i5 8300H %100'de çalışıyor

Format işlemini bitirdim şimdi ne yapmam gerekiyor?
Tüm sürücülerinizi kurdunuz değil mi? Ekran kartı vb.?
Bu arada İntel Grafiklerinizi de güncellemeyi unutmayın. Şu siteden bazı İntel sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz:
Drivers & Software
Chipset ve Grafik sürücülerinizi de bence güncelleyin.

ThrottleStop indirir misiniz tekrardan?

Bu arada hiç Güç planlarıyla oynadınız mı?

Sürücüleri kurdum aygıt yöneticisinde herhangi bir ünlem yok. Attığınız linkte 3 adet güncelleme yaptı. ThrottleStop indirdim ve güç planlarını hiç ellemedim.

Tabii ki olur. Akşamı bekliyorum.
Merhaba.

Öncelikle Undervolt edelim. Undervolt ederken uygun değerler çok değişkendir ve sistemden sisteme değişir. İşlemci aynı olsa bile. O yüzden herkes gibi deneyeceğiz ama ben isabetli değerler atayarak süreci hızlandıracağım. Yanlış değerler girilir ise sistem donar veya Mavi ekran verir. Paniğe gerek yok. Kalıcı bir hasara yol açmaz. Garantiyi de bozmaz.

ThrottleStop'u açın ve FIVR sekmesine girin. Gelen pencerenin orta üst kısmında 5 adet birim var. Görüyorsunuz.

Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından aşağısında "Unlock Adjustable Voltages" kutusunu göreceksiniz. O kutuyu tikleyin. Ardından onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache'i -110 olarak ayarlayın. Ardından altında IccMax'ı göreceksiniz. Onu da maksimum değere çekin. Apply'a basın.

Aynı şekilde CPU Core'u seçin ve onu üsttekini ayarladığımız şekilde -140 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çekin ve Apply'a basın.

Aynı şekilde İntel GPU'yu seçin. -100'lük bir ayarlama yapın ve IccMax'ı maksimum değere alın. Apply'a basın.

Aynı şekilde iGPU Unslice'ı seçin. -100'lük ayarlama yapın ve IccMax'ı maksimuma çekin. Apply'a basın.

Aynı şekilde System Agent'i seçin. -40'lık bir ayarlama yapın. IccMax'ı maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

***Eğer hiçbir donma yada problem ile karşılaşmazsanız sağ alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin.

FIVR sekmesinin son halini bana ekran görüntüsü olarak atmayı unutmayın. 😃

1FIVR.png

2FIVR.png

3FIVR.png

4FIVR.png

5FIVR.png

Bu şekilde yaptım ama mesela -100 dediklerinizden bazılarını -100.4 yapabildim izin vermedi başka değerlere. Herhangi bir sorun oluşmadı en sağ alttaki kutucuğu seçip apply ardından okey tuşuna bastım.

Bu şekilde yaptım ama mesela -100 dediklerinizden bazılarını -100.4 yapabildim izin vermedi başka değerlere. Herhangi bir sorun oluşmadı en sağ alttaki kutucuğu seçip apply ardından okey tuşuna bastım.
Küsüratlı olabilir. Zaten olması lazım onu dert etmeyin. 😃

Hemen bir ayar güncellemesi yapalım çünkü bu değerlere çıkınca sorun olmamış.

Sırasıyla: CPU Cache: -115.2, CPU Core: -144.5

Tablonun altındaki "Disable and Lock Turbo Power Limits" kutusunu tikleyin.

TPL sekmesini de atar mısınız? Ona da bir bakalım.

Geri
Yukarı