i5-5200 Frekansı 0.48 GHz'e düşüyor

Liter4ry

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı başlatıyorum ilk başlarda sorunsuz şekilde işlevsel ancak ilk 2-3 dakikadan sonra işlemci kendi hızını "0, 48GHz" olarak belirliyor bu durum fana takviye olarak soğutucu, işlemciye termal macun yenilemesi ve bilgisayar içi temizlik yapmama rağmen düzelmedi ve halen bu sorundan mustaribim bir çözümü varsa öğrenmek ve uygulamak beni mutlu eder. Şuanlık bu sorunu geçici olarak düzeltme yöntemim fana üflemek. Bu arada cihaz modelim Dell Inspiron gerisini hatırlamıyorum, işlemci Intel i5-5200 CPU @ 2.20GHz Windows 10

TDP Down frekansı ile bir alakası olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    11,1 KB · Görüntüleme: 47
Bakın hocam benim de Xeon E5450 işlemcim vardı ve en fazla 2.70 GHz olabiliyordu, ısınmadan dolayıymış çözdüm. Sıcaklıklar normal ise benim dediğim olur. İşlemciler ağır yüklerde değilken frekans düşürürler, bu sayede daha az güç tüketirler ve daha az ısınırlar.
Biri yük altında üflemeden önce 2k ve üstü üfledikten sonra
Tamam hocam, dediğim gibi işte. Yük altında hızını arttırıyor. Yük yok iken düşürüyor. Cevabımı ''Çözüm'' olarak işaretlerseniz sevinirim, iyi geceler.

Bakın hocam benim de Xeon E5450 işlemcim vardı ve en fazla 2.70 GHz olabiliyordu, ısınmadan dolayıymış çözdüm. Sıcaklıklar normal ise benim dediğim olur. İşlemciler ağır yüklerde değilken frekans düşürürler, bu sayede daha az güç tüketirler ve daha az ısınırlar.

Tamam hocam, dediğim gibi işte. Yük altında hızını arttırıyor. Yük yok iken düşürüyor. Cevabımı ''Çözüm'' olarak işaretlerseniz sevinirim, iyi geceler.
Okeyde cihaz yük altındayken 0,48GHz'e düşüyorum sorun bu bu arada ekran kartım olan Nvidia GeForece 920m modelinin kullanmılmadığını cpu-z ile gördüm işlemciyi dar boğaz ediyor olabilir
TDP Down frekansı ile bir alakası olabilir mi?
Bilemiyorum, sorunun kaynağını bulsam çözeceğim.

Okeyde cihaz yük altındayken 0,48GHz'e düşüyorum sorun bu bu arada ekran kartım olan Nvidia GeForece 920m modelinin kullanmılmadığını cpu-z ile gördüm işlemciyi dar boğaz ediyor olabilir

Bilemiyorum, sorunun kaynağını bulsam çözeceğim.
Hocam MSI Afterburner ile oyundayken CPU hızınıza bakar mısınız bi. 2500MHz'e yakın değerler olması lazım.

Hocam MSI Afterburner ile oyundayken CPU hızınıza bakar mısınız bi. 2500MHz'e yakın değerler olması lazım.
Evet yaklaşık bu değeri alıyorum ancak bir süreden sonra ani GHz düşmesi yaşıyorum bu durumda fanı durdurup yeniden çalıştırmak veya üflemem gerekiyor geçici olsada düzelmesi için.

MSI Afterburner ile CPU Temperature ve GPU Temperature seçin. İşlemci hızını düşürdüğü zaman sıcaklığı kaçmış bakarsınız.
Tamam teşekkürler deneyip sorunu kavrayacağım
MSI Afterburner ile CPU Temperature ve GPU Temperature seçin. İşlemci hızını düşürdüğü zaman sıcaklığı kaçmış bakarsınız.
58 ila 61 arası değer gördüm yük varken

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı