İ5 7300HQ ve GTX 1050 Ti Laptopta Yüksek CPU Kullanımı Sorunu

mehmetalbyrk

Hectopat
Daha fazla  
Monster 9.3 laptopta MSI Afterburner ile yaptığım testlerde CPU bir anda 100'lere fırlıyor ve GPU kullanımı bir anlık düşüyor.
Bu düşüş sırasında FPS anlık olarak düşüyor ve geri eski haline dönüyor.
Windows 10'un lLSB sürümüne geçince bu droplar baya azalıyor ama tamamen geçmiyor, pro 1803 ile de acayip takilmalar oluyor. CPU habire 100 oluyor.
Asıl soruma gelecek olursak bu takılmaların sebebi Windows kaynaklı mı yoksa darboğaz sorunu olabilir mi?
Testi gerçekleştirdiğim oyunlar Fallout 4, PUBG Windows'um orijinal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka planda bir şey çalışıyor olabilir. O yüzden arada bir CPU kullanımı artıyordur. Görev yöneticisinden bakabilirsin. CPU kullanımı artınca.
Hocam baktığımda birsey göremiyorum 2-3 kere formatladım virüs ve benzeri bir şeyde yok. CPU birden artıyor o sırada GPU düşüyor resimlik bir şey yok yani.

Bende de monster var öncelikle birkaç sorum olacak. Stabil driverlar mı?
-Mümkünse driverlerı kendin sitesinden ya da verilen flaşla yüklemen
-Ayrıca soundblaster uygulması %30 a kadar işlemci kastırabilir. Ses uygulalarını bazı oyunlarda kapatmanı öneririm. Özellikle cs go da(hem oynanış açısından hem de 2 farklı 3D ses motoru çakşmaması. CS go 3D sesi kendi ayarlarından kapatabilirsin eğer ki onda çok kasıyorsa)
-Güncellemeri güncel tut ve windows update günceleme duraklatışmış olsun varsayılan.
-Başlangıç uygulamalırından gereksiz olanları düzelt.
-Bazı oyunlar yüksek ayarda çok CPU tüketir. Ayarları düşürüp test et.
-Fallout için işlemci yetersiz. Gereksinimin %72 sini karşılıyor.
-Pubg için %101 yeterlilik

-FPS drobunun sebebi ramin az olması.
-10xx serisi aşırı ram tüketiyor. Ramin min 12GB olmalı. Benimkini 8+4 yapınca tüm sorunlarım çözüldü. Kasmalar atmalar siyah ekranlar hepsinin sebebi rammiş.
-Senin de sorunun ram dir ve bazı oyunlarda soundbalster açıksa kapat ve fallout 4 için işlemcin zaten yetersiz. SSD varsa onu ram olarak paylaşman ram ihrtiyacını çözebilir (sandisk ssdplus gibiler az gelir. Min 850 evo olmalı) ama HDD kullanıyorsan ram alman şart

Bende de monster var öncelikle birkaç sorum olacak. Stabil driverlar mı?
-Mümkünse driverlerı kendin sitesinden ya da verilen flaşla yüklemen
-Ayrıca soundblaster uygulması %30 a kadar işlemci kastırabilir. Ses uygulalarını bazı oyunlarda kapatmanı öneririm. Özellikle cs go da(hem oynanış açısından hem de 2 farklı 3D ses motoru çakşmaması. CS go 3D sesi kendi ayarlarından kapatabilirsin eğer ki onda çok kasıyorsa)
-Güncellemeri güncel tut ve windows update günceleme duraklatışmış olsun varsayılan.
-Başlangıç uygulamalırından gereksiz olanları düzelt.
-Bazı oyunlar yüksek ayarda çok CPU tüketir. Ayarları düşürüp test et.
-Fallout için işlemci yetersiz. Gereksinimin %72 sini karşılıyor.
-Pubg için %101 yeterlilik

-FPS drobunun sebebi ramin az olması.
-10xx serisi aşırı ram tüketiyor. Ramin min 12GB olmalı. Benimkini 8+4 yapınca tüm sorunlarım çözüldü. Kasmalar atmalar siyah ekranlar hepsinin sebebi rammiş.
-Senin de sorunun ram dir ve bazı oyunlarda soundbalster açıksa kapat ve fallout 4 için işlemcin zaten yetersiz. SSD varsa onu ram olarak paylaşman ram ihrtiyacını çözebilir (sandisk ssdplus gibiler az gelir. Min 850 evo olmalı) ama HDD kullanıyorsan ram alman şart
-Ramin yetersiz geldiğinden kastığını sanmıyorum çünkü programla takip edince boşta 1 GB ram kalıyor daha.
-Windows 10 son sürüm tüm güncellemeleri yapıldı ve duraklatıncada değişen bir şey yok.
-Ayarları düşürüncede yükseltincede bir şey değişmiyor ara ara gene yapıyor takılmaları.
-Ses çakışmasından takılıyor olabilir deyince sound blasterı silip tekrar denedim ama gene aynı değişen bir şey yok.
-Bide sadece güçlü oyunlar için geçerli değil bu söylediklerim hafif sistem gereksinimli oyunlarda da aynısını yaptı. Sizdeki modelde bunun aynısımı acaba?

-Ramin yetersiz geldiğinden kastığını sanmıyorum çünkü programla takip edince boşta 1 GB ram kalıyor daha.
-Windows 10 son sürüm tüm güncellemeleri yapıldı ve duraklatıncada değişen bir şey yok.
-Ayarları düşürüncede yükseltincede bir şey değişmiyor ara ara gene yapıyor takılmaları.
-Ses çakışmasından takılıyor olabilir deyince sound blasterı silip tekrar denedim ama gene aynı değişen bir şey yok.
-Bide sadece güçlü oyunlar için geçerli değil bu söylediklerim hafif sistem gereksinimli oyunlarda da aynısını yaptı. Sizdeki modelde bunun aynısımı acaba?
Aynı sorun bendede mevcut sorunu çözebildiniz mi acaba ? @mehmetalbyrk

Sanirim islemci bazi oyunlarda darbogaz yapiyor. Dual channel ram takviyesi yapinca anlık droplar kesiliyormuş diye duydum youtubede inceledigim videolardada oyle oluyor yani 8 gb daha ram ekliyecegim.
Bugün itibariyle rami 2*8 yapmış bulunmaktayım ve laptopda oluşan anlık dropların yüzde yetmişi geçmiş durumda önerim ramini 16 gbye tamamlaman.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı