i5 7500 Sistem CPU Kullanım Sorunu

Dumbaz

Hectopat
Arkadaşlar oyun oynarken CPU %90'dayken 120 FPS alıyorum CPU %45 ani şekilde düşüyor FPS'de çok kötü bir şekilde düşüyor beraberinde. Bunun bir çözümü yok mu?

CPU: i5 7500.
GPU: GT 1030 (70 civarı oluyor genelde CPU ile denk oluyor. CPU ne kadar düşerse beraberinde düşüyor.)

Bana sorun PSU kaynaklı gibi geldi, maalesef psu'nuz bilindik ve güvenilir bir marka değil pek, ömrü dolmuş olabilir ayrıca sistemizindeki diğer parçalara da zarar verebilir düzensiz akım gönderirse. Psu alındığı zaman 80+ sertifikası olan ve bilindik markalardan alınmalı, yoksa 100 tl ucuza kaçayım derken tüm anakartı ve ekran kartınızı perte çıkarabilirsiniz. Eğer bütçeniz el veriyorsa yeni bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Hem ileride sistem yükseltmeye ihtiyaç duyarsanız psu'nuz önceden hazır olmuş olur. Çünkü şu anki psu'nuz güncel donanımları besleyemez. Ayrıca imkanınız varsa ram almanızı da tavsiye ederim. 4GB ram oyunlarda performans sıkıntıları yaşatabilir.

Bana sorun PSU kaynaklı gibi geldi, maalesef PSU'nuz bilindik ve güvenilir bir marka değil pek, ömrü dolmuş olabilir ayrıca sistemizindeki diğer parçalara da zarar verebilir düzensiz akım gönderirse. PSU alındığı zaman 80+ sertifikası olan ve bilindik markalardan alınmalı, yoksa 100 TL ucuza kaçayım derken tüm anakartı ve ekran kartınızı perte çıkarabilirsiniz. Eğer bütçeniz el veriyorsa yeni bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Hem ileride sistem yükseltmeye ihtiyaç duyarsanız PSU'nuz önceden hazır olmuş olur. Çünkü şu anki PSU'nuz güncel donanımları besleyemez. Ayrıca imkanınız varsa RAM almanızı da tavsiye ederim. 4 GB RAM oyunlarda performans sıkıntıları yaşatabilir.

PSU kötü değil bu arada aopen üretiyor, 2-3 sene GTX 1050 ile beraber kullandım kaç kere elektrik kesildi hiçbir şey olmadı üstelik Recep Baltaş'da tavsiye ediyor.

bandicam 2020-08-21 15-05-54-563.jpg

Tam besleyemiyor olabilir, verimlilik sertifikası göremedim çünkü.

Verimlilik sertifikası bir sistem 200W tüketiyorsa 80+ sertifikası olan güç kaynağında prizden atıyorum 250W falan çekiyor fakat mesela verimlilik sertifikası olmayan bir güç kaynağında prizden 300W falan çekiyor, yani o sadece prizden az güç çekerek elektrik faturana yardımcı oluyor.

Ama hocam 2 yıldır aynı PSU'yu kullanıyorum. Başka bir arkadaş da demiş PSU kötü değil diye. Peki başka bir sıkıntıdan kaynaklanabilir mi ani GPU düşüşü?

Haa ani FPS düşüşü diyorsunuz, RAM'iniz 4 GB ve GTA V oynuyorsunuz. RAM'den kaynaklı olma ihtimali çok yüksek hocam.

Verimlilik sertifikası bir sistem 200W tüketiyorsa 80+ sertifikası olan güç kaynağında prizden atıyorum 250W falan çekiyor fakat mesela verimlilik sertifikası olmayan bir güç kaynağında prizden 300W falan çekiyor, yani o sadece prizden az güç çekerek elektrik faturana yardımcı oluyor.

Peki hocam sizce sorun nedir? Boşta bile düşüş yaşıyor bazen. Çok sinir bozucu bir durum.
Peki hocam sizce sorun nedir? Boşta bile düşüş yaşıyor bazen. Çok sinir bozucu bir durum.

Ama hocam 2 yıldır aynı RAM. 2 sene önce dediğim gibi tüm ayarlar High'da iken 60 FPS şimdi sürekli düşüyor.

Boşta zaten ekran kartına fazla yük binmediği için %100 kullanılmaz, ani FPS düşüşleri yaşadığınıza göre muhtemelen RAM'iniz yetersiz kalıyor.

Sağ olun hocam bir de RAM alıp deneyeyim en iyisi. Tavsiyeniz için sağ olun.

Hocam bir tane böyle arkada gereksiz programları kapatıp RAM'i oyuna veren programları falan indirin Razer Cortex gibi mesela, daha sonra hiç Google Chrome falan hiçbirini açmayın böyle düşük RAM kullanan oyunlar oynayın. Anlık FPS düşüşlerini düşük RAM kullanan oyunlarda yaşamıyorsanız ve sadece GTA V gibi güçlü oyunlarda yaşıyorsanız, anlık FPS düşüşleri RAM'in yetersiz kaldığından oluşuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı