Çözüldü i5-6500 sistemde FPS aniden düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

ByOver

Decapat
Daha fazla  
RAM
8 GB
Ekran kartı
nvidia geforce gtx 1650 4gb
Anakart
Asustek Computer Inch. (h110m-k)
İşlemci
İntel(r) Core(TM) i5-6500 Cpu @ 3,20 GHZ
Arkadaşlar sistemde bir nedenden dolayı oyunlarda rakip takım ile karşı karşıya gelince oyunumda ani FPS düşmesi gerçekleşiyor. Fotoğraflar ektedir.

1.PNG

Çözüm
Çözüldü: i3-6100 ve GTX 1050 Valorant FPS düşmesi Şu konuya bakmanı tavsiye ederim zira aynı şeyleri bende yaşamıştım Valorant'ta. Seni az çok anlayabiliyorum fakat denenebilecek çok az şey mevcut. Tavsiyem 8 GB RAM takviyesi ile çift kanal bellek teknolojisine geçmeniz. Onun yanında 5 senedir işlemcimi temizlemediğinizi söylüyorsunuz bence sisteminize güzel bir bakım yapın. Her şeyi güncel ve orijinal kullanmaya çalışın.
Ulan o kadar para verip bir oyun oynayamıyoruz ülkede ekran kartına 3 k verdim monitör 1 k verdim daha ne kadar vereceğim be ;D fare klavye kulaklık kasa saymıyorum daha of off.
Onu alacağın kadar bu ikisini alırsın aynı performans. yüksek ihtimalle elindeki RAM de çalışır bu anakartla.
Arkadaşlar sistemde bir nedenden dolayı oyunlarda rakip takım ile karşı karşıya gelince oyunumda ani FPS düşmesi gerçekleşiyor. Fotoğraflar ektedir.

Eki Görüntüle 1258220
Burda yeni farkettim 8gb RAM var ama kullanılabilir 3.7 gb gösteriyor.(Free yi ücretsiz olarak çevirmiş) o da sıkıntı yapar.

Son düzenleme:
Onu alacağın kadar bu ikisini alırsın aynı performans. yüksek ihtimalle elindeki RAM de çalışır bu anakartla.

Burda yeni farkettim 8gb RAM var ama kullanılabilir 3.7 gb gösteriyor.(Free yi ücretsiz olarak çevirmiş) o da sıkıntı yapar.
Hocam o kullanılan RAM den çıkanı da gösteriyor olabilir.

Onu alacağın kadar bu ikisini alırsın aynı performans. Yüksek ihtimalle elindeki RAM de çalışır bu anakartla.

Burada yeni fark ettim 8 GB RAM var ama kullanılabilir 3.7 GB gösteriyor.(Free'yi ücretsiz olarak çevirmiş) o da sıkıntı yapar.

O uygulamadan dolayı Free diyor boş belleği gösteriyor kullanılmayan bellek anlamında.
Arkadaşlar peki benim sistemdeki parçalar şu an kaç TL yapar ekran kartı hariç işlemci anakart falan.

Sorun sizde değil uygulamadan çekip attım bu çektiğim fotoğraftaki uygulama PC durumun gösteriyor PC özelliklerin değil o andaki RAM boşluğunu gösteriyor aslında sadece boştaki RAM gösteriyor hata bende efendim KB.
Sonuç olarak yükselt o PC yi. Önce çift kanal yapmayı dene sonuçta ucuz seçenek o. Olmazsa anakart + işlemci yükseltirsin ve çok yüksek ihtimalle o RAM'ler yeni sisteme de uyumlu olur.

i5 6500, GTX 1650'ye darboğaz yapmaz boşuna işlemci değiştirmeyin ve kasanızı satmaya kalkmayın. Oyunu SSD'ye kurup RAM takviyesi yapmayı deneyin. Bu anlık düşüşlerin bir çözümü vardı fakat ne olduğunu tam hatırlayamadım konuyu bulabilirsem atarım buraya.

i5 6500, GTX 1650'ye darboğaz yapmaz boşuna işlemci değiştirmeyin ve kasanızı satmaya kalkmayın. Oyunu SSD'ye kurup RAM takviyesi yapmayı deneyin. Bu anlık düşüşlerin bir çözümü vardı fakat ne olduğunu tam hatırlayamadım konuyu bulabilirsem atarım buraya.
Yav adam dar boğazı gösteren ekran görüntüsü atmış hala dar boğaz yapmaz diyorsun. Ve oyunun SSD yada HDD de olması performans adına bir şey değiştirmez.

Dostum oyun SSD de ve sırf bu konu için PC reset attım format attım umarım bulursun beni bu dertten kurtarırsın.

Yav adam dar boğazı gösteren ekran görüntüsü atmış hala dar boğaz yapmaz diyorsun. Ve oyunun SSD yada HDD de olması performans adına bir şey değiştirmez.
Online oyunların çoğunluğu özellikle Valorant gibi oyunlar zaten ekran kartına 100% bindirmez işlemci odaklı oyunlardır. Tek oyuna bakarak ''darboğaz var'' demek kadar saçma bir olay yok. Bu tarz oyunlarda işlemci olarak genelde tekil çekirdek performansı ön plandadır. Ek olarak şu anda kullandığım laptopumda kendi HDD'sine kurduğumda yediğim FPS drobun haddi hesabı yokken asıl sistemimden söküp taktiğim SSD ile sıfır sıkıntı oynayabiliyorum. Evet SSD takmak FPS bakımından sana bir artı sağlamaz fakat olası yiyeceğin dropların önüne geçebilir zira bunu en net şekilde ben GTA V oyununda görmüştüm. Adama yok yere sistem sattırmaya çalışıyorsunuz i7 7700 işlemci öneriyorsunuz şaka gibi. Bazı şeyler tecrübe üzerine tavsiye olarak söyleniyor birinde işe yaramaması diğerinde yaramayacağı anlamına gelmez. Varsa aksini iddia eden bir tecrüben paylaş bizimle bilgilenelim.

Yeni konular

Geri
Yukarı