i5 6600 ve RX 590 Darboğaz Yapar mı?

O pardon çok yanlış okumuşum yeni uyandım özür dilerim. 6600 ile sıkıntı o zaman. Birçok AAA oyunda özellikle 64 kişilik mapleri olan BF gibi oyunlarda CPU LOAD %100 lere vurup GPU'u kısıtlayacaktır. Oyun akıcılığını etkiler mi kestiremiyorum ama RX590'ı bile tam besleyebileceğini düşünmüyorum.
Estağfurullah dostum ne özürü, insanlık hali olabiliyor bazen bende yanlış okuyorum.🙂
Şahsen bende RX 590'ı besleyebileceğini düşünmüyorum. Umarım biz yanılırız ama ben arkadaşın yerinde olsaydım gerekirse cebimden biraz daha ekleyerek Ryzen platformuna geçerek alırdım RX 590'ı, en azından R5 1600 bile alsa kafası rahat olur. i5 6600 ile riske girmeye değmez diye düşünüyorum.
Darboğaz yapmaz.

6. ve 7. nesil İ5'ler bitti diyenlere cevabım : 6600K ve 7600K'nın hala gideri var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Arkadaşın işlemcisi i5 6600 modeli. K modeli olsa tamam OC ile falan belki bir nebze olmaz diyeceğim ama normali ile bilmiyorum, şahsen ben olacağını düşünüyorum ve o yüzden arkadaşın yerinde olsaydım riske girmezdim. Bu arada 6. ve 7. nesil i5'ler bitti derken kendi görüşümü belirttim ve evet bence bittiler.

Son düzenleme:
K modeli değil ama arkadaşın elindeki. Çok fazla OC yapabileceğini sanmıyorum.
K modeli olmasına gerek yok. RX 590 için yeterli. Ben 6600K'yı 1070 ile kullanıyorum. Stok hali ile de denedim BF5'te sorun yok. Kullanım %80-90'lara çıkıyor ama hiçbir takılma,donma vs yok. Sorunsuz.
OC ile GTX 1080'i zor da olsa besliyor BF5'te. Geçen yıl GTX 1080 kullanıyordum bu işlemci ile.
Forumda 2-3 defa i5 6400 ile GTX 1060 6 GB modelinin darboğaz yaptığından dolayı şikayet eden arkadaşlar vardı. Attıkları fotoğraflarda da bariz belliydi darboğaz. Yalan yok BF5 de görmedim ama GTA V de yapıyordu. Hoş GTA V de yapıyorsa BF5 gibi oyunlarda da kesin yapar diye düşünüyorum. Eğer bulabilirsem atarım örnek bir video. Ayrıca forumda aratırsanız da bulursunuz dediğim konuları.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
2:52 civarlarında belli oluyor mesela.
6400 ile 6600 arasında çok fark var.

Darboğaz yapmaz.

6. ve 7. nesil İ5'ler bitti diyenlere cevabım : 6600K ve 7600K'nın hala gideri var.

Konu sahibi işlemcisi 6600 ancak size cevap vermek isterim. 6600K'ı 4.8GHz yapsanız bile, R5 3600 ile aynı ekran kartını kullanarak kıyaslama yapalım. BF1 64 kişilik SUEZ haritasına girelim ve Operations modunda bir el maç atalım. Bu sırada Win10 üzerinde oyun arkasında başka hiçbir program açık değilken bile imkanı yok 6600K'nın R5 3600 ile benzer FPS vermesinin (Örneğin 1070Ti'ı ele alalım). Arkaya birkaç sıcaklık programı, spotify, chrome felan basit şeyler açtığımızda 6600K ağlamaya başlayacaktır ve zaten önde olan R5 3600 aradaki farkı daha da açacaktır. Bir kanıta dayanmayan istatistiksel grafik çizilmiş youtube videoları genellikle boş çıkıyor.

Konu sahibi işlemcisi 6600 ancak size cevap vermek isterim. 6600K'ı 4.8GHz yapsanız bile, R5 3600 ile aynı ekran kartını kullanarak kıyaslama yapalım. BF1 64 kişilik SUEZ haritasına girelim ve Operations modunda bir el maç atalım. Bu sırada Win10 üzerinde oyun arkasında başka hiçbir program açık değilken bile imkanı yok 6600K'nın R5 3600 ile benzer FPS vermesinin (Örneğin 1070Ti'ı ele alalım). Arkaya birkaç sıcaklık programı, spotify, chrome felan basit şeyler açtığımızda 6600K ağlamaya başlayacaktır ve zaten önde olan R5 3600 aradaki farkı daha da açacaktır. Bir kanıta dayanmayan istatistiksel grafik çizilmiş youtube videoları genellikle boş çıkıyor.
1070 ile 3600'ü geçiyor ama 1070 SLI ile bazı oyunlarda fazla geride kalıyor. Tabi SLI ve 5700 XT gibi kartlarda çoklu çekirdek gücü de önemli.

Bu biraz da kullanıma bağlı. Ekran kartın 1070 ve daha düşük ise 6600K'dan 3600'a geçmenin hiçbir mantığı yok. Bu net olarak anladım araştırmalarım sonucunda.

64 kişi 100 kişi fark etmiyor, besliyor her türlü. Online oyunlarda server'ın performansı daha önemli.
Bazı serverlarda FPS çok fark ediyor.

Sürekli birlikte oyun oynadığım arkadaşlarımdan birinde 2600 +1660 TI var benden biraz daha düşük FPS alıyor aynı ayarlarda. Online FPS oyunları oynuyoruz. (CS değil)

6400 ile 6600 arasında çok fark var.
Eğer internetteki bu video doğruysa ben pek bir fark göremiyorum i5 6400 ile i5 6600 arasında. Zaten eskiden de konu açıldığı zaman genellikle hep i5 6400 ve i5 7400 öneriliyordu fiyatından ve diğer i5'ler ile performans farkının az olduğundan dolayı. Neyse çok fazla tartışmaya da gerek yok. Sonuç olarak 2'miz de internetteki verilere güvenerek savunuyoruz görüşlerimizi. Onlarda ne kadar doğrudur tartışılır. Gerçi hoş hani izlediğim videolar yanlış olsa bile zamanında forumda açılan konular aklıma geliyor ve yine güvenmiyorum 6. ve 7. nesil i5'lere. 🙂

Eğer internetteki bu video doğruysa ben pek bir fark göremiyorum i5 6400 ile i5 6600 arasında. Zaten eskiden de konu açıldığı zaman genellikle hep i5 6400 ve i5 7400 öneriliyordu fiyatından ve diğer i5'ler ile performans farkının az olduğundan dolayı. Neyse çok fazla tartışmaya da gerek yok. Sonuç olarak 2'miz de internetteki verilere güvenerek savunuyoruz görüşlerimizi. Onlarda ne kadar doğrudur tartışılır. Gerçi hoş hani izlediğim videolar yanlış olsa bile zamanında forumda açılan konular aklıma geliyor yine güvenmiyorum 6. ve 7. nesil i5'lere. 🙂
Video 2016 tarihli ve 1060 ile test edilmiş. İşlemci gücünü anlamak için daha güçlü kartlarla test etmek gerekir. 2016'dan sonra çıkan oyunlarda işlemci gücü daha fazla önem kazanmaya başladı.

İki işlemci arasında hem tek hem de çoklu çekirdekte %20 fark var. Tek çekirdekte %20 fark çok büyük bir fark.

FPS değerlerine bakarsan 9600K ile 9900K arasında da bir şey yok. Hatta Metro'da 5 FPS önde 9600K.

Video 2016 tarihli ve 1060 ile test edilmiş. İşlemci gücünü anlamak için daha güçlü kartlarla test etmek gerekir. 2016'dan sonra çıkan oyunlarda işlemci gücü daha fazla önem kazanmaya başladı.

İki işlemci arasında hem tek hem de çoklu çekirdekte %20 fark var. Tek çekirdekte %20 fark çok büyük bir fark.
Bak uykulu uykulu videodaki ekran kartına bakmayı unutmuşum iyi hatırlattınız. Hakikaten bu video biraz saçma olmuş. Zaten her iki işlemcide rahat rahat besleyebiliyor GTX 1060'ı ben hala neyin farkını arıyorsam, pardon.🙃

Neyse ya uzun lafın kısası ben darboğaz yapabileceğini düşünüyorum. Buna en büyük dayanağım da eski açılan 6. ve 7. nesil i5'lerin GTX 1060'ları, RX 580'leri besleyemediği konulardır. Artık alacak arkadaş karar versin ne yapacağına.

Bak uykulu uykulu videodaki ekran kartına bakmayı unutmuşum iyi hatırlattınız. Hakikaten bu video biraz saçma olmuş. Zaten her iki işlemcide rahat rahat besleyebiliyor GTX 1060'ı ben hala neyin farkını arıyorsam, pardon.🙃

Neyse ya uzun lafın kısası ben darboğaz yapabileceğini düşünüyorum. Buna en büyük dayanağım da eski açılan 6. ve 7. nesil i5'lerin GTX 1060'ları, RX 580'leri besleyemediği konulardır. Artık alacak arkadaş karar versin ne yapacağına.
O konular genelde RAM ve ısı sorunları oluyor. Mesela: RAM sorunu. 8 GB RAM yetersiz, İşlemci kullanımını da ciddi oranda artırıyor tek kanal olduğu için.

Dediğim gibi darboğaz dediğiniz şey her an olan bir şey değil. Mesela siz sadece 2-3 oyun oynuyorsunuzdur, CS-GO mesela. 2070 super de alırsın.
Ama AC tarzı oyunlar oynuyorsan çekirdek sayısı fazla işlemciye geçersin.
Ben iki tarafta da bu ikilinin darboğaz yapacağını sanmıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı