i5 6600K işlemci kaç MHz RAM destekler?

furkaniko

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Siber Güvenlik Uzmanı
Merhaba. Anakartım Z170a Gaming Pro Carbon. İşlemcim ise Intel Core i5 6600K. İnternette gördüğüm kadarıyla anakartım 3600MHz hıza kadar destekliyor fakat işlemci için net bir bilgi bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı?

İşlemciye çok dikkat etmene gerek yok, anakartın müsaade ettiği limitler ölçüsünde RAM OC yapıp kullanabilirsin, öte yandan bu işlemciyi H110/B250/H170 gibi çipsetlerde kullansaydın 2133 MHz bellek hızından fazlasını alamazdın.

İşlemciye çok dikkat etmene gerek yok, anakartın müsaade ettiği limitler ölçüsünde RAM OC yapıp kullanabilirsin, öte yandan bu işlemciyi H110/B250/H170 gibi çipsetlerde kullansaydın 2133 MHz bellek hızından fazlasını alamazdın.
İşlemcim max 2400 destekliyorsa o hızı almaz mıyım maksimum?

İşlemcim max 2400 destekliyorsa o hızı almaz mıyım maksimum?
Anakart Z serisi anlatmak istediğim olay çipsetin limitleri gerek işlemci tarafında gerekse RAM tarafında gidebildiğin yere kadar açık. En basitinden 3000 veya 3200 MHz'lik RAM kiti alıp, bu bellekler 3466/3600 MHz gibi hızlara işlemciye bağlı olmadan hız aşırtılabilmekte olduğu gibi yine yukarıdaki yazdığım mesajın içeriğinde bulunan H ve B tip anakartlarla 6600K'ya, daha doğrusu 6.nesil Skylake ailesine özgü sınırlandırılan 2133 MHz bellek limitini aşamayacaktınız. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Son düzenleme:
Anakart Z serisi anlatmak istediğim olay çipsetin limitleri gerek işlemci tarafında gerekse RAM tarafında gidebildiğin yere kadar açık. En basitinden 3000 veya 3200 MHz'lik RAM kiti alıp, bu bellekler 3466/3600 MHz gibi hızlara işlemciye bağlı olmadan hız aşırtılabilmekte olduğu gibi yine yukarıdaki yazdığım mesajın içeriğinde bulunan H ve B tip anakartlarla 6600K'ya, daha doğrusu 6.nesil Skylake ailesine özgü sınırlandırılan 2133 MHz bellek limitini aşamayacaktınız. Umarım açıklayıcı olmuştur.
Teşekkür ederim bilgilendirme için açıklayıcı oldu. Peki alacağım ram kitin xmp uyumlu olup olmamasına dikkat etmeli miyim?
Teşekkür ederim bilgilendirme için açıklayıcı oldu. Peki alacağım RAM kitin XMP uyumlu olup olmamasına dikkat etmeli miyim?

Veya RAM kit almak yerine aşağıdaki RAM'den 2 adet alsam nasıl olur?

Geri
Yukarı