i5 7500u laptop yükte 90 derece normal mi?

bukubeko

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı bir ara temizletmek için bir tamirciye götürmüştüm. Tamirden sonraki kullandığım zamanlarda bilgisayarın sıcaklık değerleri iyiydi. Üzerinden yaklaşık 2 3 ay geçti oyunlarda alev gibi oluyordu. Bir program kurup sıcaklık değerlerine hiç o zaman bakmadım. Bilgisayarım 5-6 yıllık garantide değil o yüzden artık tamircilere para vereceğime kendim yapayım diye gidip bir termal macun(Cooler Master HTK-002) aldım. Dün içini açtım laptopun, toz falan yoktu ama macunun bazı yerleri vıcık vıcık bazı yerleri de kurumuştu, CPU ve GPU'nun kenarlarına biraz taşmıştı. İnternetteki videoları izleyerek ben bunları temizleyip macunu değiştirdim ve şu an laptop boşta 35 derece, yükte oyun oynarken 90 dereceyi görüyor hatta thermal throttling yapıyor. Bu kadar fark normal mi? Bir şeyi yanlış mı yaptım? İki ekran görüntüsünü de ekliyorum. Laptopun fanı çalışıyor, 1 ay önce Windows'u sıfırdan temiz kurdum, sürücüler güncel.

Ekran Görüntüsü (1).png

Ekran Görüntüsü (2).png

İşlemcimin ismini Google'dan aratırsanız yanında bir blok daha var onun üstü hem macunlanmış hem de termal pad konmuştu. Termal pad macunun kapatamayacağı daha büyük aralıklar için kullanılıyor ve bildiğim kadarıyla termal pad kullanılacak yerlere macun sürülmüyor zaten aynı işlevi gördüğü için. Ben ne olur ne olmaz sürenin bildiği vardır diye çok çok ince bir şekilde sürdüm. Bana çok mantıklı gelmese de belki tamirci hiç macun değişmeyip içinin tozunu alıp bana vermiş, bu aslında laptopun orijinal macunlanmış halidir diye düşünerek böyle yaptım. Acaba bundan dolayımı çok ısınıyor diye düşünmüyor da değilim ama nedeni buysa iki sorum olacak. Boştayken de yüksek dereceleri görmesi gerekmez miydi? GPU da aynı şekilde 80 derecelere neden çıkıyor o zaman? Ya da daha önce hiç sıcaklık değerlerine bakmadığım için şöyle bir soru sorayım. Bilgisayarım oyuncu laptopu değil ve işlemcim sonuçta oyunları açsa da Low end bir CPU sayılır artık. Ondan dolayı bu değerler normal mi?

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı