i5-7500 Yüksek Kullanım Sorunu

AtakanGuney

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, yukarıda da belirttiğim gibi böyle bir sıkıntı ile karşı karşıyayım. Şahsen bu uzun süredir böyle ve tamire göndermekten format atmaya kadar her şeyi denedim ama hala düzelmedi. Oyunlarda özellikle çok fazla kullanım alıyor. Bundan dolayı ekran kartı kullanılmıyor. Artık BIOS'da bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım. Bu işten anlayan varsa lütfen yardım etsin. Resmen i3 kullanıyormuşum gibi oluyor.
Sistem özelliklerim:
Intel Core i5-7500 İşlemci
Asus GTX 1060 3GB OC Ekran Kartı
16GB Corsair 2400MHz (dual channel 8x2) RAM
Asus B250F Anakart
600W Power Supply
İşlemci: Intel Core i5 7500 Soket 1151 3.4GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci - Vatan Bilgisayar
Ekran Kartı: ASUS GeForce GTX1060 DUAL OC GDDR5 3GB 192Bit NVIDIA DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar
RAM (8x2) : CORSAIR 8GB (1X8GB) Vengeance Siyah DDR4 2400Mhz CL14 Tek Modül Ram - Vatan Bilgisayar
Anakart : ASUS ROG STRIX B250F GAMING Intel B250 Soket1151 DDR4 2400MHz M.2 RGB Anakart - Vatan Bilgisayar
Kasa, Power Supply : ZALMAN Z3 PLUS 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar
Genel olarak özellikler bunlar oyunlarda çok yüksek cpu değeri veriyor sistem. Kasaya birkaç kez format attım, oyun grafiklerini düşürdüm, kasayı temizledim, tamire gönderdim ama hiç biri işe yaramadı. Lütfen yardım edin :(

İşlemci kullanımı olarak bende sıkıntı yaşıyorum bazı güncel oyunlarda ani FPS düşmeleri ama hala çözemedim acaba besleyemiyor mu 1050 Ti ekran kartını veya sendeki 1060'ı ?
Dostum zaten benim sıkıntım yüksek CPU kullanımı, yani anlıyacağın mesela GTA V'de bazen CPU kendini o kadar zorluyor ki bazen FPS 40 düşüyor, sen birde güncel oyun diyorsun :/

GTA V, AC Odyssey gibi işlemciye yük bindiren oyunlarda bunlar normal. Eğer oyunda kasma falan olmuyorsa kafanıza takmayın. Sorun teşkil etmez. V-sync gibi ayarları açarak belki bir miktar önüne geçebilirsiniz ama dediğim gibi kasma, takılma, donma gibi sorunlar yaşamıyorsanız sorun yok demektir.
GTA V'de oyun bazen donuyor. Kasma da olabiliyor, bazen 40 FPS'ye düştüğünü gördüm.

GTA V'de oyun bazen donuyor. Kasma da olabiliyor, bazen 40 FPS'ye düştüğünü gördüm.
FPS'nin 40'a düşmesi normal de donma oluyorsa o biraz sıkıntı. Bu durumda i7'ye geçmekten başka çareniz yok gibi geliyor.

Tuhaf ama çünkü zamanında Technopat i5 6400 ile GTX 1060 6 GB'lı bir sistem toplamıştı ve BF 1 Multiplayer oynamalarına rağmen darboğaz olmuyordu. Sende olması çok tuhaf geldi.🤔

FPS'nin 40'a düşmesi normal de donma oluyorsa o biraz sıkıntı. Bu durumda i7'ye geçmekten başka çareniz yok gibi geliyor.

Tuhaf ama çünkü zamanında Technopat i5 6400 ile GTX 1060 6 GB'lı bir sistem toplamıştı ve BF 1 Multiplayer oynamalarına rağmen darboğaz olmuyordu. Sende olması çok tuhaf geldi.[emoji848]
Yanlış anlamayın da en ucuz i7 2300TL :/

Maalesef öyle. Kaldı ki o paraya eski nesil(1 nesil fark olsa da eski yani) i7 alana kadar gidip yeni nesil Ryzen sistem toplarım daha iyi.
Bu olayları hiç anlayamıyorum, internette adam aynı işlemci ve ekran kartı ile çok daha iyi değerler alıyor bu nasıl olabilir ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şey dostuma bu gün tekrar oyun teste yaptım ve fps değerleri şöyleydi:
GTA V 80-100 FPS Bazen 140'a cıktı.
PUBG 80-90
Fortnite 70-80
Sence bunlar normal mi ?
Sadece böyle değerlere bakarak size tam olarak yardımcı olmam zor ama eğer oyun oynarken herhangi bir takılma(Dikkat edin FPS düşüşü demiyorum), donma olmuyorsa sorun yok demektir.

Eğer kesin bir yorum yapmamı istiyorsanız MSI Afterburner açık bir şekilde oyunu 5-10 dakika oynayın. ShadowPlay ile de video kaydı alıp Youtube'a yükleyin ve burada paylaşın. Böylece kesin olarak bir şeyler diyebilirim. Ama tekrar söylüyorum. Eğer oynarken herhangi bir takılma, donma olmuyorsa çok büyük ihtimalle sorun olmuyordur. Tabi ki yer yer darboğaz olabilir ama bu oyuna yansımıyorsa bence sorun yok demektir.

GTA V’de çok normal hocam bende de öyle oluyordu. Rami 2x8 dual channel yaptığımda daha bi rahatladı. Sorun GTA V’de oluyorsa kafana takma performans sıkıntın yoksa.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı