i5 7400 ve GTX 1060 sistem yük altında kapanıyor

Merhabalar tekrardan. Yakın tarihte MSI GTX 1050 Ti Gaming X'den MSI GTX 1060 Gaming X Plus 6 GB OC modele geçiş yaptım. Daha önceden 1050 Ti'da satmaya yakın zamanlarda art arda kapanmalar meydana geldi. Sıcaklık değerlerine baktığımda ekran kartım genellikle yük altında 50° 60° arasında seyrediyordu. Boşta ise 35° stabil şekilde kalıyordu.

İşlemcim i5 7400, stok soğutucu ile kullanıyordum. İşlemcim oyunlarda sürekli %100 yükte çalışıyordu. Yaz aylarından dolayı ısınma problemi olabileceğini düşündüm. MSI Afterburner indirip hem sıcaklıklara hem de çalışma frekansına baktım. OSD ekranından oyunlarda 3300MHz Turbo Speed olarak çalıştığını ve sıcaklığında herhangi bir problem olmadığını gözlemledim. Şu an işlemcim 48°, ekran kartım 57° olarak çalışmakta bu satırları yazarken: ). Ben yine de ne olur ne olmaz diğerek işlemcinin üst tarafına bir tane daha fan alıp soğutmaya yardım sağladığımı düşünüyorum.

Güç kaynağımda 6 pin güç bağlantı kablosu olduğu için 2 molex kablosunu 8 pin PCI-e kablosuna dönüştüren kabloyu satın aldım. Sistemi öyle çalıştırıyorum şu anda.

Asıl sorunuma geçeyim. Witcher 3, Rainbow 6 siexe ve Minecraft oyunlarında test ettim. Witcher 3 oyununda grafik ayarlarım Ultra, sadece hairworks kapalı. İleri düzey işleme grafiklerinin hepsi açık. Burada da kapandığı anı çektiğim video kaydı: WhatsApp video 2019-09-13 at 14.49.52 - Streamable. Rainbow 6 siege oyununda TAA 1920x1080 render scale ayarlı. Diğer grafikler çok düşük ve düşük arasında. Oyun içi 100 - 130 FPS arası alıyorum. Rainbow'da 1050 Ti kullanırken bir kere kapandı sadece. Yeni ekran kartımda Rainbow oyununda kapanma gibi bir durum olmadı. Minecraft oyununda oyunu gölgelendirme paketi ile kullanıyorum. Haritaya yüklenme kısmından sonra ekran geldiği gibi reset atıyor.

Sistemi 30 Dk boyunca 1920x1080 4xmsaa açık şekilde stres testine soktum. Herhangi bir kapanma veya ısınma sorunu olmadı. Bütün uygulamalar güncel. NVIDIA en son 9 Eylül'de çıkan 436.30 sürümü.

Sistem bilgileri;
  • i5 7400 3.5 GHz.
  • MSI H110M GAMING anakart.
  • MSI GTX 1060 Gaming X Plus 6 GB.
  • HyperX Fury black 8 GB DDR4 2133 MHz (2267MHz'e overclock'lu) (OC'siz hali ile de kapanıyor)
  • 500GB HDD.
  • Thermaltake TT 500NL2NK-A model 500Watt güç kaynağı

Witcher 3: WhatsApp Video 2019-09-13 at 14.49.52 - Streamable
Minecraft: WhatsApp Video 2019-09-14 at 15.34.02 - Streamable

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Az önce bilgisayarı soktuğum anda reset attı. FurMark Testini gerçekleştiremedim.

Yoo, test amacına ulaşmış işte. Bozuk olan parçanın PSU olduğunu anlamış olduk.

Galiba sorunlu parça Power Supply gibi. Onu da bir yerden ödünç alarak bir test edebilir misin?

Kesinlikle!

Tamam yük altına giriyor ve kapanıyor. Ekran kartını gönder gitsin.

Ekran kartı ile bir ilgisi yok. Ekran kartında sorun olunca görüntü gider ama sistem çalışmaya devam eder, genelde.
Ayarlarıyla oynarken bir limit koymuş olabilir misiniz? Mesela "CPU x derece değerini geçtiğinde bilgisayarı kapat." gibi bir ayarı açmış olma ihtimaliniz var mı?
Kingston belleklerin değer artışı sonrası sorun çıkartacağını düşünmüyorum lakin yine de asıl değeri 2133Mhz ise, siz de aynı değerlerde çalıştırmayı deneyin. BIOS'dan değerleri güncelleyebilirsiniz yine aynı şekilde.

Sıcaklıklarda anormal bir durum göremedim. PSU'dan şüpheleniyorum. Farklı bir PSU deneme imkanınız var mi ? Yoksa BIOS'dan RAM'leri eski ayarlarına çekip tekrar yük altında denermisin.
BIOS'u fabrika ayarlarına çekip test ettim sonuç yine aynı :/
@Recep Baltaş Yardımcı olabilir misiniz ?

Son düzenleme:
Tamamdır test yapıp sonucu buraya atarım

Az önce bilgisayarı soktuğum anda reset attı. FurMark Testini gerçekleştiremedim
Arkadaşından veya komşun varsa bir denemeliğine ekran kartını iste. Eğer o ekran kartı ile sistem resetlemezse ekran kartını garantiye gönder. Eğer resetlerse bir memtest yap bakalım bir de RAM'leri kontrol et.

Arkadaşından veya komşun varsa bir denemeliğine ekran kartını iste eğer o ekran kartı ile sistem resetlemezse ekran kartını garantiye gönder eğer resetlerse bir memtest yap bakalım bir de RAM'leri kontrol et.
Az önceki mesajı attıktan sonra bilgisayarı tekrar başlatıp FurMark testini gerçekleştirdim. Bu sefer 8X msaa açık şekilde sisteme stres test yaptım. Hiçbir problem kapanma vesaire olmadı fakat MSAA'yı off şekline alınca bilgisayar testi başlatalı 5 saniye olmadan kapandı.

Dosya Ekleri

• fr.jpg
    fr.jpg
    302,4 KB · Görüntüleme: 34
  • frm.jpg
    frm.jpg
    318,5 KB · Görüntüleme: 51
  • frm2.jpg
    frm2.jpg
    268,6 KB · Görüntüleme: 42
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı