i5 6500 GTX 1060 6GB sistem oyun performans nasıldır?

İşletim sistemi
Windows 10

Wiralia

Kilopat
Daha fazla  
RAM
HyperX Fury DDR4 16 GB 2x8 GB DDR4 DIMM 2400 MHz HX424C15FB2/8 RAM
SSD veya HDD modeli
Corsair 120GB Force LE / WD Blue 3,5" 1TB 64MB SAT
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1060 GAMING X 6G
Anakart
MSI H110M GAMING Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133
İşlemci
Intel Core i5 6500 Soket 1151 3.2GHz
Merhabalar.

2016'nın sonlarına doğru çok büyük hayallerle aşağıdaki özelliklere sahip olan sistemi topladım. Oyun oynadığım zamanlarda ise aklıma hiç Afterburner ile sistem performansına bakmak gelmedi. Geçenlerde merak edip Afterburner ile sistemin performansına bakayım dedim fakat işlemcinin ekran kartına darboğaz yaptığını gördüm. Acaba işlemci ekran kartını mı besleyemiyor yoksa yazılımsal bir durum mu? Bazen oyunlarda (League of Legends'de bile) ciddi FPS dropları yiyebiliyorum çünkü. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

İşlemciyi i5 9400F'ye çıkarırsan ekran kartı için hoş olur ama onun içinde anakartın değişmeli.
Malum bilgisayar parçalarının fiyatını düşününce pek kolay olmuyor tabii 😀 Yoksa aklımda direkt olarak anakartı ve işlemciyi RYZEN 5 3600'e yükseltmek gibi bir düşüncem vardı.

Biraz darboğaz olabilir ama çok sıkıntı yaratacak düzeyde olmaması lazım. Daha iyi performans için müsait olduğunda daha güncel bir işlemciye geçebilirsin tabii. LoL falan değil de, yüksek sistem isteyen oyunlarda durum nasıl? FPS düşüşü ne düzeyde biraz daha açar mısın? Isı değerlerini de kontrol ettin mi bu sırada?

Hangi oyunlarda darboğaz olduğunu söyler misin? Neredeyse hiçbir oyunda yapmıyor da(League of Legends'da zaten darboğaz olmaz) o yüzden soruyorum.

Hangi oyunlarda darboğaz olduğunu söyler misin? Neredeyse hiçbir oyunda yapmıyor da(League of Legends'da zaten darboğaz olmaz) o yüzden soruyorum.
Başta Valorant, GTA V, ETS2, Rise of the Tomb Raider, HITMAN sadece benim aklıma gelen oyunlar. Ya işlemci ve GPU kullanımı ucu ucuna %100 oluyor ya da CPU kullanımı %100 olup GPU kullanımı %85-80 seviyelerine düşebiliyor.
Biraz darboğaz olabilir ama çok sıkıntı yaratacak düzeyde olmaması lazım. Daha iyi performans için müsait olduğunda daha güncel bir işlemciye geçebilirsin tabii. LoL falan değil de, yüksek sistem isteyen oyunlarda durum nasıl? FPS düşüşü ne düzeyde biraz daha açar mısın? Isı değerlerini de kontrol ettin mi bu sırada?
Performansına baktığım oyunları bir üst yanıtta alıntıladım. Sıcaklık değerleri son derece normal seviyelerde. İşlemci 60 dereceyi, ekran kartı ise 70 dereceyi geçmiyor. Normalde Twitch platformunda yayınlar açmak istiyorum fakat işlemcinin yüksek kullanımından dolayı bırak yayın açmayı, oyunu bile açamıyorum bazen.

Şimdi YouTube üzerinden Valorant oyunun aynı işlemci ile birkaç videosuna baktım, işlemci kullanımı genel olarak %90 ve üzerinde seyrediyor. 4/4 işlemcilere ayrılan sürenin sonuna gelmişiz belli ki.

Kesinlikle seninle alakalı bir durum. Söylediğin oyunların hiçbirinde darboğaz yapmıyor. Sadece rise of tomb raider'da yeşil olan bölgede çok hafif darboğaz yaşanıyor. Darboğaz var bile denilemez. Söylediğin oyunlarda sürenin sonuna gelinmişlik durum yok. Ben o sistemle sayısız AAA oyunu darboğaz olmadan sıkıntısız oynadım. Dediğim gibi çok çok nadir yaşarsın darboğaz'ı. @fullmetal'ın dediği gibi sıkıntısız oynaman gerekiyor. Yalnız ekran kartı işlemcinin darboğaz yapmaması gerekir. Tek aklıma gelen belki virüs vardır. Format atabilirsin, virüs taraması yapabilirsin.

Kesinlikle seninle alakalı bir durum. Söylediğin oyunların hiçbirinde darboğaz yapmıyor. Sadece rise of tomb raider'da yeşil olan bölgede çok hafif darboğaz yaşanıyor. Darboğaz var bile denilemez. Söylediğin oyunlarda sürenin sonuna gelinmişlik durum yok. Ben o sistemle sayısız AAA oyunu darboğaz olmadan sıkıntısız oynadım. Dediğim gibi çok çok nadir yaşarsın darboğaz'ı. @fullmetal'ın dediği gibi sıkıntısız oynaman gerekiyor. Yalnız ekran kartı işlemcinin darboğaz yapmaması gerekir. Tek aklıma gelen belki virüs vardır. Format atabilirsin, virüs taraması yapabilirsin.
Format daha önce 2-3 defa attım, sürücüleri de kurdum fakat yine aynı şeyleri yapmaya devam etti. Virüs taraması yaptırdığım zaman da bilgisayarda herhangi bir virüs bulmuyordu. Ama yine de dediğiniz gibi durum benimle de alakalı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı