i5 7500 Sistem CPU Kullanım Sorunu

Dumbaz

Hectopat
Arkadaşlar oyun oynarken CPU %90'dayken 120 FPS alıyorum CPU %45 ani şekilde düşüyor FPS'de çok kötü bir şekilde düşüyor beraberinde. Bunun bir çözümü yok mu?

CPU: i5 7500.
GPU: GT 1030 (70 civarı oluyor genelde CPU ile denk oluyor. CPU ne kadar düşerse beraberinde düşüyor.)

Güç kaynağınızın modelini ve oyun esnasındaki sıcaklık değerlerinizi paylaşır mısınız?

Sıcaklığa nereden bakacağım bilmiyorum söylerseniz hemen bakarım.
Sorun yaşadığınızı dile getirdiğiniz oyunu sistem bilgilerinizle beraber tam olarak belirtebilir misiniz? Bu şekilde sıkıntıyı net olarak saptamamız pek mümkün görünmüyor.

Oyun GTA 5. Benchmark testlerinde 140 FPS alıyorum ama oyunu akıcı bir şekilde oynaya çalıştığımda 25 FPS 3 FPS falan oluyor

RAM: 4 GB.
3.40 GHz.
2 Fan var
Kasa 350W.

Bu arada RAM yetersizliğinden kaynaklı olabilir, ayrıca PSU marka modeli de yazarsanız daha iyi olur, merdiven altı veya verimliliği düşük bir modelse gerekli gücü ucu ucuna sağlıyor/sağlayamıyor olabilir, siz yine de sıcaklık değerlerine bakın tabi.

Bu arada RAM yetersizliğinden kaynaklı olabilir, ayrıca PSU marka modeli de yazarsanız daha iyi olur, merdiven altı veya verimliliği düşük bir modelse gerekli gücü ucu ucuna sağlıyor/sağlayamıyor olabilir, siz yine de sıcaklık değerlerine bakın tabii.

Hocam baktım. Sıcaklıklarında sıkıntı yok hem CPU hem de GPU 50 derecede lakin GPU %80 iken %23'e düşüyor aniden. Sıkıntı bu hocam. GPU sıcaklığı veya CPU sıcaklığı değişmiyor ama. Tuhaf.
Hocam baktım. Sıcaklıklarında sıkıntı yok hem CPU hem de GPU 50 derecede lakin GPU %80 iken %23'e düşüyor aniden. Sıkıntı bu hocam. GPU sıcaklığı veya CPU sıcaklığı değişmiyor ama. Tuhaf.

RAM olabilir hocam ama 4 GB RAM ile geçen sene High 60 FPS iken bu sene de 4 GB ile Low'da bile 20-25 FPS.

Oynadığınız oyun hangi oyun? Eğer son zamanlarda yeni bir güncelleme veya grafik Update geldiyse o sorun yaratıyor, veya PSU'nuz kaliteli değilse o sorun yaratamaya başlamış olabilir. PSU marka modelinizi yazarsanız onu da kontrol edebiliriz.

Hocam oynadığım oyun GTA 5, yakın zamanda Online'a güncelleme geldi. Online'da ise daha düşük FPS alıyorum ama güncelleme dediysem yeni arabalar falan hocam. Singleplayer oyunda da kasıyor. PSU'un da fotosunu atayım kasayı açtım hocam başka bir sorunuz varsa hemen bakarım.

Dosya Ekleri

• InShot_20200821_140319672.jpg
    InShot_20200821_140319672.jpg
    820,2 KB · Görüntüleme: 39

Geri
Yukarı