i5 6402P ve RX 570 oyunlarda aniden donma

LordCalap

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Oyunlarda aniden donma sorunum yaklaşık 2 yıldır mevcut. Bu donma sorununu izah edeyim, görüntü sabit ve herhangi bir ses yok. Klavyedeki bilgilendirme ışıkları sabit değişmiyor. Önceden güç kaynağı ( Gigabyte 420W ) ile alakalı olduğunu düşündüğüm için yeni güç kaynağı aldım (FSP Hydro 700W) fakat sorunum devam etti. Bu sefer sıcaklık sorunu olduğunu düşündüğüm ve test ettiğim için harici 36 cm çapında sinbo 85 W vantilatör aldım 4-5 ay civarında idare etti herhangi bir donma ile karşılaşmadım ama son 3 aydır artık vantilatör fayda etmiyor çoğu oyunda donma sorunu ile karşılaşıyorum. Bu oyunlar: Dying Light, Call of Duty Warzone, CS GO, Apex Legends, diablo 3, DotA 2, GTA V, Battlefield V ve daha yazmadığım birkaç oyun. Tek çözümü güç tuşuna basılı tutup sistemi kapatıp sonrasında tekrar açmak. Ben işlemci ve anakarttan şüpheleniyorum. Bu ekran kartından önce AMD R7 370 kullanıyordum bozuldu garanti yenisi olmadığı için para iadesi yaptı, 7 Ocak 2019 tarihinde RX 570 aldım. 2 gün önce de arkadaşım yeni bir sistem topladı DDR4 3000MHz 2 adet 8 GB XPG Gammix dio RAM'lerini kendi sistemime takıp test yaptım eğer RAM'lerde bir sorun varsa diye ama sonuç değişmedi yine donma ile karşılaştım. Artık çok sinir bozucu bir hale geldi aşağıda belirttiğim bu sistem için aklımda Ryzen 7 3700X yükseltmesi yapmakta var. Sadece anakart ve işlemci değişimiyle sistem beni idare eder mi?

1.jpg

Sorunum ne olabilir bu soruna göre belirttiğim gibi Ryzen sistemi kurmak istiyorum bütçe konusunda sorun yok. 1 saat önceki donma sorunundan kalan oyun içi istatistikleri görselle paylaşıyorum. Sisteme ait başka öğrenmek istediğiniz bilgi olursa ayrıntılı bir şekilde söyleyebilirim işletim sistemi Win 10 Pro. Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden teşekkürler.

Güç kaynağı önerisi için açtığım konu: Güç kaynağı önerisi - Technopat Sosyal

Donanımlar;
CPU: i5 6402P 2.8GHz up to 3.4GHz.
Anakart: ASUS B150M PRO GAMING DDR4 2133MHz.
RAM: 2 adet hi level 8 GB 2133MHz DDR4 (PCI-7066D4-8G)
GPU: Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX 570 4 GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-e 3.0 (11266-14-20G)
Power Supply: FSP Hydro 700W 80+ Bronze
Depolama: 256 GB SSD Kingston SUV400S37240G +1TB HDD Seagate Barracuda ST1000DM010-2EP102

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir de SSD kontrolünü yapar ve buraya da eklerseniz yardımcı olabilirim. BIOS, chipset güncellemesi yapmanı tavsiye ederim (eskiyse).

Bir de SSD kontrolünü yapar ve buraya da eklerseniz yardımcı olabilirim. BIOS, chipset güncellemesi yapmanı tavsiye ederim (eskiyse).
SSD.png

HDD.png

BIOS ve chipset güncellemesi yaptım. SSD kontrolünü crystal disk info programıyla yaptım. Programa yabancıyım her yerde eski sürüm anlatımları var umarım net bilgi ulaştırabilirim.
Not: söylemeyi unuttum bios ve chipset güncellemelerinden sonra tekrar oyuna girdim yaklaşık yarım saat sonra tekrar donma sorunu yaşadım. Ama ekran kartı kullanımım %0 ve %100 arasında gidip geliyordu o sorun çözülmüş, %80 altına düşmedi kullanımı.

@LordCalap depolama cihazlarında da bir sorun görükmüyor. Bir de ekran kartı sürücünü DDU programı ile kaldır ve 2019 yılının son güncellemesini kurmayı dener misin?

Çok şey istiyorum ancak bir de anti-virüs taraması gerçekleştir :)

@LordCalap depolama cihazlarında da bir sorun görükmüyor. Bir de ekran kartı sürücünü DDU programı ile kaldır ve 2019 yılının son güncellemesini kurmayı dener misin?

Çok şey istiyorum ancak bir de anti-virüs taraması gerçekleştir :)
Şu an yapıyorum virüs taramasını ama 1 hafta önce powershell komutu ile çevrimiçi olarak windows dosyalarımı onardım ve virüs taraması yaptım. ilk başta dediğim gibi yaklaşık 2 yıldır mevcut bu sorun. AMD 2020 driver yüklemeden öncede vardı, şimdide var aynı sorun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı