İ5 4690K İçin Soğutucu Önerisi

Erhan Demir

Kilopat
Daha fazla  
Stok fan çok yetersiz geliyor. Yük altında 75 derece falan oluyor işlemci bu da benim canımı sıkıyor. İşlemci soğutucu almayı düşünüyorum. Sıvı soğutma istemiyorum ama aklımda birkaç soru var. Öncelikle en popüler CM Hyper 212 Evo sanırsam. Ben bunu alırsam eğer bir fan daha eklemek istiyorum az da olsa etkisi olur mu sizce ve Hyper 212 Evo mu almalıyım? Onun haricinde bu topladığım bilgisayardan başka bilgisayar toplamayabilirim ileride. Sadece 4K bir monitör almayı düşünüyorum. Dolayısıyla 4K monitör alırsam da sıcaklık değerleri artacaktır FullHD çözünürlüktekine göre. Bu yüzden 4K sisteme yeterli gelecek bir soğutucu olması lazım. (Oyun oynamam 4k monitörde oynasam bile çözünürlüğü düşünürüm.) Sessizlik de benim için önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle teşekkür ederim. Peki Hyper 212 Evo mu 412s mi daha iyi? Pek anlamıyorum ama rakamlara bakılırsa Hyper 212 Evo'nun hava akımı daha fazla ve sesi de biraz fazla galiba ama hava akımı da önemli soğuması için. O yüzden 212 Evo bir adım öndemi oluyor? Ya da 412s alıp sesi az olduğu için çift fan takıp daha fazla verim elde edilir mi 212 Evo'ya çift fan takıp sesi daha fazla arttırmak yerine?

Yani demek istediğim ikisinden birini alıp çift fan taksanız da bu sıcaklık derecelerini yine 3-5 derece fark ettirecek.
Dolayısı ile değişen bir şey olmayacak. Ben Hyper 212 Evo almanızı öneriyorum.

Soğutucu olarak Hyper 212X, yoksa Hyper 212EVO almanı öneririm.

Fan meselesine gelirsek yeterli hava akımı oluşsa yeterlidir. Fazlası sıcaklıklarda 1-2 derece değişiklik bile yapmayabilir. Önemli olan işlemci soğutucusudur. Gereksiz sayıda fan ile donatma yani kasayı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı