i5 8300H %100'de çalışıyor

Spery

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci bir ara anlamadığım şekilde kendini 1.70 GHz sabitledi. Ne yaptıysam çözemedim. Format attım ancak öyle düzeldi ama artık sürekli yüzde yüz kullanımlara ulaşıyor ve sürekli donmalar yaşıyorum. Nasıl çözebilirim acaba?
Sistemim: Acer Nitro AN515-52
  • i5 8300h.
  • 8 GB RAM.
  • GTX 1050 Ti.
  • 128 GB SSD.
  • 1 TB HDD.
  • Intel UHD Graphics 630.

Görev yöneticisinde aşırı olarak işlemciyi ne kullanıyor. Güç planından dengeli moda alın işlemciyi.

Hangi oyun açıksa sistemimde genelde o fazla kullanıyor ama eskiden de sürekli LoL oynardım ancak böyle bir durum olmazdı bazen sadece Google Chrome'da video izlerken bile oluyor yeni sekme açarken bekletiyor yazı yazarken bekletiyor. Sanki 10 yıllık bilgisayar kullanıyormuş hissi veriyor. Sistem dengelide çalışıyor bazen ısınmasın diye güç tasarrufuna alıyorum sadece.

İşlemci bir ara anlamadığım şekilde kendini 1.70 GHz sabitledi. Ne yaptıysam çözemedim. Format attım ancak öyle düzeldi ama artık sürekli yüzde yüz kullanımlara ulaşıyor ve sürekli donmalar yaşıyorum. Nasıl çözebilirim acaba?
Sistemim: Acer Nitro AN515-52
  • i5 8300h.
  • 8 GB RAM.
  • GTX 1050 Ti.
  • 128 GB SSD.
  • 1 TB HDD.
  • Intel UHD Graphics 630.
Öncelikle her türlü sürücünüzün güncel olduğuna emin olun.

ThrottleStop ile işlemcinizde bir problemin var ise bunu görüp düzeltebiliriz. Yardımcı olabilirim.

Her türlü sürücüm güncel dün gece Windows güncellemesi geldi yaptım ve bilgisayarı kapattım sabah bilgisayarı açtığımda geçen sefer 1.70 GHz sabit olan işlemci bu sefer de 2.30 GHz'e sabitti hiçbir şey yapamıyorum. ThrottleStop ile neler yapmalıyım?

Her türlü sürücüm güncel dün gece Windows güncellemesi geldi yaptım ve bilgisayarı kapattım sabah bilgisayarı açtığımda geçen sefer 1.70 GHz sabit olan işlemci bu sefer de 2.30 GHz'e sabitti hiçbir şey yapamıyorum. ThrottleStop ile neler yapmalıyım?
Siz lütfen yeni bir güç planı yapar mısınız? Pil Simgesine sağ tık yapın. Açılan pencerenin solunda Güç planı oluştur gibi bir seçenek olmalı. Onu yüksek performans olarak ayarlayın. Sonrasında hiçbir ayarını değiştirmeyin. Değiştirmeniz gerekiyorsa uyku modu vesayre onları değiştirin ama Gelişmiş sekmesinde bir şey değiştirmeyin. Yeni Güç planını yaptıktan sonra onu kullanın.

Ardından ThrottleStop'u açın ve Ana Ekran, FIVR, TPL sekmelerinin görüntüsünü atın.

Sisteminizde Monster Kontrol Merkezi gibi güçleri ayarlayan bir sistem programı var mı?

Dediğiniz gibi yüksek performans olarak yeni bir güç planı oluşturdum. ThrottleStop ekran görüntüleri:

Monster güç merkezi yok sadece Acer Nitro Sense var. Onunda ekran görüntüsünü koyuyorum. Normalde dengeli açık olurdu ama yeni güç planı oluşturunca bu hali aldı.

Güç seçeneklerinde işlemci güç yönetimi altında normalde 4 seçenek oluyordu ama şu an 2 adet çıkıyor acaba bundan mı kaynaklanıyor eğer öyleyse nasıl geri getireibilirim o ayarları.

Dosya Ekleri

• TS FIVR.png
    TS FIVR.png
    243,9 KB · Görüntüleme: 42
  • TS TPL.png
    TS TPL.png
    76,9 KB · Görüntüleme: 46
  • TS anaekran.png
    TS anaekran.png
    107,5 KB · Görüntüleme: 45
  • Acer Nitro Sense.png
    Acer Nitro Sense.png
    222,5 KB · Görüntüleme: 46
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    24,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Dediğiniz gibi yüksek performans olarak yeni bir güç planı oluşturdum. ThrottleStop ekran görüntüleri:

Monster güç merkezi yok sadece Acer Nitro Sense var. Onunda ekran görüntüsünü koyuyorum. Normalde dengeli açık olurdu ama yeni güç planı oluşturunca bu hali aldı.

Güç seçeneklerinde işlemci güç yönetimi altında normalde 4 seçenek oluyordu ama şu an 2 adet çıkıyor acaba bundan mı kaynaklanıyor eğer öyleyse nasıl geri getireibilirim o ayarları.
Hocam işlemci çekirdeklerini kapattınız mı siz? O işlemcide tek çekirdek yok.

Regedit ile bir Performans modu da ayarladınız sanırsam çünkü bu işlemci performans arttırma modu normalde olmaz. Açılan bir ayar diye biliyorum.

Özetle çok kurcalamışsınız epey de sistemi kötü hale getirmişsiniz. Şimdi ben de kara kara ne yapabiliriz diye düşünüyorum.

Sistem Yapılandırmasını açın. Gelişmiş Önyükleme kısmında işlemci sayısı kutusunu sanırım 1 olarak işaretlediniz.

Yani sistem öyle tuhaf ki ben şu an anlam veremiyorum. Acaba format atma imkanınız var mı? Bunu böyle ayarlamama imkan yok. Mahvolmuş çok bağımsız bir hal almış bu sistem. Hayır performansı da rezalettir tahmin ediyorum yani.

Gelişmiş önyükleme noktasından tiki kaldırdım normal hıza döndü ancak bilgisayarı açtığım an 68 derece başlıyor sonra 88'e çıkıyor boşta böyle olması anormal değil mi? Bunu düzeltemeyiz diyorsanız format atayım.

Gelişmiş önyükleme noktasından tiki kaldırdım normal hıza döndü ancak bilgisayarı açtığım an 68 derece başlıyor sonra 88'e çıkıyor boşta böyle olması anormal değil mi? Bunu düzeltemeyiz diyorsanız format atayım.
Eğer ki zor gelmez diyorsanız kesinlikle format atın. Sıcaklıkları dert etmeyin onları zaten düşüreceğim. O benim uzmanlık alanım. Siz bilgisayarı formatlayın zaten sonrasında ben ThrottleStop ile sisteminizi en iyi şekilde ayarlayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı