i5 7500, RX 470 ve MSI H110M PRO-VD sistem donma sorunu

hmz1929

Hectopat
Bilgisayarı alalı 5-6 ay oluyor, kış aylarına denk geldiği için fazla donmuyordu ama şu aralar baya bir arttı. Bazen ekran kararıyor bazen de olduğu gibi kalıyor. Ekranın karardığı şekilde donunca 1-2 dk içinde PC açılmıyor, sanırım CPU sıcaklığının normale dönmesi ile alakalı. Ama benim merak ettiğim şey ise CPU sıcaklığı boşta 30 derece, yükte 50-55 arası ve 50-55'i gördüğü gibi kendini kilitliyor. Neden böyle bir şey oluyor? Sabit diskten kaynaklı veya yazılımsal bir sorun değil çünkü farklı bir SSD ile temiz kurulum yapıp denedim yine aynı.

Ekran kartı sıcaklık değerleri de normal. Genelde 40-50 derece falan. Tüm sürücüler güncel, aynı zamanda Windows 7, Windows 8.1 ile de denedim yine değişiklik olmadı. Şu an Windows 10 yüklü. Avast ile tam sistem taraması yaptığımda PC kilitleniyor, hiç şaşmıyor. Yazılımsal olarak denemediğim tek yöntem BIOS güncellemesi. Onu da akşam yapacağım ama pek ümitli değilim açıkçası. Donanımsal bir sorun büyük ihtimal.
Sorun sizce hangi parçadan kaynaklanıyor? Parçalarım arasında uyumsuzluk mu var? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Intel Core i5 7500 3.4GHz 6MB 1151P
  • MSI H110M PRO-VD DDR4 2133MHz VGA 1151p
  • Kingston Hyperx Fury 8GB 2133MHz DDR4 HX421C14FB2
  • MSI RX 470 GAMING X 4G 4GB 256Bit GDDR5
  • WD GREEN SERISI 240GB SATA 3 SSD DISK WDS240G1G0A
  • Thermaltake V2 Plus 500W Mesh Panel Kasa

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sıcaklık değerleri normal ve herhangi bir uyuşmazlık mevcut değil.
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • Ayrıca PSU marka ve modeli nedir?
Sıcaklık değerleri normal ve herhangi bir uyuşmazlık mevcut değil.
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • Ayrıca PSU marka ve modeli nedir?

Çözüm
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı