i5 8250U darboğaz yapıyor

Maxen

Hectopat
Laptopta oyun oynarken BF4, BF3, CoD serisi, Left 4 Dead2, CS2 veya hangi oyun olursa olsun, bu San Andreas bile olabilir işlemci oyunun ortasında %90-100 yüke ulaşıp 2-3 saniye FPS'in çakılmasına neden olup daha sonra düzeliyor. Oyunun gücünün ve sıcaklığın hiçbir etkisi yok. Bu her oyunda oluyor. İşlemci ve ekran kartı sıcaklığım soğutucu kullandığım için 70 dereceyi pek geçmiyor. İşlemci kullanımı oyunda mesela %30 40 50 diye gidiyor diyelim, bir anda yük tavana vuruyor ama sıcaklıktan değil. Böyle olunca 3000 2000 1600MHz de calışırken 400 600MHz'e çakılıyor. Sistem güçlü değil ama oynatması gereken oyunları bu sorun olmadan rahatça 30-40 FPS 1080p çözünürlükte Low ayarlarda ilk aldığım zamanlar oynatıyordu. Laptop 5 yılı geçti ama her bakımını güncellemesini yapıyorum, termal macunu daha dün değiştirdim, içini 5-6 ayda bir zevkine açıp temizliyorum temiz kullanıyorum yani. Bu sorun 2 senedir devam ediyor. Bu yüzden laptoptan bir şey oynanamaz hale geldi. Bir de batarya 4.yılda öldüğünden çıkarttım, adaptörle kullanıyorum. Batarya çok az iş yapmasına rağmen takıp çıkarsamda bir etkisi olmuyor. Zaten batarya öldüğü zaman işlemci 400MHz de kilitlendi kaldı. Ben de bunu ilk başta anlayamasam da sağ alttaki simgede uyarı verdiği için bataryayı çıkartınca sorun düzelmişti. İşlemci ekran kartına darboğaz mı yapıyor? Ne yapmalıyım?

Radeon 520 // i5 8250U (base clock 1.6GHz - Boost clock 3.4GHz)
2x4 2400 MHz RAM // 120 SSD // 1 TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam normalde anlattiginiz sorunun sebebi sıcaklıklar fakat böyle bir sorun yok diyorsunuz, işlemci %30'dan %100 çıkıyor ve güç kesiyor dediniz, bu değerleri oyundami harciyor yani oyun için mi harciyor

Hocam normalde anlattiginiz sorunun sebebi sıcaklıklar fakat böyle bir sorun yok diyorsunuz, işlemci %30'dan %100 çıkıyor ve güç kesiyor dediniz, bu değerleri oyundami harciyor yani oyun için mi harciyor
Evet bu sorun oyunda oluyor , zaten başka ağır bir işlem yapmadığım için ancak oyunda farkediyorum. Önceden bu sorun yoktu sonradan olmaya başladı ,yani bilgisayarda değişen tek şey bataryanın olmaması üstüne vindowsun daha fazla güncelleme alması. Birde adaptörde sorun olabilir diye bir ihtimal bıraktım. BF4 oyun içi sorunu gösteren video çekmiştim ilgilenirseniz bırakayım buraya.

Güç secenekleri yüksek performanstadir sanirim, gelişmiş güç ayarlari seceneginde işlemci güç yonetimi secenegi var en düşüğü ve en yükseği %100 yapin ,ayrica Görev zamanlayicisindan telemetry görevini devre dışı birakin , Siz yinede paylasin ben elimden geldigi kadar yardımcı olmaya calisirim ve ayrica daha bilgili arkadaşlarda soruna yardımcı olacaklardir.

Güç secenekleri yüksek performanstadir sanirim, gelişmiş güç ayarlari seceneginde işlemci güç yonetimi secenegi var en düşüğü ve en yükseği %100 yapin ,ayrica Görev zamanlayicisindan telemetry görevini devre dışı birakin , Siz yinede paylasin ben elimden geldigi kadar yardımcı olmaya calisirim ve ayrica daha bilgili arkadaşlarda soruna yardımcı olacaklardir.
Tamam dediklerinizi yapıcam. Ayrıca forumda çokta bilgili kişilerin olduğunu zannetmiyorum. Yok demiyorum ama bir elin parmaklarını geçmez.

Hocam buyrun link.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Takılmalar video çektiğimden oluyor. Yoksa takılma yok sadece fps 8 e 10 a düşüyor. BF4 1080p low ayarlar 25-40 fps arası veriyor.

Tamam dediklerinizi yapıcam. Ayrıca forumda çokta bilgili kişilerin olduğunu zannetmiyorum. Yok demiyorum ama bir elin parmaklarını geçmez.

Hocam buyrun link.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Takılmalar video çektiğimden oluyor. Yoksa takılma yok sadece fps 8 e 10 a düşüyor. BF4 1080p low ayarlar 25-40 fps arası veriyor.
Klavye ve mouse sesleri yansıtmış , videodaki mic kapatmamışım.

Chipset driverlarını kurmadığım için sorun olabilir mi ?

Son düzenleme:
Sorunu gerçekten kavrayıp çözebilecek birisi var mi ya ?

Driverlari kurmaktan çekiniyorum acikcasi , bilgisayara ses cızırtı sorunu kazandiriyor kurarsam. Win 11 de sorun olabilir mi hocam ? Win 10 da stabildi.
Chipset Driverlari kurmadım ne demek :) bu sorunlari yaşaman normal ,Driver ler sistemindeki parçalar için yazılıyor örneğin islemci,anakart,ekrankartin ne ise ona özel yaziliyorlar,daha iyi çalışsınlar diye,sisteminde sorun yasatmaz ,performasn arttirir,win 11 tavsiye etmem ,sistemin güçlü değil

Chipset Driverlari kurmadım ne demek :) bu sorunlari yaşaman normal ,Driver ler sistemindeki parçalar için yazılıyor örneğin islemci,anakart,ekrankartin ne ise ona özel yaziliyorlar,daha iyi çalışsınlar diye,sisteminde sorun yasatmaz ,performasn arttirir,win 11 tavsiye etmem ,sistemin güçlü değil
Win10 kurdum ve değişen birşey olmadı. Oyunda 3400 mhz boost clockla çalışıyor şimdi oyun diyelim , oynadığım oyun ravenfield yani battlefield oyununun texturesiz hali belki bilirsiniz çöp yani oyun pek sistem istemiyor.😀 Oyunda 3400 den 5 10 saniye sonra 2300 lere 10 15 saniye sonra 1000 lere daha sonra genelde 1000 altı , çok sık olarak dda 400 de takılıp kalıyor hocam. Darboğaz var sanırım ? Yada sistemde bir parça arızalı.

Hocam chipset güncel değil, büyük ihtimalle visual ++ lar ve direcx de ayni ,bu sorunlari yasaman normal ,msconfig de işlemci ayari felan yaptınmi hiç,yaptiysan iptal et

Geri
Yukarı