i5 7500 RTX 2060 Sistemde Darboğaz Nasıl Azaltılır?

HakanTeller

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba benim şu anda RTX 2060 Super ekran kartım. Intel i5 7500 işlemcim var ve şu an işlemciyi yükseltmek için durumum yok. Durumum olduğunda değiştireceğim o zamana kadar sistemi en verimli nasıl kullanabilirim? Darboğazı biraz bile olsa azaltmanın yolları mevcut mu?

Merhaba benim şu anda RTX 2060 Super ekran kartım. Intel i5 7500 işlemcim var ve şu an işlemciyi yükseltmek için durumum yok. Durumum olduğunda değiştireceğim o zamana kadar sistemi en verimli nasıl kullanabilirim? Darboğazı biraz bile olsa azaltmanın yolları mevcut mu?

Grafik ayarlarını arttırırsan ekran kartı kullanımın artar.

DLDSR açıp 1440p 60 FPS açabildiğin oyunlarda o şekilde oyna, 60 FPS alamadıklarını da 1440p+DLSS ile birlikte aç. Aşağı yukarı RX 6600 ayarında bir ekran kartın var, genel itibariyle 1080p kartı olsa da 1440p'de de açabildiği oyunlar mevcut. Grafik ayarlarını da mümkün olduğunca yüksekte kullan.
DLSS açabilirsin ama en uygun çözüm 1080p de darboğaz yaşıyorsan, 2K Monitöre geçmek uyguna bulursan falan. Sıfır alıcaksan 2K Monitör fiyatına CPU alabilirsin
DLSS açarsa GPU'nun render aldığı çözünürlük düşeceğinden CPU'ya daha çok yük binecek, zararı olur aksine.

Oyunları yüksek FPS'te oynamak istersen işlemci darboğazına sebep olur. 1080p de FPS 60'a sabitlersen grafikleride buna göre 60'ın altına düşmeycek şekilde yükseltirsen en az darboğazla akıcı oyun oynarsın. Çözünürlük yükseltmenin mantığı; FPS doğrudan işlemci kullanımına etki ettiği için ekran kartını daha fazla zorlayarak düşük FPS vermesini sağlamak ve işlemci kullanımını düşürmek ama bu sefer de ekran kartından dolayı kasmalar takılmalar yaşanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı