i5 7400 + 1060 6GB Sistemde %100 CPU Kullanımı + Düşük GPU Kullanımı

İşletim sistemim Windows 10 Pro, eğer işlemcide donanımsal sorun olsaydı bunu her oyunda yapardı, ben bu sorunu bazı oyunlarda yaşıyorum.

BIOS ayarlarım + oyun başı, oyun ortası, oyun sonu gibi yerlerde ara sıra afterburner yüzde ve sıcaklık değerlerinin fotoğrafları. Gördüğünüz üzere genel olarak CPU %80-100, GPU ise %50-60 civarlarında dolaşıyor. Aklımda işlemci upgrade'i var, i7 6700K almak istiyorum, o zaman GPU %100 kullanır mı kendini teşekkürler.

Dosya Ekleri

• DSC_0253.JPG
    DSC_0253.JPG
    897,3 KB · Görüntüleme: 35
  • DSC_0252.JPG
    DSC_0252.JPG
    891,2 KB · Görüntüleme: 28
  • DSC_0251.JPG
    DSC_0251.JPG
    621,7 KB · Görüntüleme: 35
  • DSC_0250.JPG
    DSC_0250.JPG
    1,1 MB · Görüntüleme: 33
  • DSC_0249.JPG
    DSC_0249.JPG
    1,1 MB · Görüntüleme: 31
  • DSC_0245.JPG
    DSC_0245.JPG
    908,3 KB · Görüntüleme: 31
  • DSC_0244.JPG
    DSC_0244.JPG
    932,7 KB · Görüntüleme: 28
Bahsi geçen işlemcinin 1060'a darboğaz yapmaması gerekir.
Sıcaklıklar normal gözüküyor. Ancak BIOS versiyonunuz eski. BIOS'unuzu bu linkten güncelleyin.
Ekran kartı sürücüsü ve diğer sürücüler güncel değilse güncelleyin. Ayrıca işletim sisteminiz Windows 10 değilse mutlaka Windows 10'a geçin.

Yüksek ihtimalle oyunu düşük ayarlar/düşük çözünürlükte oynamanızdan kaynaklı bir GPU kullanımı düşüşü var. Oyunu hangi ayarlarda ve hangi çözünürlükte oynadığınızı belirtin.

Yazıyı okumadım ama 7400+1060-1070-1070ti-1080-2080 kartlarını denedim 1070de darboğaz yapmıyor 1070ti de bazı oyunlarda yapmıyor bazı oyunlar da ise az yapıyor. 2k da 1080 de sıkıntı yapmıyor 2080 de cayır cayır yapıyor :)

Bahsi geçen işlemcinin 1060'a darboğaz yapmaması gerekir.
Sıcaklıklar normal gözüküyor. Ancak BIOS versiyonunuz eski. BIOS'unuzu bu linkten güncelleyin.
Ekran kartı sürücüsü ve diğer sürücüler güncel değilse güncelleyin. Ayrıca işletim sisteminiz Windows 10 değilse mutlaka Windows 10'a geçin.

Yüksek ihtimalle oyunu düşük ayarlar/düşük çözünürlükte oynamanızdan kaynaklı bir GPU kullanımı düşüşü var. Oyunu hangi ayarlarda ve hangi çözünürlükte oynadığınızı belirtin.

BIOS'u güncellemeyi denerim. Ekran kartı vs. diğer sürücülerin hepsi güncel. Windows 10 Pro kullanıyorum. PUBG'yi high veya ultrada oynamanın bir alemi yok, doku ve kenar yumuşatmam yüksek diğerleri very low bir şekilde oynuyorum ki, ideal oyun ayarları bunlar. Bence tamamen işlemcinin yetersizliği.

Gönderdiğin ekran görüntülerinde çoğunlukla 100+ FPS değerleri almışsın. Birazcık kayıp var doğru ama ben olsam pek kafaya takmazdım. Eğer 144 Hz monitörün var ve FPS kaybı yaşamak istemiyorsan tek çare senin de söylediğin gibi i7 6700K benzeri işlemcilere yönelmek problemini ortadan kaldırabilir. Şahsen 4C/8T işlemcilerin de ömrünün ne kadar olduğunu da kestirmek zor gibi. Şimdiden Battlefield 5 oyununda i7 7700K işlemci bile GTX 1080 ekran kartıyla %80-%100 kullanım değerine ulaşıyor. Sana tavsiyem gelecekte kafanın rahat olması açısından işlemci+anakart+ram üçlüsünü satıp yeni nesil Ryzen sistem toplayabilirsin. Senin sistemine benzer sistemim var. Battlefield 1'e yeni gelen çoklu çekirdek optimizasyon güncellemesinden sonra ultra ayarlarda dahi çile çektirmeye başladı. 2-3 yıl sonra minimum Ryzen 5 3600 tabanlı bir sisteme geçmeyi düşünüyorum. Yeni jenerasyon çok oyunculu online competitive oyunlar artık çoklu çekirdek ve thread dünyasına girdi. Ama 6. ve 7.nesil i7'ler şahsen yine uzun bir süre daha idare edecektir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Gönderdiğin ekran görüntülerinde çoğunlukla 100+ FPS değerleri almışsın. Birazcık kayıp var doğru ama ben olsam pek kafaya takmazdım. Eğer 144 Hz monitörün var ve FPS kaybı yaşamak istemiyorsan tek çare senin de söylediğin gibi i7 6700K benzeri işlemcilere yönelmek problemini ortadan kaldırabilir. Şahsen 4C/8T işlemcilerin de ömrünün ne kadar olduğunu da kestirmek zor gibi. Şimdiden Battlefield 5 oyununda i7 7700K işlemci bile GTX 1080 ekran kartıyla %80-%100 kullanım değerine ulaşıyor. Sana tavsiyem gelecekte kafanın rahat olması açısından işlemci+anakart+ram üçlüsünü satıp yeni nesil ryzen sistem toplayabilirsin. Senin sistemine benzer sistemim var. Battlefield 1'e yeni gelen çoklu çekirdek optimizasyon güncellemesinden sonra ultra ayarlarda dahi çile çektirmeye başladı. 2-3 yıl sonra minimum Ryzen 5 3600 tabanlı bir sisteme geçmeyi düşünüyorum. Yeni jenerasyon çok oyunculu online competitive oyunlar artık çoklu çekirdek ve thread dünyasına girdi. Ama 6. ve 7.nesil i7'ler şahsen yine uzun bir süre daha idare edecektir diye düşünüyorum.
Gönderdiğim görüntülerde +100 FPS olmasının sebebi bina içerisinde olmamdan kaynaklı oluyor genelde. Dışarıda gezerken 70-80'e düşebiliyor, hele ki büyük şehirlerde savaştayken 40-50'ye dahi düşebiliyor. i7 6700K durumu çözer umarım.

Edit : 144hz monitörüm var.

BIOS'u güncellemeyi denerim. Ekran kartı vs. diğer sürücülerin hepsi güncel. Windows 10 Pro kullanıyorum. PUBG'yi high veya ultrada oynamanın bir alemi yok, doku ve kenar yumuşatmam yüksek diğerleri very low bir şekilde oynuyorum ki, ideal oyun ayarları bunlar. Bence tamamen işlemcinin yetersizliği.
Yardımcı olmaya çalışıyorum nedense ben azarlanıyorum anlayabilmiş değilim :) Neyse bakalım...

Oyunu ultra ayarlara çekin ve o şekilde bakın GPU kullanım artıyor mu diye. Çünkü eğer ayarları düşüğe alırsanız yükü ekran kartından alıp işlemciye aktarmış oluyorsunuz. Bu yüzden CPU kullanımız tavan yaptığı yerde ekran kartı kullanımınız düşer.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı