I5 6400, GTX 960, 460 Watt Sistem Toplama

Must_72

Kilopat
Daha fazla  
i5 6400, gtx 960'lı bir sistem toplamaya çalışıyorum. 250 tl'lik bir tasarruf sağlamak ve sisteme SSD ekleyebilmek için elimdeki Cooler Master (460W) marka PSU'yu sisteme dahil etmeye karar verdim.

460W.png

Ekran kartının kendi sayfasında 400 W yeterli görünüyor. Şu durumda herhangi bir güç sıkıntısı olur mu ? Veya eksik olan bir konnektör var mı ? En son bilgisayarımı 6-7 yıl kadar önce topladığımdan bazı eksikliklerin farkında olamayabilirim. Ve kasa olarakta ucuz yollu Everest rampage'de karar kıldım.
EVEREST RAMPAGE 72 GAMİNG USB 3.0 MidT ATX SİYAH KASA

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5 6400 ve GTX 960 ile kurulan bir sistem o güç kaynağına emanet edilmemeli. Ayrıca kasa seçiminiz yanlış olmuş. Bütçenizi net olarak belirtirseniz yardımcı olabilirim.

İ5 6400 ve GTX 960 ile kurulan bir sistem o güç kaynağına emanet edilmemeli
İşlemci veya ekran kartının zarar görme ihtimali mi var ? Yeterli akımı sağlayamazsa güç kaynağı kendi ömründen yemez mi ? Aslında bu konu başlığı devam niteliğinde. Asıl konu: i5 6400 Tabanlı Sistem Toplama
Everest ve Frisby site üyeleri olarak önermiyoruz.
Aslında bende kasanın dandik olduğu kanaatindeyim ama sonuçta pek bir beklentim yok ve ucuz. Farkında olmadığım başka bir sıkıntı söz konusu olabilir mi ? Veya fiyatı bu seviyelerde giriş çıkışları kasanın üst kısmında olan daha kaliteli kasa var mı bildiğiniz ?

Ezberci arkadaşlar akın akın gelmiş yine. O güç kaynağına emanet edilmemeli dediği PSU %70 verimliliğe sahip CM gibi iyi bir markanın PSU'su. Öncelikle şu konuda emin ol konu sahibi arkadaşım, elindeki PSU gayet iyi ve yeterli. i5 6400 65, GTX 960 ise 100W (Modelden modele değişiyor, en fazla 100W) güç tüketimine sahip. 12V kanalından karşılanan bu güç sonucu boşta 156W gibi bir değer kalıyor. Ki bu fazlasıyla yeterli olduğunu gösteriyor. O konuda emin ol, PSU iş görür. Bunu kullan ve yerine SSD ekle kesinlikle.

Kasa önerisine gelecek olursak, arkadaşın dediği gibi Everest önerilen bir marka değil. Gerçekten kalitesiz ürünleri var. Onun yerine

ZALMAN Z5 MidT ATX SİYAH KASA

20 TL fark ile bunu alabilirsin. Bir 20-25 TL daha sıkıntı olmaz dersen Z3 Plus al. Başka sorun varsa da cevaplayabilirim.

Bize de hayırlı olsun demek düşer bundan sonrasında. :)

Ezberci arkadaşlar akın akın gelmiş yine. O güç kaynağına emanet edilmemeli dediği PSU %70 verimliliğe sahip CM gibi iyi bir markanın PSU'su. Öncelikle şu konuda emin ol konu sahibi arkadaşım, elindeki PSU gayet iyi ve yeterli. i5 6400 65, GTX 960 ise 100W (Modelden modele değişiyor, en fazla 100W) güç tüketimine sahip. 12V kanalından karşılanan bu güç sonucu boşta 156W gibi bir değer kalıyor. Ki bu fazlasıyla yeterli olduğunu gösteriyor. O konuda emin ol, PSU iş görür. Bunu kullan ve yerine SSD ekle kesinlikle.

Kasa önerisine gelecek olursak, arkadaşın dediği gibi Everest önerilen bir marka değil. Gerçekten kalitesiz ürünleri var. Onun yerine

ZALMAN Z5 MidT ATX SİYAH KASA

20 TL fark ile bunu alabilirsin. Bir 20-25 TL daha sıkıntı olmaz dersen Z3 Plus al. Başka sorun varsa da cevaplayabilirim.

Ezberci konuşmuyorum. Elbetteki ilk anda güç kaynağının kapasitesine ve verimliliğine bakılınca sistem için gereken gücü sağlayacağı şüphesiz ancak arkadaş PSU'nun 6-7 yıllık olduğunu söylemiş. Dolayısıyla bu güç kaynağının ilk alındığı günkü gibi performans gösteremeyeceği de şüphesiz. Ben de arkadaşa sağlam bir PSU alıp sistemine takmasını önerdim ayrıca değinmek istediğim başka bir husus da -basit gibi görünebilir ancak benim için önemli- PSU'da bulunan molex bağlantı sayısının yetersiz kalabilmesi. Yanlış olan nedir ?

@Uğur Kutlu Efendim, emin olun ki bir PSU 6-7 yıllık olunca 200W güç kaybı yaşamaz. Olacak kayıp olsa olsa 40-50W olur. Ve PSU hala yeterli. Molex konusuna gelirsek de, bu sistem için yeterli olacak. Bir tarafta SSD varsa ben SSD'yi seçerim maalesef. Kusura bakmayın. Sert olmuş olabilir. Ama emin olun ki PSU var ise SSD kesinlikle tercih edilmeli. İyi günler.

@chuckypancamOZ. Sizin sorunuza gelirsek, ekran kartınız 110W TDP değerine sahip. İşlemci yukarıda yazdığım gibi 65W. 175W net güç lazım size. Corsair VS-450 alınabilir mesela. Veya Zalman ZM-500 modelli bir PSU. %75-80 verimliliğe sahip bir 500W PSU işini fazlasıyla görür. Bir model göstersen bana daha iyi yardımcı olabilirim. Bir de ayrı konu açman senin için iyi olur. Hem konu kirlenmez, hemde bir ceza almazsınız.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı