i5 6200U 940MX FPS düşmesi

Brod

Centipat
Daha fazla  
RAM
12 GB | 2.133 Mhz (markasını bilmiyorum)
SSD veya HDD modeli
Intenso 256 GB SSD
Ekran kartı
Nvidia GeForce 940 MX 4 GB
Anakart
Toronto 5A1
İşlemci
i5 6200U 2 çekirdek 2.30 Ghz
Arkadaşlar CPU %55, RAM %60 civarı ama 40-30 FPS'ten bir anda 10'lara falan çakılıyorum vuracağım adamı vuramaz oluyorum. Bunun sebebi ne? Her yolu denedim termalden tut yeni SSD'ye kadar bir türlü çözülmedi. Oynadığım oyun ekran kartı istemiyor.

up3hRMU.png

Her şey yerli yerindeyken bu problemi yaşamam aşırı ama aşırı saçma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar CPU %55, RAM %60 civarı ama 40-30 FPS'ten bir anda 10'lara falan çakılıyorum vuracağım adamı vuramaz oluyorum. Bunun sebebi ne? Her yolu denedim termalden tut yeni SSD'ye kadar bir türlü çözülmedi. Oynadığım oyun ekran kartı istemiyor.

Eki Görüntüle 1466057

Her şey yerli yerindeyken bu problemi yaşamam aşırı ama aşırı saçma.

Tavsiyem oyundayken MSI Afterburner ve riva tuner ile OSD açmanız ve sıcaklık, frekans gibi değerleri gözlemlemeniz hem ekran kartı hem de işlemci için. FPS düştüğü zaman ki değerler sorunu büyük ihtimalle belirleyecektir.

Tavsiyem oyundayken MSI Afterburner ve riva tuner ile OSD açmanız ve sıcaklık, frekans gibi değerleri gözlemlemeniz hem ekran kartı hem de işlemci için. FPS düştüğü zaman ki değerler sorunu büyük ihtimalle belirleyecektir.
Ekran kartım msi değil yine de kullanabiliyor muyum?

Evet sorun olmaz. YT'den bir video izleyerek kolayca kurabilirsiniz.
İndirdim fakat kullanmasını bilmediğimden geri sildim, yani elimi koyduğum zaman çok fazla tutamıyorum bir ısınma söz konusu ama termal macunları yeni değiştirildi içine bizzat ben hava tuttum. Bir video gördüm internette işlemci çekirdeklerinin hepsini kullanmasına yönelik işe yarıyor fakat ne kadar zararı var bilmiyorum

İndirdim fakat kullanmasını bilmediğimden geri sildim, yani elimi koyduğum zaman çok fazla tutamıyorum bir ısınma söz konusu ama termal macunları yeni değiştirildi içine bizzat ben hava tuttum. Bir video gördüm internette işlemci çekirdeklerinin hepsini kullanmasına yönelik işe yarıyor fakat ne kadar zararı var bilmiyorum

Elinizi çok tutamıyorsanız termal macun değişimi düzgün yapılmamış olabilir. Termal macunda sorun yoksa şunları deneyebilirsiniz.
Güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %99'a ayarlamayı deneyin. Sorun çözülmez ise ThrottleStop uyguluması ile bdproshot tikini kaldırınca sorununuz çözülebilir. Ama sıcaklıkları kontrol etmenizde fayda var.

İndirdim fakat kullanmasını bilmediğimden geri sildim
Sizin için bir çözüm önerisi bulunabilmesi için yapmanız gereken tek şey var, bu programı indireceksiniz ve üşenmeyip kullanmasını da öğreneceksiniz. Technopat'ın MSI Afterburner için ayrıntılı videosu var. Program sayesinde oyun içindeki ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarınızı da görüp söyleyeceksiniz, bu kadar basit.

Elinizi çok tutamıyorsanız termal macun değişimi düzgün yapılmamış olabilir. Termal macunda sorun yoksa şunları deneyebilirsiniz.
Güç ayarlarından en yüksek işlemci durumunu %99'a ayarlamayı deneyin. Sorun çözülmez ise ThrottleStop uyguluması ile bdproshot tikini kaldırınca sorununuz çözülebilir. Ama sıcaklıkları kontrol etmenizde fayda var.
Sorunun ani işlemci hızı düşmesinden kaynaklandığını fark ettim bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Sorunun ani işlemci hızı düşmesinden kaynaklandığını fark ettim bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir?
2.70 ghz civarı takılırken bir anda 0.80 ghz lere falan düşüyor ve geri çıkıyor

2.70 GHz civarı takılırken bir anda 0.80 GHz'lere falan düşüyor ve geri çıkıyor

Dediğim iki yol işlemcinin hız düşürmesini önlemek için zaten hocam. Işlemcinin içinde ki bir sensör yüzünden hız düşürüyor bdproshot tikini kaldırınca sensörün korumasını kaldırıyor bildiğim kadarıyla. Daha önce bir laptopumda yaşadım ve sorunu böyle çözdüm.

Geri
Yukarı