında. Bu sorunu yaşarken anakarttaki VGA LED'i sabit bir şekilde yanıyor. Bu VGA LED'in nerede olduğunu aşağıdaki görüntüde işaretledim.

Eki Görüntüle 2046215

Normal bir açılışta tabiiki de sorun olmuyor ve VGA LED sabit bir şekilde yanmıyor. Bir problem varsa sabit bir şekilde yanıyor anlayacağınız, ve sistem açılmıyor. Sorunumu Google'a yazınca şu siteyi gördüm: Redirecting

Güncelleme: Başka monitör taktım ve aynı sorunun devam ettiğini gördüm. Ancak PC'yi açmadan önce monitörü açarsam bu sorunun olmadığını fark ettim. Monitörlerimde bir arıza olmadığını kesin olarak anladım.
Demek ki bir EDID görmek istiyor çok enteresan gerçekten de, bende ki anakartta da eğer bir şekilde açılmama serüveni başladığı zamanda RAM'leri sıfırladım söktüm taktım ama nafile bende de VGALED yerine BOOTLED yanmaya başlıyor o açılmama moduna girdiğinde. Dediğim gibi bende tüm USB'leri sökünce topluyor kendini. Sizin ekran kartınız nedir? Bu şekilde monitörü önceden görmek istiyor?

Geri
Yukarı