i5 6600 GTX1070 Darboğaz

i5 6600 ve GTX1070 kullanıyorum ve çok fazla darboğaz yaşıyorum. Oyunlar oynanamaz duruma geliyor, kasıyor. En son AC Odyssey oynadım CPU kullanımı %100 iken GPU kullanımı %60-70’lerde FPS ise 30. Normalde 1080P kullanıyorum DSR ile 1440P yaptım yine aynı değerleri alıyorum. Ayarları yükseltiyorum alçaltıyorum hala değişmiyor. YouTube’daki testlerde bu kadar kötü değil. Sorun darboğaz mıdır yoksa benim bileşenlerimde mi bozukluk var nasıl anlayacağım? Yardımcı olursanız çok sevinirim ne testi yapmam gerektiğini bilmiyorum ama istediğiniz testi yaparım.
Öncelikle işlemci normal frekans değerlerinde çalışıyor mu diye bak.

İşlemcinin yük altındaki sıcaklığına bak.

Evet İ5 6600 işlemci 1070 karta biraz darboğaz yapar ama o oyunda 30FPS alman normal değil. En az 50-60FPS alman gerek.

O zaman diğer seçeneği deneyelim. DDU ile ekran kartı driverini silip yeniden kurabilirsiniz. Ama darboğaz gibi görünüyor sorun. O yüzden non K OC daha mantıklı sanki. :/
Sürücüleri bu sabah yeniden yükledim. OC işlemine bakacağım yarın, durumu bildiririm tekrardan. Teşekkürler.

Öncelikle işlemci normal frekans değerlerinde çalışıyor mu diye bak.

İşlemcinin yük altındaki sıcaklığına bak.

Evet İ5 6600 işlemci 1070 karta biraz darboğaz yapar ama o oyunda 30FPS alman normal değil. En az 50-60FPS alman gerek.
Very high'da benchmark test sonuçları bunlar. Siz değerlendirirseniz sevinirim ben pek anlamıyorum.

Dosya Ekleri

• a.png
    a.png
    575,1 KB · Görüntüleme: 25
  • b.png
    b.png
    455,7 KB · Görüntüleme: 22
  • c.png
    c.png
    238,3 KB · Görüntüleme: 31
  • d.png
    d.png
    281,2 KB · Görüntüleme: 27
Dostum sen benim RAM'lerimin çift kanal olduğunu nereden çıkardın. Ben RAM'lerimi tek kanal kullanıyorum. Yukarıda bunu yazmıştım zaten. Ayrıca benim işlemcime taktın. Normalde de yapmaz. İ5- 6500 ile bile GTX 1070 besleyebilirsiniz. Kullanan birçok kullanıcı var.
16 GB'ı görünce imzanızda çift kanal sandım, dikkatli bakmadım benim hatam. Konuya gelirsek dediğim gibi frekans hızı çok etkiliyor. Siz bir AC Odyssey deneyin sisteminizde bakalım nasıl performans verecek. Besler diyorsunuz, i7 4/8'ler bile %100'e dayanıyor rahatlıkla o oyunda ama rahatlıkla besleyebiliyorlar.
Ancak i5'in K sürümü bu işin içerisinden sıyrılabilir. Bakın sıyrılabilir diyorum, rahatlıkla sıyrılabilir demiyorum. Şüpheli yani. Düz 6600'nın pek şansı yok bu durumda maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı