i5 7600K GTX 1060 6 GB Twitch yayını kasma sorunu

nicdesouza

Decapat
Herkese merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık 2 aydır Twitch'te yayın yapmaktayım ancak bazı oyunlarda yayın esnasında FPS düşüşleri yaşamaktayım. Aşağıda sahip olduğum donanımı paylaşacağım. Sorunu örneklemek gerekirsei, 2 farklı monitöre sahibim. Biri 144 hz biri 72 hz. PUBG oynamak istediğimde Streamlabs OBS 72hz olan monitörde, oyun 144 hz monitörde açık. Fare ile 72 hz olan monitöre tıkladığımda OBS yayını 60 fps, ama 144 hz monitöre(oyunun açık olduğu monitör) tıkladığımda 4-5 FPS'lere düşüyor ve yayın esnasında aşırı kasmalar meydana geliyor. Pencere modunda da denedim Full screen de denedim Bitrate de düşürdüm, yayını ekran kartından da verdim işlemciden de verdim sonuç aynı. İnternet Uydunet 50 mb download 5 mb upload. Yayın bitrate maksimum 3200 mb veriyorum. Aynı ya da daha kötü sisteme sahip yayıncılar akıcı bir şekilde yayın yapabiliyor.Sistemim:
  • Intel Core i5 7600K Soket 1151 3.8GHz 6Mb Önbellek 14nm İşlemci
  • MSI Geforce GTX 1060 GAMING X 6gb GDDR5 192 bit Nvidia DX12 Ekran Kartı
  • Corsair Vengeance 16Gb (2x8Gb) 3000MHz DDR4 RAM
  • MSI Z270a prO İntel Z270 Soket 1151 ddr4 3800MHz(O.C.) VGa & dVI Anakart
  • ViewSonic VX2458-C-mhd 24" 144Hz 1ms (HdMI+display+dVI) freeSync Full Hd Curved Oyuncu Monitör
Neden dolayı böyle olur? Nasıl akıcı bir yayın verebilirim. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.İşlemci değişikliği yapacak olursam,elimdeki sisteme hangi işlemciyi tavsiye edersiniz?
i7-7700K tavsiyemdir. Bu işlemci ile daha akıcı ve sorunsuz yayınlar yapabilirsiniz. Bir diğer tavsiyem ise Uydunet'in 5Mbps upload hızı ile 2700-2800 bitrate değerinden yukarı çıkmamanız. Aksi takdirde izleyici tarafında çözünürlük bozulmaları ve FPS droplar yaşanacaktır.

Son düzenleme:
Güç kaynağı olarak "COOLER MASTER Real Power M620 620W" kullanıyorum. Yeterli midir? Sadece işlemciyi i7 7700k yaptığım anda akıcı bir yayın sunabilir miyiz?
Tabiki GTX1060 ile üst düzey bir yayın performansı sunamazsınız ancak 720p 60 FPS seviyesinde sorunsuz ve akıcı bir yayın yapabilirsiniz. İnternetiniz ve i7-7700k ile yükseltildiği takdirde sisteminiz buna müsait olacaktır. Güç kaynağınız yeterli.

Tabiki GTX1060 ile üst düzey bir yayın performansı sunamazsınız ancak 720P 60 FPS seviyesinde sorunsuz ve akıcı bir yayın yapabilirsiniz. İnternetiniz ve i7-7700K ile yükseltildiği takdirde sisteminiz buna müsait olacaktır. Güç kaynağınız yeterli.

i7 7700K, RX570 4 GB, 8 GB RAM ile yayın yapılabilir mi 25 Upload'um var.
i7-7700K tavsiyemdir. Bu işlemci ile daha akıcı ve sorunsuz yayınlar yapabilirsiniz. Bir diğer tavsiyem ise UyduNet'in 5Mbps upload hızı ile 2700-2800 bitrate değerinden yukarı çıkmamanız. Aksi takdirde izleyici tarafında çözünürlük bozulmaları ve FPS düşmesilar yaşanacaktır.

i5 7600K daha ucuz olduğu için onu almayı düşünüyorum fakat kasar falan olayı var yani hem render yapacağım hem de oyun oynayacağım yayın aslında çok fazla düşünmüyorum. Yayın yapan bilgisayar hem render yapar(lumion gibi programlar Photoshop falan şu anki laptopta yapıyor zaten o önemli değil.)Hem de oyun oynar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı