i5-7300HQ İle GTX 1050 Darboğaz Yapar mı?

HanKaĞaN

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba;

Bu linkteki dizüstü bilgisayarı almayı düşünüyorum. Kafamı karıştıran şey, daha önce Technopat Sosyal'de, Haluk Sekendiz adlı üyenin açtığı ve yazdığı "Oyunlarda İşlemci Dar Boğazı" konusundan okuduklarım çerçevesinde, i5-7300HQ CPU ile GTX 1050 GPU'nun, yüksek grafik performansı isteyen oyun ve Adobe'un yazılımlarında, bu tip dar boğaz sorunu yaşatıp yaşatmayacağı durumu. Sizden fikir rica ediyorum.

Ayrıca almayı düşündüğüm bilgisayar hakkında da görüşlerinizi merak ediyorum.

İşlemci ve ekran kartını görünce modeli hemen anladım. Geçen arkadaşada bunu önermiştim. Darboğaz yapmaz. Anlamadığım nokta 1050'nin 4 gb versiyonu yok, ancak bunlar yanına M felanda koymamış.

Anlamanız normal hocam. Çünkü bu kadar iyi özelliklere i5 işlemci sadece bu modelde var. :)

Artık mobil işlemcilere M takısı koymuyor Nvidia. Denildiğine göre masaüstü ekran kartı ile mobil ekran kartı artık aynı performansa sahip olacakmış ve bu yüzden M takısı koyulmaycakmış. Ne kadar doğru, pazarlama stratejisi midir, tartışılır...

GTX 1050'de 4 GB VRAM var. Kaynak:

NVIDIA GeForce GTX 1050 (Notebook)

Şahsen MSI markasının bir modelini kullanıyorum 7300hq dan daha düşük seviyede bir işlemci olan i5 6300hq ve GTX 1060 3GB lık versiyonu ile şuana kadar darboğaz yaşamadım gerçi benim Ekran kartıda biraz değişik normal 3GB modelinden daha farklı

Dosya Ekleri

• card.gif
    card.gif
    27,6 KB · Görüntüleme: 786
Altı çizili yer yanlış bilgilendirme içeriyor!
Şahsen MSI markasının bir modelini kullanıyorum 7300hq dan daha düşük seviyede bir işlemci olan i5 6300hq ve GTX 1060 3GB lık versiyonu ile şuana kadar darboğaz yaşamadım gerçi benim Ekran kartıda biraz değişik normal 3GB modelinden daha farklı

Hocam o ekran kartı dar boğaz yapar mı ya? 3GB değil 2 GB olsa ne olacak, 192 bit veriyolu belleği var. Ekran kartında esas olan, veriyolu belleğinin genişliğidir. HP'nin Omem markalı bir oyun bilgisayarı var, 2 GB VRAM olan ekran kartında 256 bit veriyolu var ve fiyatı 10 bin lira... Biz bütçeden dolayı 128 bit almak zorunda kaldığımız için, VRAM boyutunun büyüklüğü ile kendimizi rahatlatılyoruz... :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı