Çözüldü i5 7300HQ ve GTX 1050 sistem anlık FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berkan16

Hectopat
Haziranda laptop almıştım özellikleri GTX 1050 4 GB ve i5 7300HQ. İşlemciden HDD'den gelebilecek sesler geliyor. İşlemciden geldiğine eminim ve FPS dropları yaşıyorum. Mesela scroll kaydırırken de tiz bir ses geliyor doğru düzgün oyun oynayamıyorum. GTA V'te CPU kullanımım 100'ken GPU kullanımım 70-100. Darboğaz söz konusu olmamalı bu işlemci ile bu ekran kartı arasında. Resmen bilgisayardan soğudum çözümler için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Afterburner kurup oyun içinde işlemci sıcaklığı ve frekans değerini paylaşır mısınız?

Minidump paylaşın:

Recep Bey geç bir cevap oldu biraz ama ilginiz için teşekkürler :) Sorunlarım Windows10 Update'leri ve sürücülerin Update'lerinin sorunları aşmasıyla düzeldi sanırım. Ufak tefek FPS droplar almaya devam etmekteyim ancak onlar da hala HDD kullanmamdan ve 8 GB RAM kullanmamdan kaynaklıdır diye düşünüyorum. İyi forumlar.
Sağda ve solda olmak üzere çift fanı var.
Kardeşim, çok araştırdım, farkındaysan eğer; oyundayken işlemci frekansı düşüyor normal olarak, acaba bu yüzden mi dedim, throttlestop kullandım farketmedi. Herhangi bir oyunda (sandstorm-pubg-cs) ayarları ve çözünürlüğü en yüksekten en düşüğe doğru teker teker çekip denedim yine fayda etmedi. Nvidia denetim masasını kurcaladım, yine olmadı. Geforce experience dan optimize ettim olmadı, kıstım olmadı. Sanırım bu işlemciyle bu ekran kartı arasında kronik bir sorun bu. En sağlıklısı garantiye göndermek.

Kardeşim işlemci darboğaz yapmıyor aynı sorun bende de var. Yüksek ihtimalle Windows güncellemesi veya ekran kartının yeni bir driveri ile alakalı, önceden ben de GTA 5'i %70-%80 CPU kullanımı %99 GPU kullanımı ile oynuyordum 60-70 FPS veriyordu. Fakat son 1 aydır CPU %90-100 ve GPU %51 kullanılıyor FPS 35-40 ben de SSD taktım PSU değiştirdim format attım ayar falan falan yaptım derken her şeyi denedim sorun çözülmedi. Ben Windows veya NVIDIA ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çok fazla kişide bu düşük GPU kullanımı sorunu var. İnsanlar farkında değil ekran kartları yatıyor.

Kardeşim işlemci darboğaz yapmıyor aynı sorun bende de var. Yüksek ihtimalle Windows güncellemesi veya ekran kartının yeni bir driveri ile alakalı, önceden ben de GTA 5'i %70-%80 CPU kullanımı %99 GPU kullanımı ile oynuyordum 60-70 FPS veriyordu. Fakat son 1 aydır CPU %90-100 ve GPU %51 kullanılıyor FPS 35-40 ben de SSD taktım PSU değiştirdim format attım ayar falan falan yaptım derken her şeyi denedim sorun çözülmedi. Ben Windows veya NVIDIA ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çok fazla kişide bu düşük GPU kullanımı sorunu var. İnsanlar farkında değil ekran kartları yatıyor.
Bütün güncellemeleri kaldırıp deneyeceğim.

Eğer düzelirse bizlerede söylersin ben Windows ile alakali olduğunu düşünüyorum. Benim denemediğim sadece çift kanal bellek kaldı en son onu da deneyeceğim.
Anladım, en kosa zamanda sonucu bildireceğim.
Sistemler aynı ama markalar farklı yazdıklarınız üzere. Sorun sistemin bir nedenden düzgün çalışamaması demek ki.
Eğer düzelirse bizlerede söylersin ben Windows ile alakali olduğunu düşünüyorum. Benim denemediğim sadece çift kanal bellek kaldı en son onu da deneyeceğim.
Bütün W10 güncelleştirmelerini kaldırdım, ne yazık ki çözüm olmadı arkadaşlar.

Benim kullandığım Asus ROG GL553VE model dizüstü bilgisayarda Windows 10 ve Nvidia sürücülerinden kaynaklı bu tarz performans sorunları yaşamıştım. Windows 10'un eski sürümünü ve Nvidia'nında bulabildiğim en eski sürümünü kurmayı denedim ve performans sorunlarımda dahil olmak üzere zaman zaman AUTOCAD vb. uygulamalarda aldığım mavi ekran gibi hatalar da çözüldü. Siz de deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı