i5 7400 ve RX580 Sistem Düşük Performans Hissi

yhenn

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar İşletmeni
RX 580, i5 7400, H110M, 16GB DDR4 RAM, 1TB SEAGATE HDD, CORSAIR SPEC-01 KASA (600W 80+).

Yukarıda yazdığım sistem ile oyunlarda yüksek FPS almama rağmen bunun hissiyatını yaşamıyorum. Kasma, donma, bulanıklaşma oluyor. Örnek olarak PUBG oynarken 80-120 FPS görünüyor ama sanki 20-30 FPS ile oynuyormuşum gibi oluyor. Ekran kartı sürücüsü güncel, işletim sistemi orijinal. Kasada sadece ön tarafta bir adet fan var, bundan dolayı sıcaklık etkiliyor diye düşündüm fakat daha ilk oyundan bu kasmalar oluyor. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörden kaynaklanıyordur. Monitörünüz 60 Hz ve yüksek gecikme değerine sahip muhtemelen.
FreeSync veya en az 75 Hz bir monitöre geçmelisiniz.

Asım Bey haklı olabilirsiniz, monitör olarak şunu kullanıyorum. Asus VP247T Monitör. SSD alsam ya da sisteme temiz bir format atsam faydası olur mu? Yoksa direkt monitörü değiştirmem yeterli midir?

Asım Bey haklı olabilirsiniz, monitör olarak şunu kullanıyorum. Asus VP247T Monitör. SSD alsam ya da sisteme temiz bir format atsam faydası olur mu? Yoksa direkt monitörü değiştirmem yeterli midir?
Hocam monitöre gerek yok çünkü monitörünüz yeterli. Windows 10 mu kullanıyorsunuz? Yenileme hızınızı kontrol edebileceğiniz bir Windows ayarı mevcut.

Hocam monitöre gerek yok çünkü monitörünüz yeterli. Windows 10 mu kullanıyorsunuz? Yenileme hızınızı kontrol edebileceğiniz bir Windows ayarı mevcut.
Hocam bende bir sistem daha var imzamda görünen. Acaba diyorum onda 144 Hz monitörde oynayıp 60 Hz monitöre geçincemi bana kötü geliyor. Bu kadar fark edeceğini sanmıyorum ama eminde değilim.
MSI H110M PRO-VD anakartı için hangi SSD önerirsiniz?

Son düzenleme:
Hocam bende bir sistem daha var imzamda görünen. Acaba diyorum onda 144 Hz monitörde oynayıp 60 Hz monitöre geçincemi bana kötü geliyor. Bu kadar fark edeceğini sanmıyorum ama eminde değilim.
Hocam monitör 60 hz ise vsync açın. Büyük ihtimal düzelecektir.

Hocam 60 hz, TN panel, yeni nesil girişleri olmayan (HDMI, DISPLAY), yalnızca DVI girişi olan bir monitör bu sisteme kesinlikle yeterli değildir.

Evet o kadar farkediyor maalesef. Monitör değişimi aldığınız performansı görmenize yardımcı olacaktır.

Hocam monitör 60 hz ise vsync açın. Büyük ihtimal düzelecektir.
VSYNC açık halde oynuyorum zaten sanırım monitörden dolayı arkadaşların söylediği gibi.
Hocam 60 hz, TN panel, yeni nesil girişleri olmayan (HDMI, DISPLAY), yalnızca DVI girişi olan bir monitör bu sisteme kesinlikle yeterli değildir.

Evet o kadar farkediyor maalesef. Monitör değişimi aldığınız performansı görmenize yardımcı olacaktır.
Önce SSD alıp, temiz bir format atıp işletim sistemini ve oyunu oraya kuracağım. Sorun devam ederse yani monitörden kaynaklandığı kesinleşirse elimdeki monitörü elden çıkarıp yeni bir monitör almaya çalışacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı