i5 8250U darboğaz yapıyor

Maxen

Hectopat
Laptopta oyun oynarken BF4, BF3, CoD serisi, Left 4 Dead2, CS2 veya hangi oyun olursa olsun, bu San Andreas bile olabilir işlemci oyunun ortasında %90-100 yüke ulaşıp 2-3 saniye FPS'in çakılmasına neden olup daha sonra düzeliyor. Oyunun gücünün ve sıcaklığın hiçbir etkisi yok. Bu her oyunda oluyor. İşlemci ve ekran kartı sıcaklığım soğutucu kullandığım için 70 dereceyi pek geçmiyor. İşlemci kullanımı oyunda mesela %30 40 50 diye gidiyor diyelim, bir anda yük tavana vuruyor ama sıcaklıktan değil. Böyle olunca 3000 2000 1600MHz de calışırken 400 600MHz'e çakılıyor. Sistem güçlü değil ama oynatması gereken oyunları bu sorun olmadan rahatça 30-40 FPS 1080p çözünürlükte Low ayarlarda ilk aldığım zamanlar oynatıyordu. Laptop 5 yılı geçti ama her bakımını güncellemesini yapıyorum, termal macunu daha dün değiştirdim, içini 5-6 ayda bir zevkine açıp temizliyorum temiz kullanıyorum yani. Bu sorun 2 senedir devam ediyor. Bu yüzden laptoptan bir şey oynanamaz hale geldi. Bir de batarya 4.yılda öldüğünden çıkarttım, adaptörle kullanıyorum. Batarya çok az iş yapmasına rağmen takıp çıkarsamda bir etkisi olmuyor. Zaten batarya öldüğü zaman işlemci 400MHz de kilitlendi kaldı. Ben de bunu ilk başta anlayamasam da sağ alttaki simgede uyarı verdiği için bataryayı çıkartınca sorun düzelmişti. İşlemci ekran kartına darboğaz mı yapıyor? Ne yapmalıyım?

Radeon 520 // i5 8250U (base clock 1.6GHz - Boost clock 3.4GHz)
2x4 2400 MHz RAM // 120 SSD // 1 TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam chipset güncel değil, büyük ihtimalle visual ++ lar ve direcx de ayni ,bu sorunlari yasaman normal ,msconfig de işlemci ayari felan yaptınmi hiç,yaptiysan iptal et
Hocam bütün chipset driverlarını kurdum işe yaramadı. msconfig ile işlemci ayarı yapmadım nasıl yapıldığını bilmiyorum. Visual ++ kurmam ıcın link atarmısın ? directx ise msi afterburner kurarken yaninda kurmustu..

Dosya Ekleri

• chipset driver.PNG
    chipset driver.PNG
    54,1 KB · Görüntüleme: 10
Hocam problemi çözebildin mi acaba? Aynı işlemciye sahip bir laptop kullanıyorum ve aynı sorunla karşılaşıyorum. ThrottleStop programından kontrol ettiğimde Power limitler yüzünden kısıtlanıyor anladığım kadarıyla ama internette bulduklarım benim problemimi çözemedi. Lenovo V330 14IKB laptop kullanıyorum bu arada.

Hocam problemi çözebildin mi acaba? Aynı işlemciye sahip bir laptop kullanıyorum ve aynı sorunla karşılaşıyorum. ThrottleStop programından kontrol ettiğimde Power limitler yüzünden kısıtlanıyor anladığım kadarıyla ama internette bulduklarım benim problemimi çözemedi. Lenovo V330 14IKB laptop kullanıyorum bu arada.
Hayır hocam çözemedim. Yapılabilecek bütün herşeyi yaptım sonuç alamadım. Planlı eskitmeye kurban gitti bilgisayar.

Hayır hocam çözemedim. Yapılabilecek bütün her şeyi yaptım sonuç alamadım. Planlı eskitmeye kurban gitti bilgisayar.

Hocam şu linkte bahsedilen "IMON SLOPE" ayarını değiştirerek çözdüm sorunu. 5 dakikalık testte 95-96 dereceleri gördüm ama hiç değilse istediğim zaman kısıtlama olmadan %100 performansta kullanabileceğim laptopu.

Hocam şu linkte bahsedilen "IMON SLOPE" ayarını değiştirerek çözdüm sorunu. 5 dakikalık testte 95-96 dereceleri gördüm ama hiç değilse istediğim zaman kısıtlama olmadan %100 performansta kullanabileceğim laptopu.

Tamam hocam bakayım, teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı