i5 6600K sistemde oyunlar 10 dakika oynadıktan sonra çöküyor

LoyalViper

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar dostlar. Intel i5 6600K işlemci MSI GTX 1070 8 GB ekran kartı Kingston 16 GB 3000MHz Single Channel RAM ve High Power markasının Astro modelli 750W 80+ güç kaynağından oluşan bir sistem kullanıyorum. Yaşadığım yerde elektrikler sık kesildiğinden bilgisayarım çalışırken aniden kapanıyordu ve bunun da yaşadığım soruna etki etmiş olabileceğini sorunun kendisini anlatmadan söylemek istiyorum. Herhangi bir oyunu oynarken 15 dakikadan fazla oynadığımda oyunun birden çöktüğünü gördüm ve bu sorunu çözebilmek için biraz araştırma yaptım. İnternette ekran kartımı underclock'layabileceğim yazıyordu ve hem çekirdek hızını hem de hafıza hızını MSI Afterburner ile düşürdüm ancak bir etkisi olmadı. Bilgisayarıma format attım ve tüm grafik sürücülerini DDU ile silerek tekrar temiz bir kurulum yaptım ancak sorunum çözülmedi. Daha sonra MSI Afterburner'dan GPU güç tüketimini %80'e sınırlamaya karar verdim ve %80'e sınırlayınca herhangi bir sorun olmadığını ve çökmelerin sona erdiğini gördüm. Bu sorunun ekran kartıyla ya da PSU'yla ilgili olduğunu düşünüyorum. Daha önce böyle bir sorun yaşamış birileri varsa ya da güç tüketimini kısıtlamadan bu sorunu nasıl çözebileceğimi bilen varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim dostlar.

Not: İşlemci ve ekran kartı sıcaklıklarında bir sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU besleyemiyor gibi duruyor. Ne kadar 750W olsa da elektrik git gelleri zarar vermiş olabilir. Belli bir Watt tüketime çıkınca, özellikle donanımlar yüke binince, Ekran kartını besleyemiyor gibi.
Net bir şey demek zor şu an, birkaç OCCT veya FurMark testleri sorunu bize gösterebilir.

PSU besleyemiyor gibi duruyor. Ne kadar 750W olsa da elektrik git gelleri zarar vermiş olabilir. Belli bir Watt tüketime çıkınca, özellikle donanımlar yüke binince, Ekran kartını besleyemiyor gibi.
Net bir şey demek zor şu an, birkaç OCCT veya FurMark testleri sorunu bize gösterebilir.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Eğer netleştirebilirsem buraya tekrardan yazacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı