i5 7400 ve GTX 1060 sistem yük altında kapanıyor

Merhabalar tekrardan. Yakın tarihte MSI GTX 1050 Ti Gaming X'den MSI GTX 1060 Gaming X Plus 6 GB OC modele geçiş yaptım. Daha önceden 1050 Ti'da satmaya yakın zamanlarda art arda kapanmalar meydana geldi. Sıcaklık değerlerine baktığımda ekran kartım genellikle yük altında 50° 60° arasında seyrediyordu. Boşta ise 35° stabil şekilde kalıyordu.

İşlemcim i5 7400, stok soğutucu ile kullanıyordum. İşlemcim oyunlarda sürekli %100 yükte çalışıyordu. Yaz aylarından dolayı ısınma problemi olabileceğini düşündüm. MSI Afterburner indirip hem sıcaklıklara hem de çalışma frekansına baktım. OSD ekranından oyunlarda 3300MHz Turbo Speed olarak çalıştığını ve sıcaklığında herhangi bir problem olmadığını gözlemledim. Şu an işlemcim 48°, ekran kartım 57° olarak çalışmakta bu satırları yazarken: ). Ben yine de ne olur ne olmaz diğerek işlemcinin üst tarafına bir tane daha fan alıp soğutmaya yardım sağladığımı düşünüyorum.

Güç kaynağımda 6 pin güç bağlantı kablosu olduğu için 2 molex kablosunu 8 pin PCI-e kablosuna dönüştüren kabloyu satın aldım. Sistemi öyle çalıştırıyorum şu anda.

Asıl sorunuma geçeyim. Witcher 3, Rainbow 6 siexe ve Minecraft oyunlarında test ettim. Witcher 3 oyununda grafik ayarlarım Ultra, sadece hairworks kapalı. İleri düzey işleme grafiklerinin hepsi açık. Burada da kapandığı anı çektiğim video kaydı: WhatsApp video 2019-09-13 at 14.49.52 - Streamable. Rainbow 6 siege oyununda TAA 1920x1080 render scale ayarlı. Diğer grafikler çok düşük ve düşük arasında. Oyun içi 100 - 130 FPS arası alıyorum. Rainbow'da 1050 Ti kullanırken bir kere kapandı sadece. Yeni ekran kartımda Rainbow oyununda kapanma gibi bir durum olmadı. Minecraft oyununda oyunu gölgelendirme paketi ile kullanıyorum. Haritaya yüklenme kısmından sonra ekran geldiği gibi reset atıyor.

Sistemi 30 Dk boyunca 1920x1080 4xmsaa açık şekilde stres testine soktum. Herhangi bir kapanma veya ısınma sorunu olmadı. Bütün uygulamalar güncel. NVIDIA en son 9 Eylül'de çıkan 436.30 sürümü.

Sistem bilgileri;
  • i5 7400 3.5 GHz.
  • MSI H110M GAMING anakart.
  • MSI GTX 1060 Gaming X Plus 6 GB.
  • HyperX Fury black 8 GB DDR4 2133 MHz (2267MHz'e overclock'lu) (OC'siz hali ile de kapanıyor)
  • 500GB HDD.
  • Thermaltake TT 500NL2NK-A model 500Watt güç kaynağı

Witcher 3: WhatsApp Video 2019-09-13 at 14.49.52 - Streamable
Minecraft: WhatsApp Video 2019-09-14 at 15.34.02 - Streamable

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Az önce bilgisayarı soktuğum anda reset attı. FurMark Testini gerçekleştiremedim.

Yoo, test amacına ulaşmış işte. Bozuk olan parçanın PSU olduğunu anlamış olduk.

Galiba sorunlu parça Power Supply gibi. Onu da bir yerden ödünç alarak bir test edebilir misin?

Kesinlikle!

Tamam yük altına giriyor ve kapanıyor. Ekran kartını gönder gitsin.

Ekran kartı ile bir ilgisi yok. Ekran kartında sorun olunca görüntü gider ama sistem çalışmaya devam eder, genelde.
Witcher 3 videosunda bilgisayar kapandığında Debug LED yanıyor. Bilgisayar kapanınca orayı incelerseniz belki sorunun neyden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Her donanımda oluşan sorun için ayrı bir ışık yanıyor.
Evet VGA ışığı yanıyor biliyorum
OCCT testi
Bilgisayar artık her oyunda kapanmaya başladı. Undervolt yapmak zorunda kaldım.

Dosya Ekleri

• 20190922-221750-CPUOCCT.png
    20190922-221750-CPUOCCT.png
    47,7 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Az önceki mesajı attıktan sonra bilgisayarı tekrar başlatıp Furmark testini gerçekleştirdim. Bu sefer 8X msaa açık şekilde sisteme stres test yaptım. Hiçbir problem kapanma vesaire olmadı fakat msaa'yı off şekline alınca bilgisayar testi başlatalı 5 saniye olmadan kapandı

Az önce bilgisayarı soktuğum anda reset attı. FurMark Testini gerçekleştiremedim.

Galiba sorunlu parça Power Supply gibi. Onu da bir yerden ödünç alarak bir test edebilir misin?

Kesinlikle!

Ekran kartı ile bir ilgisi yok. Ekran kartında sorun olunca görüntü gider ama sistem çalışmaya devam eder, genelde.

Çözüm
@Recep Baltaş abimizin de dediği gibi olay Psu kaynaklı belli, yani bende konu açılış mesajından sonra bu durumun sebebi ekran kartı kaynaklıdır diye düşüyordum değilmiş.

Şunu da sormam lazım, GTX 1060 için sanırım 436.30 olan en güncel driver kurmuşsunuz tamam güzel, fakat hep derler ki en güncel driver'lar her daim en yeni kartlara göre yapılır optimize edilir RTX 2xxx dururken neden GTX 770 9xx 1060'a göre driver çıkartsınlar değil mi?

@Recep Baltaş bu konuda ne düşünüyor çok merak ediyorum. Yani güncel 4xx.xx driver serisi derken GTX 1070'den RTX 2xxx'lere daha uygun olur GTX 770 9xx 1xxx serisi kartlar için 4xx.xx pek önerilmez. Mesela bu GTX 1060 için (Nvidia'nın 4xx.xx öncesi sunduğu son 3xx.xx) 390.24 399.24 olan Eylül 2018 driver ile de bir kontrol etmek isterdim, kapanmalar kitlenmeler siyah ekran vs için olmasa bile kartın driver kaynaklı yavaşlatılması Fps düşüklüğü vb bir şeyler var mı görülmüş olurdu.

Kesinlikle!

Merhabalar tekrardan. Bugün satın aldığım 700W 80Plus Bronz sertifikalı güç kaynağını sistemime takıp çalıştırdım. Çalıştırdığım gibi OCCT FurMark3D ve Prime95 testlerine soktum. Sonuç; Muazzam şekilde çalışıyor :). Herkese yanıtlarından dolayı teşekkür ediyorum ve sorunumun çözüldüğünü belirtmek istiyorum. İyi Forumlar :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı