i5 4690K ve i7 4790 Arasındaki Farklar

i7'ye o kadar para verip almamak saçmalık olur. Eğer o işlemci yanar ise nasıl kötü hissedersin anladın mı ? :D .

Stok fan ile yanacaksa niye Intel o fani veriyor. Ayrıca toplama olmayan bilgisayarlarda i7 işlemciler stok fan ile çalışıyor ve ben hic işlemcisi yanan görmedim. Tartisiyormusuz gibi algılama bilgi alışverişi yapmak istiyorum.(y)

Stok fan yakar demedim. Stok fan genelde yetersiz olur. Bütçe varken neden stok fan kullanılsın ?

İ7 de Hyper Threading Technology var. Aynı anda birden fazla işi yüksek performansta yapabiliyor. İ5 te Threading Technology var. Aynı anda birden fazla işi yapabiliyor. İntelin sitesinden karşılaştırma yaparak bakabilirsin. Oyun için ise 4460 bile yeterli olur.

Stok fan yakar demedim. Stok fan genelde yetersiz olur. Bütçe varken neden stok fan kullanılsın ?

Bende i7 4790 - h97 progamer lı bir sistem toplamak istiyorum o yüzden soruyorum. Diyelimki sistemi aldık stok fan ile 5 yıl kullanacağız ne gibi sıkıntı olur . işlemciye zarar gelirmi . yada oyunlarda performans dususu olurmu.

Amacınıza bağlı dediğim gibi. Render yapıp O.C yapacak iseniz stok soğutucu önermiyorum. Oyun oynayıp internette gezinecekseniz stok soğutucu iş görür.

1. Şöyle bir durum var. Siz i7'ye şartlanmışsınız. Yani i5 size yeterli olacak olsa bile; aklınız i7'de kalacak. O yüzden gidip i7'yi alın, içiniz rahat etsin. Yine de söylüyorum; i5 4690 sizin için yeterli bir işlemci. Overclock yapmayacaksanız K'ya da gerek yok. Paranız cebinizde kalır. Ama dediğim gibi bazen takıyoruz kafamıza. İçiniz rahat edecekse 4790 alın.
  2. İşlemcinin içerisinde gelen soğutucu overclock yapılmayacaksa yeterlidir. Hatta gayet iyidir. Overclock işlemi yapılmayacaksa yüz liranızı çöpe atmayın.

Düzgün kasa alırsan hava sirkülasyonu iyiyse bir sıkıntı yaratmaz.Yıllardır aynı stok fanı veriyor birde cıkardıgı ses beni rahatsız ediyor.800-900tllik işlemci alıyorsan bence 70-80tl verip bir sogutucu al :) Zaten cayır cayır işlemciyi yakacak olsa vermezler o stok fanı yanında.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı