i5 7300HQ laptop OpenCore ile kurulum

SMBIOS MacBookPro16,4 olarak oluştur ve gir.
Booter/ Quirks kısmında DevirtualiseMmio boolean olarak "False" görünüyor.
True yap. Save et. Sonra sistemi boot et Reset NVRAM atıp tekrar dene.
Ayrıca ilk soruma cevap vermemişsin.

Aynı
SMBIOS MacBookPro16,4 olarak oluştur ve gir.

True yap. Save et. Sonra sistemi boot et Reset NVRAM atıp tekrar dene.
Ayrıca ilk soruma cevap vermemişsin.
Evet temiz kurulumdayken alıyordum hatayı. SMBIOS'u MacbookPro15,1 yaparak başka bir değişiklik yapmadan kurulumu yapabildim.
imdi ekstra bir durum var;

Laptopumda GTX 1050 model ekran kartı var. Okuduğuma ve gördüğüme göre bu model desteklenmiyor. Fakat yine github ve yabancı forumlar üzerinden gördüğüme göre OCLP ile web driver kurularak bir aşamaya kadar kullanılabiliyormuş. Ben de bunu denemek istiyorum. OpenCore Legacy Patcher 1.4.3 yükledim. Linkini paylaştığım videodaki ayarlamalar ile config dosyamı güncelledim. Yükleme yaparken SMBIOS olarak MacbookPro15.1 seçmiştim. Anladığım kadarıyla OCLP 1.4.3 bu SMBIOS'u desteklemiyor. Fakat SMBIOSU MacbookPro14,3 yaptığımda da sistem boot etmiyor.

Şuan Post-Install Root Patch dediğimde

Available patches for your system: No patches required yazıyor ve Start Root Patching butonu pasif. Yalnızca altındaki Revert Root Patches butonu aktif gözüküyor. Bunun için sanırım Settings'de host model'i ayarlamam gerekli ama orda da MacbookPro15,1 yok.

Yaptığım ayarlamaları paylaşıyorum.

Misc>Security>SecureBootModel -> Disabled

NVRAM>7C...>boot-args -> -v amfi_get_out_of_my_way=0x1 ngfxcompat=1 ngfxgl=1 nvda_drv_vrl=1
NVRAM>7C...>csr-active-config -> 030A0000

Değişikliklerden sonra kaydedip Restart NVRAM işlemi yaptım.

Şuan youtube'dan video dahi oynatamıyorum.

Dosya Ekleri

• 20240518_100806.jpg
    20240518_100806.jpg
    93,2 KB · Görüntüleme: 6
  • 20240518_100945.jpg
    20240518_100945.jpg
    274,7 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim SMBIOS ile'de sorunu aşabilirdin aslında çünkü hatalı SMBIOS kullanıyordun.
Laptopumda GTX 1050 model ekran kartı var. Okuduğuma ve gördüğüme göre bu model desteklenmiyor. Fakat yine github ve yabancı forumlar üzerinden gördüğüme göre OCLP ile web driver kurularak bir aşamaya kadar kullanılabiliyormuş. Ben de bunu denemek istiyorum. OpenCore Legacy Patcher 1.4.3 yükledim. Linkini paylaştığım videodaki ayarlamalar ile config dosyamı güncelledim. Yükleme yaparken SMBIOS olarak MacbookPro15.1 seçmiştim. Anladığım kadarıyla OCLP 1.4.3 bu SMBIOS'u desteklemiyor. Fakat SMBIOSU MacbookPro14,3 yaptığımda da sistem boot etmiyor.

Şuan Post-Install Root Patch dediğimde

Available patches for your system: No patches required yazıyor ve Start Root Patching butonu pasif. Yalnızca altındaki Revert Root Patches butonu aktif gözüküyor. Bunun için sanırım Settings'de host model'i ayarlamam gerekli ama orda da MacbookPro15,1 yok.

Yaptığım ayarlamaları paylaşıyorum.

Misc>Security>SecureBootModel -> Disabled

NVRAM>7C...>boot-args -> -v amfi_get_out_of_my_way=0x1 ngfxcompat=1 ngfxgl=1 nvda_drv_vrl=1
NVRAM>7C...>csr-active-config -> 030A0000

Değişikliklerden sonra kaydedip Restart NVRAM işlemi yaptım.

Şuan youtube'dan video dahi oynatamıyorum.
Çünkü o dediğin masaüstü sistemlerde sizde laptop var. Yani Webdriver yada yamalar vs sizin sistemde işe yaramaz. Intel GPU'yu kullanacaksın.
Intel GPU için şuraya bir bak.

Dediğim SMBIOS ile'de sorunu aşabilirdin aslında çünkü hatalı SMBIOS kullanıyordun.

Çünkü o dediğin masaüstü sistemlerde sizde laptop var. Yani Webdriver yada yamalar vs sizin sistemde işe yaramaz. Intel GPU'yu kullanacaksın.
Intel GPU için şuraya bir bak.

Anladım. Son bir sorum var. Yeni konu açmıyorum hem kalabalık olmasın hem de genel bir başlık açtım diye gerekiyorsa açabilirim.

Bilgisayardaki Windows'u direkt sildim ve macOS kurdum. Ses kartına bakmam gerekeceği aklıma gelmedi. Fakat şuan internette vs. ses kartıyla ilgili bir bilgi bulamıyorum. Audio ayarlarını yapacağım fakat Hackintool'da ses bölümü boş herhangi bir şey göstermiyor. Deviceproperties'den audio controller eklediğimde de CM238 HD Audio Controller diye bir model adı çıkıyor. Fakat ne appleALC'de ne de voodoo'da bulamadım bu modeli. Şuan sesi de ayarlarsam her şeyi halletmiş oluyorum sanırım.

Tekrar çok teşekkürler.

Ses için buna bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı