Çözüldü i5-6600K GT 1030 sistem oyunlarda FPS yarıya düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Whitess.

Kilopat
Daha fazla  
RAM
HyperX FURY 3600mHz 8GB (x2)
SSD veya HDD modeli
Sandisk Ultra 3D 250 GB
Ekran kartı
MSI GT 1030 - 2 GB
Anakart
Z170-D3H
İşlemci
Skylake I5-6600K
Merhaba,
Son 3 gündür işlemcimin alışık olduğumdan daha fazla ısındığını fark ettim. Boştayken 25-30 derece gezen işlemcim, 3 gündür boştayken 30-39 derecede;
Oyun oynarken ise normalde 35-42, şimdi ise 44-55 derecede gezmeye başladı. Üstüne üstlük oyunlarda FPS düşüşü yaşamaya başladım şöyle ki:
- (Şu an yaşadığım düşüşler)
RDR2 = 30 FPS -------- RDR2 = 20 FPS.
Spider-Man = 35 FPS---- sm = 6-18 FPS.
AC Unity = 45 FPS ------ acu = 25-30 FPS.
(Tek FPS düşüşü yaşamadığım oyun Battlefront 2)

Kasasını her hafta temizleyen biri olarak kasayı bugün tekrar açmama rağmen tek bir toz görmedim. Bu sorun 3 gündür olmasına rağmen bugün günlük bilgisayar işlemlerimde bile uygulamalarda donma, yanıt vermeme sorunlarına rastladım. İşlemci soğutucum stok fan değil ve macunu uzun süredir değiştirmedim ama kasayı açtığımda eski macunun tamamen eriyip kaybolmadığını gördüm (pazartesi günü macunu yine de yenileteceğim). Ek olarak PC'de Opera, Steam veya herhangi bir uygulamaya girerken işlemci sıcaklığı 55'lere fırlıyor ve kasada yer alan 5 fanda delicesine çalışıyor, tabii 5 saniye sonra işlemci 30 derecelere düşüyor ancak böyle bir olayı ilk defa yaşıyorum.
Sorunum sadece macun kaynaklı olabilir mi? Yoksa işlemcim ölmeye mi başladı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yine de denemek istiyorsan, DDU ile sürücü kaldırıp bir deneme yapabilirsin temiz kurarak. Onun harici bir. Alternatifim yok. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. :)
Tabii, birazdan DDU ile onu da deneyeceğim ancak işlemcinin son günlerdeki tavırlarından sonra başlayan bu sorunların ben işlemciden dolayı kaynaklandığı düşüncesindeyim. Ama önce şu DDU ile yapılacaklara bir el atayım, bir değişim olursa buraya yazarım. Tekrardan çok sağolun.

DDU sonrasında sonuç değişmedi, pazartesi günü işlemciye macun uyguladıktan ve format attıktan sonra sonucu buraya yazarım, belki birilerinin işine yarar.

@Heberiu Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın ancak az önce soğutucu bloğu çıkarıp tekrar taktım, ekran kartının slotunu değiştirdim. Oyunlarda FPS değerlerim eski hallerine döndüler. Spider-Man Remastered'da 48 dropsuz 48 FPS gördüm az önce (değerlerimi SS olarak yükleyeceğim. Ne yaptım ne değişti de düzeldi bilmiyorum ancak tam bir günümü aldı götürdü. CPU sıcaklığı değişmedi hala yükseliyor. Ekran görüntülerinde CPU'yu yakalayamamışım ancak anlık .exe uygulamalarını açarken veya oyun yüklenirken 45-55'lere hala uçuyor. Onun ilacı da termal macun diye düşünüyorum.
A_1.jpg

B_1.jpg
Bunda VRAM sınırda mesela. Aşıyor olabilir.
İşlemcinin kullanımı diğer SS'de az gözüküyordu ters bir anda alt+tab atarak almıştım görüntüyü o yüzden öyleydi, yeni görüntü ile güncelledim.

Bunda VRAM sınırda mesela. Aşıyor olabilir.
Zaten VRAM kullanımı hep 1900'lerde geziyordu. Ancak bu 35 FPS aldığım oyunu şimdi oynayamıyorum FPS'in yere vurması yüzünden. Eğer aklınıza başka bir şey gelmiyorsa dediğiniz gibi DDU ile sürücüleri kaldır yükle yapayım, o da olmazsa bir format atayım, ne dersiniz?

VRAM'in 1900'lerde gezmesi ile tamamını doldurması çok farklı durumlar. Birinde nefes alamıyor ve RAM'den çalıyor. Ram hızı da ekran kartına yetişemez. Drop, fps düşmesi olur. Eğer sorun vram ise sürücüyü tekrar kurmak fark ettirmez. Her oyunda drop var mı bazılarına özel mi?

VRAM'in 1900'lerde gezmesi ile tamamını doldurması çok farklı durumlar. Birinde nefes alamıyor ve RAM'den çalıyor. Ram hızı da ekran kartına yetişemez. Drop, fps düşmesi olur. Eğer sorun vram ise sürücüyü tekrar kurmak fark ettirmez. Her oyunda drop var mı bazılarına özel mi?
Her oyunda yok. RDR2-Spider-Man ve AC Unity'de FPS düşüşleri var, ancak Battlefront, R6 ve Battlefield 1ve5'te düşüşler yok.

Düşüş olmayan oyunların VRAM miktarını bir kontrol edelim. Eğer tamamen şişmiyorsa sorunu bulduk demektir. Onlar da ağzına kadar dolu olduğu halde sıkıntı yoksa sorun başka yerde diye başka alternatif arayalım.

Düşüş olmayan oyunların VRAM miktarını bir kontrol edelim. Eğer tamamen şişmiyorsa sorunu bulduk demektir. Onlar da ağzına kadar dolu olduğu halde sıkıntı yoksa sorun başka yerde diye başka alternatif arayalım.
Tamamdır ekran görüntüleri alıp geliyorum.

FPS Düşüşü olmayan Battlefront 2 değerleri :
20230629172144_1.jpg

20230629172221_1.jpg

Son düzenleme:
Battlefield V değerleri:
20230629172823BFV_1.jpg

Bak, fark ettiğin üzere VRAM sınırda değil. Nefes alıyor kart. Bence sorun bu.
Evet olabilir doğru söylüyor olabilirsiniz ancak anlamadığım ben bu GT 1030 ile 338 saat Spider-Man oynamışım , 410 Saat AC Unity oynamışım, 25 saat RDR2 oynamışım. Şuan ne değişti de ben bu oyunları oynayamayacak durumdayım?

Kartlarımız ve oyunlar sürekli güncelleme alıyor. Belki oyundan kaynaklı belki sürücüden kaynaklı vram kullanımı artmış demek ki o oyunlarda. 100MB bile oynasa sizin için çok büyük problem. Ekonomik koşullarınızı bilemem ama 4GB bir 1050Ti, 750Ti rahatlatır sizi.

Yeni konular

Geri
Yukarı