i5-7200U Windows 10 yüksek CPU kullanımı

rifatK

Femtopat
Daha fazla  
Laptopumu yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. Son zamanlarda böyle bir sorunla karşılaşmaya başladım. Çözümünü çok araştırdım, mantık yürütmeye çalıştım fakat pek başarılı olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Normalde kullanırken CPU kullanımı %10-20 civarındaydı fakat son zamanlarda CPU kullanımı birdenbire yükseliyor birdenbire alçalıyor. Bu işlemcinin ısınmasına da yol açıyor.
Sistem özelliklerim: 4 GB 2133MHz RAM, Intel i5-7200u 2.50GHz, NVIDIA 920MX 2 GB ekran kartı, 500GB Western Digital HDD.
Windows sürümü: 1909.

İşlemler.png

Fotoğraftakine ek olarak bazen %90ları da buluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Epic Games launcher ile işiniz yoksa kapatın. Uygulama olarak aşır kötü ve yüksek kaynak tüketiyor. Otomatik başlatma seçeneği açıksa kapatın. YouTube video izlerken şu uzantıyı ekleyip kullanın. Sisteminizin çok iyi değil bu yüzden CPU tüketiminin bu seviyeler çıkmasında da bir sorun yok.

Screenshot_28.png

Screenshot_29.png

Chrome yerine Edge kullanmanızı ve desteği bitmiş Windows 10 1909 sürümünü güncellemenizi öneririm.

Defender yerine Kaspersky kullanabilirsin. Kaynak tüketimi daha iyidir.

Masaüstü pencere yöneticisi kaynak tüketimini azaltmak için de şu yöntemi kullanabilirsin.

Ayrıca Dizüstü bilgisayarının işlemciye gömülü GPU kullanıldığında CPU tükettiğini unutmayın. Yani masaüstü bilgisayarlara göre CPU tüketiminiz 1-2 tık daha fazla olacaktır.

Epic Games Launcher ile işiniz yoksa kapatın. Uygulama olarak aşır kötü ve yüksek kaynak tüketiyor. Otomatik başlatma seçeneği açıksa kapatın. YouTube video izlerken şu uzantıyı ekleyip kullanın. Sisteminizin çok iyi değil bu yüzden CPU tüketiminin bu seviyeler çıkmasında da bir sorun yok.

Eki Görüntüle 978132

Eki Görüntüle 978131

Chrome yerine Edge kullanmanızı ve desteği bitmiş Windows 10 1909 sürümünü güncellemenizi öneririm.

Defender yerine Kaspersky kullanabilirsin. Kaynak tüketimi daha iyidir.

Masaüstü pencere yöneticisi kaynak tüketimini azaltmak için de şu yöntemi kullanabilirsin.

Ayrıca dizüstü bilgisayarının işlemciye gömülü GPU kullanıldığında CPU tükettiğini unutmayın. Yani masaüstü bilgisayarlara göre CPU tüketiminiz 1-2 tık daha fazla olacaktır.

Windows'u yükseltmek için yeni bir ürün anahtarına vs. ihtiyacım olur mu yoksa direkt verdiğiniz linkten inen .exe dosyasıyla güncelleyeyim mi?

Geri
Yukarı