i5 6400 OC yapılır mı?

Kıvanç Altun

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar. Konu başlığında "i5 6400 OC yapma" yazıyor. Diyeceksinizki "i5 6400 OC yapılır mı canım" evet biliyorum yapılmıyor. Z serisi anakart alacağım Z serisi anakartlarda bu kilit kalkıp, OC yapılabiliyormuş. Ancak Z serisi alacağımda hangi serisini almam farkediyor mu? Ya da tavsiyeniz var mı? Ya da herhangi başka bir diceğiniz bir şey?

RX580 ya da RX590 ile kullanacağım işlemciyi en büyük OC yapma sebebim bu.
Anakart bütcem: 600TL.

Z serisi anakart alıp OC yapma sebebim: Artık işlemci mi yenileme vakti geldiğini fark ettim RX580-RX590 almak için, anakart ve işlemci fiyatlarına baktım 1000TL-1500TL makul bir fiyat. Sonra alırım dedim, ve daha sonraki günlerde tesadüfen Z serisi anakartlar ile OC yapılıdığını öğrendim. Z serisi anakart fiyatlarınada bakınca uygun fiyatlı olduğunu fark ettim ve gündemdeki fiyat perfonmans ürünleri karşılaştırdım. İzlediğim videoda i5 6400 OC vs Ryzen 5 2600 vardı. i5 6400 2-3 FPS daha fazla alarak öne geçiyordu, hatta RAM kullanımı bile daha azdı. Z serisi anakartlar uygun olunca neden 500-600 TL verip, Ryzen 5 2600 gibi bir sistem elde etmiyorum dedim, ne gerek var 1000-1500TL vermeye dedim kendimce. Bu yüzden almayı düşünüyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen. Teşekkürler.

Hayır yapamazsınız. Çarpan kilidi açık bir işlemci değil. Çarpan kilidi açık işlemciler K ibaresi ile gelir, örneğin İ7 9700K veya İ5 9600K gibi.

Merhabalar. Konu başlığında "i5 6400 OC yapma" yazıyor. Diyeceksinizki "i5 6400 OC yapılır mı canım" evet biliyorum yapılmıyor. Z serisi anakart alacağım Z serisi anakartlarda bu kilit kalkıp, OC yapılabiliyormuş. Ancak Z serisi alacağımda hangi serisini almam farkediyor mu? Ya da tavsiyeniz var mı? Ya da herhangi başka bir diceğiniz bir şey?

RX580 ya da RX590 ile kullanacağım işlemciyi en büyük OC yapma sebebim bu.
Anakart bütcem: 600TL.

Z serisi anakart alıp OC yapma sebebim: Artık işlemci mi yenileme vakti geldiğini fark ettim RX580-RX590 almak için, anakart ve işlemci fiyatlarına baktım 1000TL-1500TL makul bir fiyat. Sonra alırım dedim, ve daha sonraki günlerde tesadüfen Z serisi anakartlar ile OC yapılıdığını öğrendim. Z serisi anakart fiyatlarınada bakınca uygun fiyatlı olduğunu fark ettim ve gündemdeki fiyat perfonmans ürünleri karşılaştırdım. İzlediğim videoda i5 6400 OC vs Ryzen 5 2600 vardı. i5 6400 2-3 FPS daha fazla alarak öne geçiyordu, hatta RAM kullanımı bile daha azdı. Z serisi anakartlar uygun olunca neden 500-600 TL verip, Ryzen 5 2600 gibi bir sistem elde etmiyorum dedim, ne gerek var 1000-1500TL vermeye dedim kendimce. Bu yüzden almayı düşünüyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen. Teşekkürler.
Overclock sadece anakarta bakmıyor. İyi bir soğutucunuz var mı? Ramleriniz kaç MHz? İşlemcinin OC kapasitesi nedir bunlar birer soru işareti. Tavsiyem revizyonlu Ryzen 1600+B450 Anakart (Gigabyte B450 S2H olabilir en ucuzu) İkisi 1000-1100₺ civarına gelir. Revizyonlu model 12nm ve Ryzen 2600 standartında bir işlemci.

Belki modlu bios ile çarpan kilidi açılıyordur ki öyleyse tavsiye etmem ama intel tarafınka K ibareli işlemci almanız lazım overclock için.

Hayır yapamazsınız. Çarpan kilidi açık bir işlemci değil. Çarpan kilidi açık işlemciler K ibaresi ile gelir, örneğin İ7 9700K veya İ5 9600K gibi.
Yazdığım şeyi tam okumamışsınız sanırım. Lütfen tekrar okuyun.
Belki modlu bios ile çarpan kilidi açılıyordur ki öyleyse tavsiye etmem ama intel tarafınka K ibareli işlemci almanız lazım overclock için.
Lütfen Yazdığım şeyi okuyun.

Burada benim takıldığım nokta 580 - 590 kart kullanacağını söylemen oldu. Öncelikle sıfır alıcaksan o kartları almanı önermem çünkü oldukça pahalıya satılıyorlar. İkinci el piyasası çok uygun, 480'leri 700liraya alabiliyorsun, onlara yönelmeni öneririm.

Ayrıca i5 6400 için anakart yatırımı oldukça ölü bir yatırımdır, güncelde bakman gereken işlemci Ryzen3600 olduğundan dolayı, 2600 ile kıyaslamalara bakmana gerek olduğunu düşünmüyorum, 6400 şuan ki hali ile 480'i 580'i besleyebilecek bir işlemci. Paranı biriktirip 3600 ve B450 anakartlara geçiş yap bence.

Overclock sadece anakarta bakmıyor. İyi bir soğutucunuz var mı? Ramleriniz kaç MHz? İşlemcinin OC kapasitesi nedir bunlar birer soru işareti. Tavsiyem revizyonlu Ryzen 1600+B450 Anakart (Gigabyte B450 S2H olabilir en ucuzu) İkisi 1000-1100₺ civarına gelir.
Evet elimde mevcut "COOLER MASTER MASTERLIQUID 240L" var. Ramlerim 2133mhz

Evet elimde mevcut "COOLER MASTER MASTERLIQUID 240L" var. Ramlerim 2133mhz
Yani elinizdeki imkanlar yeterli ama yine de fabrika çıkışı çarpan kilidi kapalı bir işlemciye fazladan masraf yaparak OC yapılabilir mi yapılırsa sağlıklı olur mu emin değilim açıkçası.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İngilizce varsa bakabilirsiniz i7 6700 yanlız bu. Oyun testinide görmüştüm 4.5 Ghz O.C yapılmıştı Z170 anakartla eski bir bios versiyonu ile yapılabildiğini söylüyordu benim anladığım kadarı ile ama detaylı izlemedim bilmiyorum bir ara izlicem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı