i5 6600k sisteme ekran kartı tavsiyesi

Bence gtx 1070 yakışır o sisteme. Ama 2560x1440p monitör gerektirir. Ama 144hz monitörün varsa alabilirsin.ü
Şahsen ben i5 6600k MSİ GTX 1070 i viewsonicin XG2401 144hz monitörünü kullanıyorum. Darboğaz yapmıyor.

Bence gtx 1070 yakışır o sisteme. Ama 2560x1440p monitör gerektirir. Ama 144hz monitörün varsa alabilirsin.ü
Şahsen ben i5 6600k MSİ GTX 1070 i viewsonicin XG2401 144hz monitörünü kullanıyorum. Darboğaz yapmıyor.
1080p 60hz moniitörüm var. Söylediklerinize göre benim için gtx 1060 daha uygun, monitörü değiştirecek durumum yok.

Cezadan dolayı yazamadım kısıra bakmayın.

@KralGS Kendisi bütçem 2 bin lira deseydi, muhtemelen 2 bin liraya ekran kartı önerirdin. Ben anladığımı söyleyeyim.
  • Mesela GTX 1060'ın bir sürü modeli var. Kimisi diğer modellere göre çok dandik ama çok ucuz değil, kimisi orta halli ama biraz ucuz, kimisi de çok kaliteli ama bir o kadar da çok pahalı olabiliyor.
  • En uygununu, mantıklısını beraber istişare edelim ve en doğru kararı verelim demek istiyor.
  • Ne zaman birisi bütçe belirtse, hemen herkes bütçenin sınırına dayanacak şekilde öneride bulunuyor. Neden? Çünkü; en iyi modeli ben öneriyorum, en performanslısını ben öneriyorum demek için.
Çok haklısın. Gerçekten içimi okudun. Forumda kısa süredir varım fakat, gördüklerim geneliyle aynı şeyler arkadaşlar fiyat yazıyor, forumdaki arkadaşlar o fiyata göre sıkıntı kasa toplayıp sunuyor. Ben bu konuda fiyat vererek bir kaç tane konu açtım geri dönüş hep aynı oldu. İlginiz için çok teşekkür ederim konu sapmasın.

Önerilerinize açığım buyrun.

@sercqn Sen zaten kararını vermişsin, tavsiye almanı gerektirecek bir şey göremiyorum. Nvidia olsun MSI olsun istiyorsun! O halde neden tavsiye bekliyorsun ki? Bu kriterlere göre MSI GTX 1050 Ti ve MSI GTX 1060 yer alıyor. Maddi durumuna göre istediğini alabilirsin.
Açıklamada belirtmiştim kullandığım için, arayüzleri, tasarımı, kullanışı bana göre güzel olduğu için msi ve nvidia demiştim. Diğer üreticileri kullanmadım, bilmiyorum bunuda belirttim. Varsa daha iyisi söyleyin ona göre araştıralım belirleyelim GPU'yu.

Açıklamada belirtmiştim kullandığım için, arayüzleri, tasarımı, kullanışı bana göre güzel olduğu için msi ve nvidia demiştim.
Bu cümle ile öneri talebi yapamazsın! Ne kadar ekmek o kadar köfte. Yapabileceğimiz tek şey MSI GTX 1000 serisinden model önermek.
Diğer üreticileri kullanmadım, bilmiyorum bunuda belirttim. Varsa daha iyisi söyleyin ona göre araştıralım belirleyelim GPU'yu.
ASUS ROG STRIX-RX480-O8G-GAMING (y)

Son düzenleme:
Eski API DirectX 11 oyunlarda Nvidia üstünlük sağlıyor. Yeni DirectX 12 API'si ile AMD ve Nvidia oyuna göre eşitler yada AMD üstün. DirectX 11 olup sonradan DirectX 12 yaması almış oyunlarda, ortalamada AMD ve Nvidia eşit seviyede. Doğrudan DirectX 12 API'si ile geliştirilmiş oyunlarda AMD önde gidiyor. DirectX 12 API'sinin birden fazla sürümü var, AMD ve Nvidia farklı sürümleri destekliyor. Nvidia zamanında yanlış seçimler yaptı, aslında bir bakıma kumara benziyor. AMD'nin DirectX 12 API'si ile Nvidia karşısında üstünlük sağlamasının en büyük açıklaması; Microsoft'un ve AMD'nin kapalı kapılar ardındaki gizli anlaşmaları. Eskiden AMD'nin Mantle API'si vardı, bu API fazlalıklarından arındırılmış olan DirectX 12 API'sinin temelini oluşturuyor, belkide fazlasını. Öte yandan Mantle API'si Vulkan API'sinin de içerisinde, bir üst sürümü gibi diyebilirim, bunların detayları çok uzun. Vulkan API'si, DirectX 12 API'sine göre %20-30 civarı performans artışı sağlıyor. AMD'nin bir diğer üstünlüğü de bu zaten, Vulkan yaygınlaşacak, DirectX 12 ise standart haline geldi sayılır.

G-Sync vs FreeSync

Öncelikle FreeSync resmi olarak sektör standardı olduğunu belirteyim. FreeSync televizyonlara kadar gelecek. AMD'nin FreeSync teknolojisi bedava, yani monitör üreticileri, herhangi bir yonga bile kullanmadan, bu teknolojiyi monitörlerine bedava entegre ediyor. Bu nedenle FreeSync teknolojisi, özünde G-Sync teknolojisi ile aynı işi yapsa da, G-Sync teknolojisine göre son kullanıcının cebinden çıkan parayı aşırı miktarda azaltıyor.

G-Sync teknolojisi kullanan monitör üreticilerinden, Nvidia lisans parası alıyor, ayrıca monitöre modül falan takıyorlar ekstra masraf. Şu anda gözle fark edilir olmasa da FreeSync daha hızlı, daha iyi bir teknolojidir. Sektör standardı olduğu için, sürekli geliştirilmeye devam ediyor, DP dışında HDMI ile de bu teknolojiyi kullanabiliyoruz.

Yazılım kısmında eskiden AMD geriden geliyordu, şimdi arayı kapattı.

Watt/Performans konusunda, Nvidia göze değmeyecek kadar daha iyi olsa da, aşırı küçük bir fark olduğu için eşit sayılırlar.

Fiyat/Performans konusunda AMD üstün.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı