i5 7500 ve GTX 1650 Super sistem darboğaz yapar mı?

İlk işlemci 2500 TL evet ikinci işlemci 1300-1400 TL elindeki işlemci de 700 TL'ye satılabiliyor.

Videolara bakarken yanlışlıkla 1650S ile 7400'ün testlerine bakmışım kusura bakmayın.

Estağfirullah önemli değil, çoğu insanın aklında çoğu 4/4 işlemci 1650S tarzındaki kartlarla darboğaz yapıyor şeklinde kaldığı için ufak bir düzeltme yapayım dedim 🙂.

Şu koşullarda hiçbir değşiklik yapmadan sistem çalışıyor zaten değişiklik yapılmak istenmesinin sebebi var mı? Konu sahibine soralım o zaman çünkü o işlemci 1660S'de çalıştırır herhalde

Aynen, 1660S ile de çoğu oyundan tam anlamıyla verim alınabilir yalnız bu sefer yukarıda bazı arkadaşların da belirttiği gibi darboğazdan dolayı çok oyunculu CPU Intensive oyunlarda 1650S/1060 6G performansı sergileyebilir. Kullanıcının elinde sistem yoksa bütçe belirterek yeni ve güncel bir sistem tavsiyesinde bulunmamız daha doğru olur.

Videonu daha önce izlemiştim. Hatta işlemciyi BF ile aratınca direkt en üstte senin paylaşımın çıkıyor. :) Harita veya anlık oyuncu sayısına bağlı olarak sisteminde 16 GB RAM olmasına rağmen GPU kullanımı %50-60 seviyesine düşen örnekler de var. PUBG'de bile son birkaç aydır 4/4 işlemciler sınıra dayanmış durumda. İmkân varsa anakart falan değişecekse işlemciyi de daha fazla çekirdekli bir işlemci ile değiştirmek iyi olur.

Videonu daha önce izlemiştim. Hatta işlemciyi BF ile aratınca direkt en üstte senin paylaşımın çıkıyor. :) Harita veya anlık oyuncu sayısına bağlı olarak sisteminde 16 GB RAM olmasına rağmen GPU kullanımı %50-60 seviyesine düşen örnekler de var. PUBG'de bile son birkaç aydır 4/4 işlemciler sınıra dayanmış durumda. İmkân varsa anakart falan değişecekse işlemciyi de daha fazla çekirdekli bir işlemci ile değiştirmek iyi olur.

PUBG'yi bu tarz benchmarklarda kıstas almak doğru değil, daha hala optimizasyonu oturmamış milletin aklıyla dalga geçen bir sistem yükseltme mecburiyetine bırakmaya meyilli oyun demeye bin şahit bir yapım. Hatta çoğu benchmark kanalında fark ettiysen bu oyunun testlerine pek fazla yer verilmiyor. Elinde işlemci yoksa elbette ki gidip çok çekirdekli bir CPU alsın elbette, yoksa da daha en azından 2-3 yıl o işlemciyle 1650S vb gibi kartlar rahatlıkla kullanılabilir. %50-60 seviyesine düşen örnekler derken anlayamadım neler onlar, eğer ki i5-6400/4460 tarzı işlemcilerden bahsediyorsanız dedikleriniz normaldir 🙂.

...en azından 2-3 yıl o işlemciyle 1650S vb gibi kartlar rahatlıkla kullanılabilir.
GTA Online gibi işlemciyi yok eden oyunlarda zorlanacaktır. Mevcut anakart ve işlemciyi satıp Ryzen sisteme geçmek oldukça iyi bir tercih olur. İleride de işlemci rahatlıkla yükseltilebilir.

GTA Online gibi işlemciyi yok eden oyunlarda zorlanacaktır. Mevcut anakart ve işlemciyi satıp Ryzen sisteme geçmek oldukça iyi bir tercih olur. İleride de işlemci rahatlıkla yükseltilebilir.

Haklısın katılıyorum bu önerine tabii, ama aynı işlemciyle yukarıda da gördüğün gibi işlemciyi yok eden BF5'te bile sorunun s'sini yaşamadım. Uzun ömürlü bir yatırım düşünüyor ve yeni bir sistem için de bütçesi yeterli seviyedeyse hiç durmadan geçsin zaten, yeni çıkan oyunların gidişatına bakacak olursak 4/4'ün de pek övülecek yanı kalmadı zaten, son yıllarını yaşıyor 🙂.

Son düzenleme:
Haklısın katılıyorum bu önerine tabii, ama aynı işlemciyle yukarıda da gördüğün gibi işlemciyi yok eden BF5'te bile sorunun s'sini yaşamadım. Uzun ömürlü bir yatırım düşünüyor ve yeni bir sistem için de bütçesi yeterli seviyedeyse hiç durmadan geçsin zaten, yeni çıkan oyunların gidişatına bakacak olursak 4/4'ün de pek övünecek yanı kalmadı zaten, son yıllarını yaşıyor 🙂.
1500 TL civarına 1650S, 500 TL'ye anakart ve 1400 civarına işlemci ile rahatlıkla yükseltilebilir diye düşünüyorum. Mevcut donanımları satarsa 2000 TL bütçesine yeterli bir ekleme olabilir gibi.

Bu sene pek sorun yaşanmazsa bile seneye sorunlar artar diye düşünüyorum. Yeni konsollar da yolda.

Geri
Yukarı