i5 7600K Sabit 4.0 GHz Sorunu

Dr.Spec

Decapat
I5-7600K işlemcimde bir problem var. Sürekli olarak 4.0 GHz'de çalışıyor masaüstünde de oyunlarda da. Hatta BIOS'tan kontrol ettiğimde de 4 GHz ama kullanım %1 ve %100 arası değişiyor normal olarak. BIOS'tan Optimized Default yaptım, BIOS güncelledim Turbo Boost'u kapatıp açtım ne yaptıysam olmadı.

BIOS'tan overclock seçenekleri ile daha yüksek hızlara çıkarabiliyorum ama 3.8'e indiremiyorum. Oyunlarda işlemci kaynaklı darboğaz yaşıyorum. FPS droplarından sonra kontrol ettiğimde CPU kullanımı %100 oluyor. Daha öncesinde 3.8 Ghzde çalışır kullanım durumuna göre 4-4.2 GHz hızlarına çıkardı ve FPS drop yaşamazdım.
Sistem özelliklerim aşağıdaki gibi;
  • Anakart: Gigabyte Z270-HD3
  • CPU: I5-7600K
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 2400MHz 8Gbx2 (XMP Profilde Dual Channel çalışıyor)
  • GPU: Galax GTX 1060 6Gb
  • HDD: Seagate Barracuda 1Tb
  • PSU: Aerocool VX 500W 80+
Sorunu nasıl çözeceğim hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
İşlemcim hala 4 GHz'de çalışıyor. C-State ve EIST açtım. C-State'de C0 ve C8 seçeneklerini denedim (2 uç nokta olarak) bir değişim olmadı. BIOS CPU ayarlarımı aşağıda paylaşıyorum bu sorunumu tetikleyecek birşey var mıdır?

Dosya Ekleri

• BIOS 1.jpeg
    BIOS 1.jpeg
    161,5 KB · Görüntüleme: 83
  • BIOS 2.jpeg
    BIOS 2.jpeg
    163,9 KB · Görüntüleme: 84
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı