i5 7300HQ İşlemciye Nasıl Undervolt Yapılır?

Şimdi hiçbir sorun yok. GTA 5'te bile 80 dereceyi geçmiyor. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
Rica ederim tekrardan, sevindim :)

@Kadir_m Hocam kusura bakmayın rahatsız ettim. Gaming laptopu prizde dengelide kullanırsak işlemci sıcaklığı UV yaptıktan sonra düşer mi?
Şöyle, dengelide kullanırsan işlemci her fırsatını bulduğunda soğumak için frekansı düşürecektir, bu da sıcaklığı düşürür. Ama bazı sistemlerde bu kararsızlığa yol açıyor, takılma ve FPS düşüşüne sebep veriyor. O yüzden yüksek performans denemesini söylüyoruz. Eğer dengeli performansın iyiyse öyle kalsın.

Rica ederim tekrardan, sevindim :)

Şöyle, dengelide kullanırsan işlemci her fırsatını bulduğunda soğumak için frekansı düşürecektir, bu da sıcaklığı düşürür. Ama bazı sistemlerde bu kararsızlığa yol açıyor, takılma ve FPS düşüşüne sebep veriyor. O yüzden yüksek performans denemesini söylüyoruz. Eğer dengeli performansın iyiyse öyle kalsın.

Hocam şimdi de GPU kullanımı %99'lara çıkıyor ve frekansını düşürüyor. Acaba voltaj yetmediği için mi yapıyor?

Yok normal bir durum bu, daha çok verim alıyorsun GPU'dan.

Ama şöyle bir durum var GPU %80 civarlarında kullanılırken 60 FPS sabit oynuyorum. %95'lere çıktıktan sonra GPU frekansı düşüyor beraberinde FPS'imi de düşürüyor.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-05-25 172251.png
    Ek Açıklama 2020-05-25 172251.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 51
  • Ek Açıklama 2020-05-25 172316.png
    Ek Açıklama 2020-05-25 172316.png
    36,6 KB · Görüntüleme: 43
  • Ek Açıklama 2020-05-25 174806.png
    Ek Açıklama 2020-05-25 174806.png
    9,5 KB · Görüntüleme: 51
FPS'in o kadar düşmemesi gerekiyor, frekans düşmesi normal ama.
Hangi ekran kartı, hangi oyunda ve nerede böyle FPS düşüyor?

GTA V'te oluyor, Online-offline fark etmeksizin. Yine belli mekanlarda değil farklı yerlerde oluyordu ve Alt+Tab yapınca iki saniyeliğine 60 FPS'e çıkıp geri düşüyordu. Şimdi farklı bir oyunda deneyeceğim.
Daha kötüsü de oluyor. Bu kadar düşmesi anormal sanki.
Bir de bunun undervolt'la alakası yok çünkü program başlatılmamışken de girdim aynı şeyi yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-05-26 142414.png
    Ek Açıklama 2020-05-26 142414.png
    16,2 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı