i5-4288U laptopa yükseltme önerisi

• Konuyu başlatan Humbel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 661
@Humbel hocam isterseniz link bırakayım bir bakın göz gezdirin ona zaten SATA SSD oldukları için hepsi 2.5inç boyutunda olur sıkıntı yaratmaz.

Çok teşekkür ediyorum :) bir araştırıp bakarım. Peki laptopta uyumluluk sorunu olmaz değil mi?

(Benim tercihim WD'den yana)

SSD almadan önce bilgisayarınızın SSD desteği olup olmadığına bakmanız lazım. Yoksa takamazsınız.
Bilgisayarınızda SSD desteğini araştırın orada zaten Sata mı yoksa m.2 mi olduğu yazar.

@Humbel hocam isterseniz link bırakayım bir bakın göz gezdirin ona zaten SATA SSD oldukları için hepsi 2.5inç boyutunda olur sıkıntı yaratmaz.

(Benim tercihim WD'den yana)

Çok teşekkürler, ben de WD'den yanayım. Bir bakayım şu SSD desteği olayına bulabilirsem sonrasında alırım yüksek ihtimalle.
Görev yöneticisine girin. Orada performans sekmesinden bellek bölümüne basın. Pencereyi büyütün RAM hakkındaki bilgilere oradan ulaşabilirsiniz.
Yuvalar 1/2 yazıyor. Çok güzel, 1 slota daha 4GB RAM takabilirim. Dual channel olayı kendiliğinden gerçekleşecek midir? Yani 2x4GB olması veyahutta benim elle birşey yapmam gerekir mi?

Çok teşekkürler, ben de WD'den yanayım. Bir bakayım şu SSD desteği olayına bulabilirsem sonrasında alırım yüksek ihtimalle.

Yuvalar 1/2 yazıyor. Çok güzel, 1 slota daha 4GB RAM takabilirim. Dual channel olayı kendiliğinden gerçekleşecek midir? Yani 2x4GB olması veyahutta benim elle birşey yapmam gerekir mi?
gerekmez zaten 2. rami taktıktan sonra otomatik olarak dual channel olacaktır fakat ram alırken cl değerine, mhz değerine, pin sayısına ve DDR3L olmasına dikkat etmelisiniz.

2. bir RAM slotu var mıdır? SSD için SATA mı önerirsiniz ve F/P olarak marka önerebilir misiniz?

Lenovo-100 ancak tam modelini bulursam atarım.

Buradaki bilgisayar.

Cihazda anakarta gömülü RAM ile 1 adet RAM slotu bulunmakta. RAM slotundaki RAM'i değiştirebilirsiniz.DDR3L olmasına ve aynı CL değerine sahip olmasına dikkat edin.

Gerekmez zaten 2. RAM'i taktıktan sonra otomatik olarak Dual channel olacaktır fakat RAM alırken CL değerine, MHz değerine, pin sayısına ve DDR3L olmasına dikkat etmelisiniz.

CL ve pin sayısı olayını nasıl öğrenebilirim? Vatan bilgisayarda 2 adet RAM buldum ancak;
İkisi de 1600MHz, DDR3L ve CL11 şeklinde. Birisi G.Skill diğeri Corsair, ben Corsair'den yanayım.

CL ve pin sayısı olayını nasıl öğrenebilirim? Vatan bilgisayarda 2 adet RAM buldum ancak;
İkisi de 1600MHz, DDR3L ve CL11 şeklinde. Birisi G.Skill diğeri Corsair, ben Corsair'den yanayım.

CPU-Z kurup memory, SPD kısmından öğrenebilirsiniz.

Pin sayısı ya 204'tür ya da 240'tır. Ramin enlem uzunluğu 240 pinde 204 pine göre daha uzundur. Ramin boyutları kaç pin olduğunu belli eder.

CPU-Z kurup memory, SPD kısmından öğrenebilirsiniz.
1646428641793.png

Başka bir konuda JEDEC #4'e bakın diyorlardı ama o arkadaşta #4 en sondaydı benimki en başta, CL değeri hangisi oluyor şimdi?
Ve alırken dikkat etmem gereken değerler nedir?

Geri
Yukarı