i5 8250U'lu laptopa yükseltme önerisi

MrMancini

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Gelsenkirchen
Merhaba, 2018 yılında MediaMarkt'tan ofis tipi dizüstü bilgisayar aldık.

Haliyle 5 yıl geçtiği için bataryası bitik durumda. Şarjda kullanmazsam 5-10 dakika sonra kapanıyor.
Aynı zamanda iyice yavaşladı. SSHD bulunmasına rağmen doğal olarak ilk günkü performansından oldukça uzakta.
Bu dizüstü bilgisayarımın parçalarını güncellemek istiyorum eğer yapılabiliyorsa.

Aşağıya özelliklerini bırakıyorum.

İşlemci: i5-8250U
Ekran kartı: 940MX.
RAM: 8 GB.

Alırken SSHD şeklinde söylenmişti diye hatırlıyorum. Modelini bilmiyorum. Bakabilirsem cevap olarak yazacağım.
Hangi parçalarını değiştirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
M2 takılabiliyorsa NVMe M2 SSD alın yoksa şu an takılı olanın yerine yeni bir SATA SSD alın. RAM slotuna bakın, 4+4 şeklinde ise 8+8 yapın; RAM'in biri anakarta gömülüyse 4+8 yapın. Günümüzde 8 normal kullanımda bile yetmeyebiliyor sekme sayısı artınca. İşlemci ve ekran kartı değişmez.

Büyük ihtimalle 2. bir RAM slotu vardır ona bir 8 GB RAM+ DVD ROM slotu varsa SSHD'yi oraya geçirip onun yerine bir SATA SSD( M.2 slotu varsa M.2 SSD daha iyi olur tabii). Bir de bataryayı yeniledin mi cillop gibi 10 yıl daha giden laptopun olur.

rami ve ssd yi upgrade edin bide yoksa soğutucu alın bide bir monitör bağlarsanız oyunlarda 5 ile 10 fps arası daha fazla fps alırsınız yapabileceğiniz upgradeler maximum bu kadar

RAM eklenmesi yapılıp SSD alınırsa kullanılabilir hale gelebilir. Laptopun tam modeli ne acaba? Bütçe ne kadar?

Hp Pavilion 15-CC105NT​

Yükseltme yapmak mı mantıklı yoksa 16-17 bin TL’ye yeni dizüstü bilgisayar almak mı mantıklı?

M2 takılabiliyorsa NVMe M2 SSD alın yoksa şu an takılı olanın yerine yeni bir SATA SSD alın. RAM slotuna bakın, 4+4 şeklinde ise 8+8 yapın; RAM'in biri anakarta gömülüyse 4+8 yapın. Günümüzde 8 normal kullanımda bile yetmeyebiliyor sekme sayısı artınca. İşlemci ve ekran kartı değişmez.
Slotların ne durumda olduğunu bilmiyorum. Bilgisayarcıya götürür sorarım.

Büyük ihtimalle 2. bir RAM slotu vardır ona bir 8 GB RAM+ DVD ROM slotu varsa SSHD'yi oraya geçirip onun yerine bir SATA SSD( M.2 slotu varsa M.2 SSD daha iyi olur tabii). Bir de bataryayı yeniledin mi cillop gibi 10 yıl daha giden laptopun olur.
Bilgisayarcıya götürüp bilgi almam lazım. Yoksa bilmiyorum slot meselesini.

Hp Pavilion 15-CC105NT​

Yükseltme yapmak mı mantıklı yoksa 16-17 bin TL’ye yeni dizüstü bilgisayar almak mı mantıklı?

cmd den bu konu hakkında bize az çok bilgi veren komutlar var hocam komutları aşşağı bırakıyorum

wmic MemoryChip get MemoryType, Name, Capacity, Configuredclockspeed, DeviceLocator, FormFactor, Manufacturer, Serialnumber, Speed
get kısmından sonra bu komutu girerseniz biraz daha bilgi edinebilirsiniz; ConfiguredVoltage, DataWidth, MaxVoltage, CreationClassName, InterleavePosition
raminiz hakkındaki tüm bilgileri ise bu komutla öğrenebilirsiniz; WMIC MemoryChip List /?

HP Pavilion 15-CC105NT​

Yükseltme yapmak mı mantıklı yoksa 16-17 bin TL'ye yeni dizüstü bilgisayar almak mı mantıklı?

1-2 bin lira gibi bir bütçe ayırıp yükseltirseniz bilgisayar günlük işlerinizi rahatlıkla görür fakat oyun açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Oyun oynayan biriyseniz yeni bir laptop bakılabilir.

Hp Pavilion 15-CC105NT​

wmic MemoryChip get MemoryType, Name, Capacity, Configuredclockspeed, DeviceLocator, FormFactor, Manufacturer, Serialnumber, Speed

bu komutu yazdıktan sonra sadece channelA ve channelB varsa 2 slot channelA channelB channelC channelD varsa 4 slot demek

1-2 bin lira gibi bir bütçe ayırıp yükseltirseniz bilgisayar günlük işlerinizi rahatlıkla görür fakat oyun açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Oyun oynayan biriyseniz yeni bir laptop bakılabilir.
Yani çok oyun oynamıyorum. Oynarsam da CSGO, Minecraft, Football Manager gibi oyunlar oynuyorum. Çok ağır oyun oynatmaz zaten.

bu komutu yazdıktan sonra sadece channelA ve channelB varsa 2 slot channelA channelB channelC channelD varsa 4 slot demek
Bakıp yanıtlayacağım.

Geri
Yukarı